Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Dere Yataklarında Define Bulma

Derelerin fizik yapısı bulunduğunuz coğrafyanın bütün şifrelerini içinde saklar. Dereler yorumlanmaya muhtaç doğal oluşumlardır. Oysaki çoğu defineler dere, tepe, ağaç ilişkilendirme-siyle şifrelenmiştir. Biz şimdi sizlere dere yataklarında nasıl bir araştırma yapmanız gerektiğini anlatacağız.

8 Maddede Dere Yatakları

1- Dere çatalları define saklantıları için en ideal alanlardır,  2 derenin  birleştiği; yada bir derenin ikiye ayrıldığı çatallar en verimli noktalardır. Dere kıvrımlarıyla beraber  şelale, çavlan, çağlak,  gürleyik ve  şarlak gibi derelerdeki göze batan yerleri notlarınız arasına alın. bu özelliklere sahip dere eski yaşam alanı yakınlarındaysa mutlaka araştırın; bunların birinden para almanız muhtemeldir.

2- Dere yamaçlarına ve dereye yakın tepelere gömülen defineler; yağmur suyu ve heyelan sonucu kaymalara neden olur. buraya saklanan defineler suyun yardımıyla beraber dereye inmiştir. Hatta bazıları  çiftçi ve çobanlar tarafından açıkta bulunduklarına şahit olduk.  Kışın akar yazın kurur derelerde  bu tür gömülere rastlayan defineciler çok. bu özellikleri taşıyan derelere denk geldikçe mutlaka dedektör gezdirin.

Bu tür akıntı defineleri ararken bilmeniz gerekenler vardır, örnek altın ağır bir madendir.  fazla şiddetli olmayan sular tarafından fazla sürüklenemez, bu sebeple zirve sularının dereye düştüğü yerlere dikkat edin. Ayrıca dere yataklarında değirmenler vardır onlarada bakın; onlarda iyidir.

3- Dere yataklarında tek para bulursanız bu para akıntıyla gelmiş olabilir, çevresini kontrol edin, sonra akar suyun geliş tarafına doğru araştırmalarınızı sürdürün, burada düşen vadi yataklarını çıkıp kontrol edin. bu paranın bir küpten kopup akıntıyla dereye ulaştığı düşüncesine kapılın; ona göre araştırmalarınızı genişletin.

4- Dereler bazen kroki gibidir, birleştiği ve ayrıştığı noktalar kadar kıvrım yataklarına dikkate alınmalıdır, kenardan küçük bir çay bu dereye birleşiyorsa işte burası define gömüleri için kullanılan en verimli alanlardandır.

5- Dere içinde yuvarlak oymalar varsa bu dere suyunun şifalı su olduğu inancı vardır, ölüler burada yıkanır, burada kutsanır. mezar ise hemen yan üstte dereye yakın yerde olur.

6- Derelerin en verimli noktaları şelalelerdir, dere boyunda 3 şelale varsa burada define olmaması imkansızdır. hangi şelalede üçgen işareti varsa o şelalede oda vardır girişi bulunmalıdır. 3 şelale bazen kutsal üçlemeyle alakalı olabilir, baba oğul ve kutsal ruh üçlemesinden esinlenmiş olabilir, para genelde babada olur.

7- Kazan dereleri es geçmeyin, yani bir derenin hafif şelale yaptığı yada daha geniş bir alan bulduğu yerlerde kazan oluşturur işte buraları iyi etüt edin buralarda iyidir.

8- Yazın akar kışın kurur dereleride araştırın, kışın suyun altında kalan kayaları tespit edip yazın araştırın, yani para dere akarken suyun altında kalır ancak yazın alınır şekilde gömülmüştür.

Kaynak: Define Sohbeti MendereS

dere yataklarında altın arama
dere suyu
dere ve vadi
şelale yataklarında define yerleri

Dere Yataklarında Altın Arama

Türkiye’nin altın yataklarının oluşumuna son derece elverişli jeolojisi vardır, Altın aramak ise beceri gerektiren bir meslektir herkes yapamaz bu diğer hobilerle benzerlik gösterir mesela kimisi balık tutar alanında uzmandır, kimisi ava gider oda alanında uzmandır. kimiside altın arama yani definecilik yapar. definecilik sonradan yapılacak iş değildir; kişinin ruh yapısı uygun olmalı. altın define dediğin zaman heyecana kapılmalıdır. Her definecinin hayali büyük bir kütle altın bulmaktır.

Altın aramanın bir çok yolu vardır; bunların başında dedektörle arama yapan defineciler gelir bununla beraber dere yataklarında akıntıyla gelen altın parçacıklarını arayan kitleler vardır. bunlar dedektör değil bir çeşit süzgeç yada tava kullanarak minerallerle kenetli olarak bulunan altını sadeleştirip temiz bir şekilde elde eder.

Bilinen 2 yöntem dışında bilim insanları, bazı bitkilerin yapraklarında altın olduğu için ve bundan faydalanarak yer altındaki altın kütlelerinin tespit edilebileceğini ortaya koydu.

özellikle okaliptüs ağacının yapraklarında bulunan altın parçacıklarının, toprağın birkaç metre derinliğinde bu maden yatağının varlığına işaret ettiğini saplandı.

Araştırmacılar, bu bulgu sayesinde, erişilmesi güç yerlerde altının yerinin yeni yöntemlerle tespit edilebileceğini belirtiyor.

Araştırma sonuçları dünyanın bazı ünlü dergilerinle yayınlandı.

Kolay erişilebilir altın yatakları kesin olarak tespit edildikten sonra şimdide nehir çökeltileri ve kum tepeciklerinin metrelerce altında gömülü olan zor yatakların bulunması üzerinde çalışılmaktadır.

Gömülü hazine

Daha önce de okaliptüs ağacını çevreleyen topraklarda altın parçacıkları bulunmuştu. Bazı ağaçların yapraklarında, dallarında ve kabuklarında az miktarda altın bulan araştırmacılar, bu kez ağaçların altını emdiğini tespit etti. Yaklaşık 400-500 ağacın emdiği altın miktadı bir yüzük büyüklüğünde olduğu saplandı.

Gerçek şuki altına rastlanan ağaçların bulunduğu bölgede 30 metre altında altın yatağının olduğu görüldü. Günümüzde altın yatakları, toprak yüzeyine çıkmış altın içeren kaya parçalarının bulunması ya da arama amaçlı kazılar sonucunda tespit edilebiliyor.

Araştırmacılar, yeni altın yatakları bulmak için bitki örtüsünün incelenmesinin daha iyi bir yöntem olacağını, çevreye daha az zarar vereceğini vurguluyor.

Aynı yöntemin demir, bakır, kurşun gibi başka minerallerin aranmasında da kullanılabileceği belirtiliyor.

dere yataklarında altın aramak için normal vlf dedektör kullanmanız yeterli değildir. definecilerin kullandığı kalıntı dedektörleri yıkık dökük harabeler içindir. dere yataklarında altın aramak için bu dedektör değil gold dedektör kullanmalısınız. satın alacağınız firmaya söyleyin o size yardımcı olur. kalıntı dedektörü değil altın dedektörü almak istiyorum derseniz satış elemanı size yardımcı olur. şu an en iyi altın dedektörü xp orx diyebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Karadenizde Samsun’dan Artvin’e kadar Ermeni Rum gömülerinin sabit işaretlerini para karşılığı yok edilmiştir.Belki işaretti anlayıp çözerler diye.Bizzat kıran kişi para karşılığı bu işi ben yaptım şeklinde açıklama yapmıştır.
    Bu olaya tanık olmuş biriyim.Çocukluğumda babamla birlikte çobanlık yaptığım yerde.Yaprak taş vardı ayakaltı büyükçe bir kayanın üzerinde ıııv yaprağın üzerinde rakam vardı.Sıralı taşlar yanında pınar 24 metre yukarısında içme suyu…Gel zaman git zaman önce yaprak işareti ve rakamları yok ettiler.Hatta o geri kalan oyma taşı kırıp çıkardım Yaprak şekil olarak duruyordu.Sağ üst büyükçe dikili taşta gelin taşı burunu sıralı taşa bakıyordu.Ama onunda baş kısmındaki takılar yok edilmişti.Zaten karşı tepede eskiden Cenevizlerden kalan kilise var .Ancak yer olarak duruyor.Bütün taşlar yok edilmiş. vaziyertte.Etrafında ki tek tük taşlar yaprak taşa bakıyor.400 metre mesafeden…

    1. Melih dedi ki:

      KaradeniZde dere yataklarında nasıl çalışma yapılmalı

BİR YORUM YAZ