Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Alan Taramalar Yüzeysel Bilgi

Binlerce yıl önce insanlar belirli noktalarda bazı ağaç dalları ile su bulmayı keşfetmiştir. İnsanda var olan statik enerji ile kütlelerin yaydıkları enerjiler arasında anlaşılır bir mantık kullanılmış.

Halen günümüzde bu mantık ile hareket eden teknik cihazlar kullanılmakta olup, bu şekilde sondaj yaparak yer yapısını incelemek, su kuyuları açmak, bazı madenlerin damar ya da yataklarına ulaşan insanlar vardır.

Bu teknik ile kullanılan cihazlar, su bulmakta yetinmeyip, boşluk, yoğun mineralleri, metal ve metal etkisi veren elementleri ve en nihayetinde bunların arasında en değerli metal olan altını bulmada büyük bir yardımcıdır.

Teorik olarak yer altındaki her metalin bir enerjisi oluşur. Biriken enerji yer altından 45 derecelik açılar ile her yöne doğru yayılmaktadır. Bu sinyaller yeryüzüne vardıkları sırada 90 derecelik dik bir açıya kavuşur ve takriben 100-180 cm daha yükselirler. Bu noktadan sonra tüm sinyaller, dünyanın manyetik çekim prensibine uygun olarak, pusulanın her şartta kuzeyi göstermesi gibi, kuzeye yönelir.

Bütün bu fiziksel gerçeklerden yola çıkılarak günümüzde bu alanda geliştirilen bir takım pratik ve kullanışlı jeofiziksel cihazlar vardır ve bunlara genel olarak “ALAN TARAMA” cihazları denmektedir.

Alan taramalar, özellikle geniş arazilerde ve çok derinde olabilecek bazı metal veya boşlukların tespitinde kullanılan yardımcı cihazlardır.

Alan tarama cihazları detektörlere nazaran büyük arazilerde hedefe varmada ya da yön göstermede çok daha pratik ve hızlı sonuç veren cihazlardır.

Aramalarda nihai hedef tespiti için mutlaka bir dedektör ile desteklenmesi gerekmektedir.

Prensip olarak Alan Tarama cihazları, statik enerjiyi kullanıcısından direk olarak alıp hareket kabiliyeti olan mekanik bir sistemle hedefin yaydığı frekansları algılayarak yön gösterir.

Alan taramalardan tam olarak verim almak için çalışma prensibini iyi bilmek gerekir, mevcut minerallerin içerisinde bulunan katkılar çok yada az ise alan taramayı kararsız hareket etmesine neden olabilir. bunu bir çok alan tarama yapamaz metal çubuklu alan taramaların diğerlerine göre daha verimli olduğu söylenmektedir. lazer ve benzeri alan taramalar aslında alan tarama olmayıp alan tarama diye satılmaktadır, bunlar insan statik enerjisiyle çalışan alan taramalar değildir gerçek alan tarama el değerek çalışan metal çubukları olan alan taramalar dır. Alan taramaların tespit ettiği yerler mutlaka bir dedektör ile teyit edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ