Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Kare, Dikdörtgen ve Üçgen Oymalar

Konu başlığında belirtilen 3 işarete biz anlamdaş işaretler deriz, Bu oymaların tamamı oda işaretidir, yuvarlak kadar yaygın olmasa’da sıkça rastlarız; genelde oda içinde mezar anlamına gelir, ölçülerine göre mezarın yapısı azda olsa kendini ele verir, derinliği ortalama 3. cm olan karenin mezarı 2 metre civarlarındadır, oyma derinlik kaç cm ise 7 ile çarparak mezar derinliğini anlamış oluruz. bu ölçülerle odanın taban seviyesine gelir şekilde olur, içerideki odanın’da boşluk seviyesini hesap ederseniz bu mezar 1,5 metrede bulunabilir. dediğimiz gibi derinlik ölçüleri odanın tabanına denk gelir şekilde hesaplanmıştır odanın tavan tavan arası hesaplanıp çıkan rakamdan düşürülmelidir.

Kare oymalarda aslında birer yuvarlaktır, işaretlerin gelişmesiyle ortaya çıkmış sunu çanağı türü, antik çağda ölen her kişiye yuvarlak oyma yapılırdı, zamanla statü farkı baş gösterince oymaların’da farklı olması gerektiği düşünüldü, liderlik vasfına sahip kişilerin oymaları yuvarlak değilde köşeler verilerek kare, dikdörtgen ve üçgen şeklinde tasarlanmaya başlandı, mezarları’da direk toprağa değil zemin altına odalar yapılarak ölen kimsenin diğerler insanlardan farlı olduğu belirlendi.

Mezar kare oymanın neresinde olur;

Orta büyüklükteki kare ve dikdörtgen oymaların mezarları işaretin yapıldığı kayadan en fazla 7 – 15 metre uzak olmaktadır, işaretin yapıldığı kaya incelenmeli ilk etapta gözle az görülür ince kanal aranmalıdır, bu kanal bize yön verir, kanal yoksa kaya yüzeyi ne durumda yontma var’mı bakmamız gerekir, eğer yontma varsa bu düz gibi görünür ama düz değildir, farkın nerede olduğunu kayayı okşayarak anlayabiliriz. Neredeyse bütün kiliselerde dikdörtgen oyma bulabiliriz bu oymalar papaz mahzeni, kilise eşyalarının koyulduğu odanın olduğunu anlatmaktadır.

Kare yanında yuvarlak varsa bu bize birden çok oda olduğunu anlatır, yine kare içinde yuvarlak varsa bu odaların içeriden geçiş şeklinde tasarlandığını anlatır, kare sayısı kaç adet ise o kadar sayı mezar vermektedir, kare olan kayanın ön tarafında düz toprak zemin varsa boşluk testi yapılmalıdır. Kare yanında kaya mezar yapılmaya müsait kayalar varsa onlara’da boşluk tespiti yapılmalıdır, kareler ayrıca kaya mezarı’da vermektedir, kaya oyularak oda yapıldığına göre buna’da kare yada dikdörtgen işareti yapılabilir, bunun örnekleri mevcuttur.

Sergen kayalık dediğimiz dik ana kayalara yapılan kare oymaların mezarları, zemine yatay olanlardan farklı olup uzak mesafeler verebilmektedir. direk karşı dağı veren kare oymaların olduğunu’da gördük. dikdörtgen oymaların orta küçük boyutta olanları bayan mezarına işarettir, bu genelde yatay kayalara resmedilir yanında ince kanal bulmak mümkündür mezar bulunduğu tepede olur dere doğu taraftadır. bu tip bayan mezarlarının olduğu yerde derenin karşısında erkek mezarları mevcuttur bunlar roma mezarlarıdır.

Kare dikdörtgen arasındaki bir farkta kare çoğunluk oda dikdörtgen kaya mezar şeklinde karşımıza çıkar.

Üçgen Define İşareti

Üçgen işareti diğerlerine nazaran biraz daha kıymetlidir, odası daha göz alıcı olur, karelerden farkı zemin altı değil ayakta girilebilen mağara türü oda şeklinde görülür. kesin girişi vardır, girişsiz olmaz. üçgenlerin uzun tarafına bakın, ayrıca üçgenin uzun tarafı yukarı yada aşağı şeklinde değişiklik göstermiş ise bu bayan yada erkek olduğunu anlatır, buda aklınızda olsun, özellikle şelale yakınlarında dik kayada olan üçgenlerde görülür, buda şelale içinde giriş olduğunu anlatır aşağı sarkarsın şelale suyunun düştüğü yere iner oralarda giriş ararsın bu bazen şelale suyunun arka tarafında bile olur.

Define İşareti olarak denk geldiğiniz üçgenlerin yanındaki kanallara bakın, uzun tarafına bakın, yakında yığma var’mı bakın, ayrıca üçgen çatal ağzı’da verir, dere çatalı yol çatalı buralara gidin, tabi en çok bulunduğu yerlere yakındır bazen uzağı verir. üçgen yunan alfabesinin 4. harfidir adı delta’dır ona göre’de ip ucu arayın… Unutmayın 1 üçgen kare ve dikdörtgenden daha değerlidir, üçgenden daha değerli olan tek kare papaz mahzeni için yapılan karedir bunlarında ölçüleri büyük olur yakınlarda kilise olur bunun dışında üçgen her zaman değerlidir. Bu tip anlamdaş işaretlerin odalarını bulmak çok kolaydır, işaretleri çözemez iseniz bile boşluk tespiti ile kolayca bulunabilir, boşluk nasıl bulunur bunu daha önceki makalelerimiz’de ayrıntılı şekillerde yazdık.

Bu makalemizde anlamdaş işaretler dediğimiz 3 işaretin anlamlarını ve aralarındaki küçük farkları anlatmaya çalıştık, daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak için forum sayfamız definesohbeti.com  ziyaret edebilirsiniz. Saygı ve sevgiler dilerim. MendereS.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Eser Oner dedi ki:

  ustam bende çok muntazam kare dikdörtgen kare uvarlak birleşik ve yuvarlak içinde kare oyma olan yerlerin resimleri mevcut acaba size atsam beni bilgilendirirmisiniz

 2. Eser Oner dedi ki:

  hocam bende birkaç resim var bunları size atsam bana yardımcı olabilirmisiniz

 3. Erdem dedi ki:

  Bir iki resim de bende varatsam yardimci olabilirmisinniz

 4. Anonim dedi ki:

  Kaya kenarları 34 cm üçgenin geniş tarafında cizgide bir murç deliği var ama üçgenin baktığı yönde taş yığma var ne olabilir

 5. Anonim dedi ki:

  Bir üçgen resmi var atsam yardımcı olurmusun

 6. Anonim dedi ki:

  Bende bir tane sikke var ne sikkedi oldugunu cozemedim yardimci olabilirmisiniz
  0543379

 7. Davod dedi ki:

  Salam sizin telegram nomara var? lotfan gondar

  1. Anonim dedi ki:

   salam nasılsınız

 8. Anonim dedi ki:

  Düz zeminde yol kenarında hafif çap doğu batı yönlü mezar görunümdeiki başında büyük kaya orta üfak taşlarla mezar şeklinde kenarında güney yönünde üçüncü taşda iki tane üçgen güney gönünde anlayan varmı

 9. Deriş dedi ki:

  Düz zeminde yol kenarında hafif çap doğu batı yönlü mezar görunümdeiki başında büyük kaya orta üfak taşlarla mezar şeklinde kenarında güney yönünde üçüncü taşda iki tane üçgen güney gönünde anlayan varmı

 10. Afra dedi ki:

  Buresim biliyorum bn mezar oda neresinde

BİR YORUM YAZ