Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Yuvarlak Oymalar ve Yönleri

Yuvarlak oyma işaretlerinde yön bulmak için zorlanan arkadaşlara yardımcı olma adına hazırladığım konu; bazı resimlere çizim yaparak yönleri verdim; bunlar dışında yön bulmanın bir çok yolu vardır her oyma resim örneklerindeki gibi kanal yada akıntılarla yön vermeyebilir, bazı oymalar yuvarlak gibidir ama yuvarlak değildir, onlarında kendilerine özgü çözüm yöntemleri vardır onları’da diğer konularımızda anlatmaya çalışmıştır.

Bu oyma yanına yapılmış simetrik murçlar buranın mezarlık alanı olduğuna işarettir. Bu bölgedeki düz alanda bir çok mezar olup bir çoğu basit fakir mezarıdır. Büyük mezarlar alanın doğu yada batı tarafında bulunur.

 

Kayaya yapılmış dik oymalar birden fazla anlam içerir.  önde patika yol varsa bu yolun üzerinde mezarlık alanı yada mezar olduğuna işarettir. bu oymalar esas mezar kaybolmasın diye işaretlenmektedir.  bazen göz olarak yorumlanır baktığı yere bakılır.

 

sol üst çapraza doğru gitmelisiniz. emin değilseniz oymaya su doldurun nereden taşarsa o tarafa gidin yön orasıdır.

 

bu oyma çok net bir şekilde yön vermiş, üstteki çizgi oymanın yönüdür çizgiyi takip ederek mezara ulaşabilirsiniz.

 

Resimde görüldüğü gibi yuvarlak oymaya bağlı kanal size ne tarafa gideceğiniz hakkında bariz yön vermiş. yani oyma yanında yada oymanın kendisine bağlanmış kanallar yön vermektedir.

 

Bu tip karışık görülen oymalarda kaya kenarı ve kayanın akıntı tarafı dikkate alınır, kayanın tamamına su döktüğünüzde nereden toprağa düşer şekilde eğik duruyorsa ve kaya bitimine en yakın oyma yön vermektedir.

 

İlk resimde olduğu gibi buda orta oymaya bağlı kanal ile bize yön vermiştir. gideceğimiz taraf okla gösterdiğim taraftır.

 

Diğer resimlerin bir benzeride bu, gördüğünüz gibi oyma içerisinde yön veren ince yontulmuş alan var işte bu yönümüzdür.

 

çoklu oyma dediğimiz oymaya örnek resim. bu tip oymalarda en kenar oyma ve diğerlerinde olduğu gibi kanal olmasa bile oymanın akıntı yapan tarafı önemlidir, anlatmak istediğimi resmi çizerek anlattım umarın anlamışsınızdır.

 

Gördüğünüz gibi mezarın ne tarafta olduğunu açık bir dille göstermiş gideceğimiz taraf okla gösterdiğim taraftır.

 

Yine karışık görünen çoklu oyma türü, aynen kenara doğru devam edip karşıya bakmak yeterli olacaktır, bu tip oymalarda yön bulursanız mantığınızı ön plana çıkarıp coğrafi yapıyı iyi tanıyın direk mezar yerlerini bulabilirsiniz.

 

Bu resim anlatmaya çalıştığım konulara güzel örnek olmuş, resmi çizmediğimi fark ettim ama anlayacağınızı umuyorum, evet ana oyma ve akıntıyı takip eden kaya kenarlarındaki oymalar bize yön vermektedir. yani yön sol taraftır.

 

Çok net yön işareti, resimde gördüklerinizle tecrübe kazanacağınızı araziye çıktığınızda faydasını göreceğinizi umuyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Melik dedi ki:

  Usta bende 3 oyma ve altında cizgi var oda kazınmış oymalar iae 3 gen gibi ok işareti tarzında ama hepsi küçük 1 lira kalınlığında 50 metre kadar uzağında ise belki daha yakındır orda da çarpı işareti var kayada çarpının tek ucunda oyma var yuvarlak diğerlerinde yok burası ormanlık alan dere geçiyor değirmende varmış nedir durum vaziyet maul atabilir misiniz acilen

 2. Melik dedi ki:

  Resimleride var numaramıda veriyorum 0553

  1. Esref dedi ki:

   Kardeş yer neresi

   1. Şakir dedi ki:

    Resim göndereceğim e posta bildirir misiniz

 3. Melik dedi ki:

  Usta yardım edin aynılarını bulduk irtibata gecin bizimle lutfen

 4. osmab dedi ki:

  selam ustalar bir oyma var zemine düz oymaya iki kanal bağlanmış iki kanalda zemine iniyor hangisi sizce detaylı resim atabilirim

 5. Coskun dedi ki:

  Slm ustam bende bir kayada ikitane kucuk oyma var biri digerinden biraz buyuk buyuk olanda iki tane murc izi var kaya dereye dogru meyilli isaretler dereye bakiyor kesin bir fikrim yok nasil yapayim nasil bir cozum sunarsin

 6. Anonim dedi ki:

  Slm ustam bende bir kayada çok būyūk yapilmiş yïlan kafasi , yani çizme deyil remen yilanin kafasi bir bilgimiz varmi acaba yardim edermisiniz

BİR YORUM YAZ