Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Taş Yığma Mezarlar (Tümülüsler)

En çok  roma döneminde rastlanan taş yığma mezarların çoğu bilinçli yapılan tasarım yada bir mezar modeli değildir, bu tamamen ölü gömme gelenekleri ve inanç ritüelleriyle alakalıdır. Defin işlemi tamamlandıktan sonra mezarı kutsamaya gelenler tarafından atılan taşlar sonunda ortaya taş yığma çıkar. ritüel gereği mezarı kutsamaya gelen her birey ortalama 1 kg. 10 kg. arasında  değişen kaldırabileceği büyüklükte bir taş alıp mezarın üzerine atarak oluşurdu. Daha küçük taşlar ise çocuklar tarafından atılmış taşlardır. bunun asıl amacı mezar yeri kayıp olmaması için bir tür işaretlere modelidir. bunu yakın kayalara yapılan sunu çanakları ile yapıldığı gibi bu şekilde taş öbekleyerekte yapılırdı.

Ölen kişi toplumun ileri gelen bireylerindense ziyaretçi sayısı çok olduğu için taş yığmasıda büyük olur. Tabiki bu yığma definden hemen sonra oluşan yığma değildir, 3 – 5  belkide onlarca yıl boyunca ziyaretine gelen yakınları (sevenleri) tarafından oluşturulur.

Burada anlamamız gereken taş yığma ne kadar büyükse ölen kişi toplumun önde gelen isimlerinden biridir. Bu mezarın taş yığmasına gösterilen ilgi mezar odasına gösterilmiştir. oda içinde kla gelmeyecek çeşitlilikte heykel, obje ve diğer değerli eşyalara rastlamak mümkündür.

Yine buna benzer bir kısım taş yığma tümülüsler vardır bunlarında çoğu roma mezar tasarım modelidir. Bunların taşları dikkatli bakarsanız biraz daha düzenli yapılmıştır yani üst anlatımdaki gibi büyüklü küçüklü karışık rastgele atılmış taşlar olmadığını işi bilen biri tarafından düzenli olarak inşa edildiğini anlarsınız. biz bunlara taş yığma tümülüsler deriz boy ortalamaları ise 3-6 metre civarlarındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Ustalar su anda bırtas yığma mezar kazıyorum mezarın başlangıcı ovel taslar sanlı bır duvar örmüşler ve su anda orgu taslar bıt yıl 2 metre kazdım büyük Kaya’lar çıktı büyük kayanın hemen önünde duvargıbı ana kayavar su anda kazmaya devam edıyorum 3 renk toprak katmanı var büyük Kaya’ları balyozla kırıp çıkaracağım sanırım mezara yaklaştım sızınde fıkrınızı almak ısterım

BİR YORUM YAZ