Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Yuvarlak Oyma Mezar Yerleri

1- Yuvarlak oymalar mezar işaretidir her yuvarlağın bir mezarı mutlaka vardır.   oymaya su doldur nereden taşar toprağa düşerse mezar o taraftadır. genelde 5-10 mt çevresinde çıkar.  bu mezarlar statü gereği boş yada dolu çıkabilir.

2- Eğer bir büyük oyma var ve etrafında küçük oymalar varsa büyük oyma ile küçük oyma arası ölçülür. her ölçülen santimetre 1 adım var sayılarak küçük oyma istikametine gidilir. şöylede olur 1cm yi 70 cm olarak sayacaksın 2 oyma arası kaç cm ise 70 cm ile çarpacaksın.  Tam anlatayım diyelimki  büyük oyma ile küçük oyma arası 10 cm. bunu 70 le çarparsan 7 metre çıkar. 7 metre git mezar oradadır.

3- Küçük ve derin olmayan oymalar genelde mezardır.  büyük oymalarsa mahzen işareti yada oda mezar olabilir.  mesela oyma küçük ama derin burada mezar odası olduğu anlamında kullanılır, ayrıca derin oyma kaç cm ise oda 70 ile çarpılarak mezarın derinliği belirlenir. tabi bu hepsinde değil bazılarında böyledir.  bunu tam anlatayım mezar oyması derin metreyi salladın 6 cm geldi bunu 70 ile çarparsan 4.2 metre çıkar demekki mezar 4 metreden biraz fazla.

4- Büyük oymalar çok karmaşıktır, tek büyük oyma tek büyük mezarı verebilir. bazende 1-3-5 gibi tek sayılarla ifade edilir. Bunlar tam smetrik yapılmışsa yani üstten aşağı doğru daralıyorsa kuyu manasına gelir ama mezar işareti olarakta yorumlanabilir. bakın mezar oymaları aslında tam yuvarlak değildir.  bi tarafı mutlaka çıkık olur.

5- Küçük oymalar kaya üzerinde tek başlarına ise tek mezar anlamını verir. Bu oyuk yakınlarında aynı kaya üzerinde bir ok yada bir çizgi olması sizin arayacağınız mezarın yönünü bulmanıza yardımcı olur. Hele yakınlarında bir haç yada x varsa kesin mezardır hemde mezar x işaretinin dibindedir. eğer oyma tek başına kör yapılmışsa bu mezar fakir mezarıdır içinden çok bişey ummayın ancak ağzına yada gözlerine 2 para koyarlar oda şimdiye çürümüştür.

6- Kaya üzerine birden fazla karma karışık oyuklar varsa bakın burada en kenara yakın oyma yön verir. bu hep aynı değildir  böylesi bol oyukların olduğu kayalıklarda aile mezarlığı yada genel mezarlık alan anlatılmaktadır. bazı arkeolojik kazılarda kaya üzerinde oyma dizilişi nasılsa zemindeki mezar dizilişide aynı çıkanlar oldu.

7 Zemine dik dediğimiz kayanın alnına yapılmış duvar tabirine yakın kayalıklardaki oymalar mağaranın habercisidir. oymaya 1-2 metre sağ veya sol tarafında kapalı duran mağara aranır. Dik kayada bir ufak göz gibi duran oymaları göz gibi düşünün tam baktığı yere bakın işte mezar oradadır. dikkat edin en fazla 5-7 metre uzağa bakıyordur  aynı gözetler gibi devamlı mezara bakar.

8- yuvarlak oymalar yuvarlak gibi görünsede aslında birçoğu yuvarlak deyildir. çok azda olsa üçgen şeklindedir. bunu anlamamız için işarete bakmak yerine okşamanız yeterli, . baktığımızda yuvarlak görünen oymanın iç kısmına parmağımızı sürtersek üçgen yaptığını anlarız..

Yuvarlak Oymaların Diğer Anlamları

oyma sayısı 1’den fazla olan kayalarda öncelikle oyma sayısına bakılır, 3 oyma varsa 3 mezar denir 3 ten fazla oyma varsa burada mezar sayısı belirtmek mümkün değildir. Oymanın yanında murç izi varsa bu yön verir, gideceğin taraf murç izi tarafıdır.  2 oyma varsa küçük oyma tarafına, 3 oyma varsa V yapar açık ağız tarafına 7 – 9 metre mesafeye bakılır.

Aslında 4 ve yukarı olan oyma sayısı bazen sayma sistemine bağlı olur, burada farklı olan oyma ve doğu tarafı önemlidir. 6 yada 8 tane çift sıralı oymalar bölgede kasa olduğunuda anlatabilir kayaların arasına kasa yapılabilecek yerler varmı mutlaka dikkat etmeniz gerekir.  Bu 6-8 oyma tek sıra değil çift sıra olması lazım.

  • Oyma içinde oyma varsa birbirine bağlı odalar olduğunu anlatır. bu işaret çoğunlukla bulunan 1. mezardaki yapı taşlarında görülür, bize 2. bir oda olduğunu anlatır. 1. odayı buldunmu 2. odaya içeriden geçersin.

Oyma işareti yanında bulunan çizgiler yön ve mesafe verir, burada çizgilerin uzunluğu ve sayısı önemlidir. tek çizgi kanal olarak yorumlanır çizginin gösterdiği tarafa gidersin mezar oradadır. çizgiler birbiri üzerinden geçer şekilde karma karışıksa  gömü mıstık inanışlara dayalı şekilde yapılmıştır, bölge tılsımlıdır.

Oyma büyüklüğü mezarın statüsünü belirler, oyma derinliği mezar derinliğini verebilir. mesela oyma derinliği 5 cm. ise burada mezar derinliğinin 3.5 metre olduğunu anlayabiliriz, bu her oyma için geçerli olmayabilir. yukarıda belirttiğimiz gibi her cm 70 ile çarpılmalıdır. bazen 72 bazen 74 bazende 68 olarak değişir, bu dönemin kullandığı uzunluk ölçüsü birimiyle alakalıdır.

Her oymanın mezarında bolca define var sanmak hata olur. mezar defineleri genelde ölü eşyalarından ibarettir, heykel, obje ve ölüye koyulan diğer eşyalar bulunur. tabi altın çıkmayacak diye bi kaidede yoktur bazı mezarlarda bolca altın çıktığını biliyoruz.

İnce Ayrıntılar: Oymanın çeperine dikkatli bakarsak yuvarlak görünen oymanın tam yuvarlak olmadığını 2-3 santimde olsa bir girintili yeri olduğunu elimizi sürterek fark ederiz.  yani iç duvar yuvarlak görünür fakat parmağımız oymanın iç kısmına sokup kavisli bi şekilde okşarsak  üçgen yaptığını anlarız. Diğeri ise oyma kayada düz görünür ellersek meylini hissederiz. oymaya bakarız ama içindeki parmak deliğini fark etmeyiz.  buda yan duvardadır, eğer yan duvarda yine çükük murç kadar delik varsa bu deliğin baktığı tarafa bakarız mezar oradadır.  okuduğunuz için tşk ederim. başka bir makalede görüşmek ümidiyle esen kalın. MendereS.  Bu arada  lütfen emeğe saygı gösterin yazıyı kopyalamayın.

  • Üst resimdeki mihrap benzeri kare oymalar buradaki mahzene işarettir. bu mahzen genelde 4 odalı olur bazı odalar boş olabilir bazıları mezar olabilir lakin biri yüklüdür. zaten bir oda bulundumu hepsi birbirine bağlıdır diğerlerine direk girersin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Abi kayada 4 köşe pencere hemen altında kayaya döşenmiş taşlar kaya nın üzerinde el yapımı dik taş aynısı baya bi aşağıda da var pencerenin karşısında çekiç haç 1 2 işaret daha var unuttum bana yardım edebilir misin abi sana zahmet

  2. Mehmet dedi ki:

    Kolay gelsin abi 1 taşın üstünde büyük bir oyma var oymaya şu doldurdum kanalindan direk altına iniyor açık yerinden ne yapmam lazım yada neyi önerirsiniz ?

BİR YORUM YAZ