Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Define Kanal İşareti

Kayadaki kanallar en sık rastlanan işaretlerdir, genelde akıntı yönüne doğru gitmenizi söyler. Bazen ileri bazende bulunduğu kayanın hemen önü olabilmektedir. Yanında sunu çanağı olan kanallar mezarı verirken sade kanallar ölçü vermektedir. Kanal ölçüleri 1 cm si 1 arşın hesaplanırken bu bazen 1 cm si kulaç olarak’ta hesaplanabilir. Nadirde olsa dirsek ve ayak ölçüleri’de verir.

 • Ölçülerin ortalamaları; arşın; 70 cm. kulaç 45 cm. dirsek daha az; ayak biraz daha az olarak hesaplanmaktadır.

Düz kanallar büyük, küçük ve orta şekilde yapılır, normal kayanın bir tarafından diğer tarafına yani baştan başa uzanan kanal patika yolu verir. Kaya üzerinde birden çok kanal birbirine karışık ise bu tılsıma işarettir, biz buna karışık kanallar deriz.

Orta büyüklükteki kanalların hemen ucu mezar, uç yanı gömü der. Hakim tepelerdeki büyük kanallar çok zaman defineyle alakalı değildir. Buradaki zeytin sıkma tesislerine ait kanallardır. Buradan zeytin yağı akması için yapılmıştır.

yatay kayalara yapılan kanallar ileri mesafedeki farklı unsurları gösterebilir, bu yığma olur belirgin kaya olur farklı ne varsa gidip incelenmelidir.

Kanalın iç tarafı köşebent şeklindeyse bu uzun mesafe vermektedir, buna bölge işareti denilebilir. Kanalın iç tarafı hilal şeklinde yapılmışsa bu genelde bu yakınlarda olduğunu anlatır. Diğer işaretlerde olduğu gibi her kanalın 21 adım karşısına bakmak vaciptir.

Kanal yanında 1 den fazla oyma varsa; kanal oymalara bağlı ise bu mezarlarında birbirine bağlı geçişler olduğunu anlatabilir.

Başka bir işaret yanında kanal var ise burada kanal sadece yön vermekle yükümlüdür ne tarafa gideceğinizi ve ne kadar gideceğinizi anlatır.

Kanal hilale benzer şekilde kavisli ise bu dere yolunu takip diyebilir, kanal tasarımı ve yandaki dere aynı olabilir, buna dikkat edilir.

Kanal Örnekleri ve Anlamları

Bu resimdeki kanal yakınlardaki mezarın yönünü vermiş. Gördüğünüz gibi yanınya mezar için yapılan murçlar var bu mezarlarda bu kanalın uç taraflarındadır. Yakında olur uzakta.

Bu kanalın define ile alakası yoktur. Bu yağ sıkmak için tasarlanmış kayadır.  Zeytin göbekte ezilerek yağı önce halkaya sonra aşağıdaki kanalı takip ederek  kovaya dökülür.

Bunlar çoğunlukla define işaretidir. Hemen ucu yada uç yanlarına bakılır, bazen tam karşıya doğru gidilir, farklı olan nesneler aranır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Ay. Angamı

 2. çakır 29 dedi ki:

  kanal işaret anlamı tümünüzün yanında

 3. Rasim dedi ki:

  slm kuyuda duvarda ûcgen aşağı kanal vermiş anlami

 4. Anonim dedi ki:

  Sade kanal oyması yok bu ne anlamdır

 5. Emre dedi ki:

  Sadece kanal var.Oyması yok ve çok buyük bir kaya üstünde.Yayındada aynı boyutuna yakın kaya var.Yardımcı olursanız sevinirim.Bi ormanın içinde ve etrafında taşlar var bir sürü..

  1. Zeynep dedi ki:

   Kanalın uctan uca takıp edilmesi lazım uc kısımları tunel girişi veriyor

 6. Ali dedi ki:

  KESİNLİKLE OKUYUNUZ . Öncelikle herkese selamun aleyküm. Benim yaşım 23 dedem gençliğinden beri define ile uğraşırdı beni de kendisi gibi define merakına sardı ve bende birkaç sitede gördüğüm yazılı makaleler sonucunda bir kaç işaretin anlamını öğrendim. Benim bulmuş olduğum ki eminim boş değil birşeyler var hissediyor insan 🙂 Dağlık bir alan her yer kayalık en ucunda dağın bir göçme var büyük bir alan yaklaşık olarak 20-30metre karelik bir alan bu bahsettiğim. Bu göçmenin olduğu yerin hemen yanında kayalar var kayaların üzerine çıktım merakla ve düz bir zeminde sol ayak çarık izi var ama çocuk ayağı. Hemen bu sol ayak çarık izinin solunda sanki üst üste koyulmuş yada yıkılmış kaya parcaları var fakat bu kaya parçalarının üzerinde hemen yanında yaklaşık işaretin 80-90 cm yanında kayalarda büyük geniş şekilde kanallar var kanalların biri yukarıdan aşağı gelirken bir delik açılmış kayadan ve sağa yani ayak izinin olduğu yere doğru dönmüş şekilde ve suyun aktığı yer kayaların dibindeki büyük boşluk var çarış izinin de olduğu kayanın altında boşluk var insanın girmesi zor ama girilebilir ben denemedim ekipmanlar ve yanımda güvenebileceğim biri olmadığı için sadece yer tespiti yaptım ve bir daha gitmedim. Buraların bir kaç fotoğrafını çektim fakat kimseye atmadım duruyor. Bana yardımcı olabilir misiniz ? Bu yer bir akrabama ait osmanlı zamanından kalma tapusu da var acaba devlet gözetiminde açılsa yada birşey çıksa devlet bize birşeyler verir mi ? Yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Anonim dedi ki:

   selamunaleykum

  2. Anonim dedi ki:

   05352336686 ara görüşelim

 7. Anonim dedi ki:

  05352336686 ara görüşelim

 8. Anonim dedi ki:

  Bi su kanali buldum yorumlarmisiniz

 9. Anonim dedi ki:

  Dere kenarinda yuvarlak denebilecek kadar 1 tona yakın bir kaya var ve çapraz bir şekilde 5 e 5 genişlik ve derinlik var kayanın başından çapraz asaga doğru iniyor dininden kayanın dere akıyor bilgi verirseniz sevinirim

BİR YORUM YAZ