Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Aile Putu İşareti Ve Anlamları

Aile putu varsa burada aile mezarı vardır, buna daire içinde haç işaretide denilebilir, mezarları korumak için yapılan bir tür haç işaretidir aile mezarlığı işarete çok uzak olmaz, bu işarette yön veren en önemli nokta işaretin bulunduğu kayanın yüzeyinde yontma varmı ona bakılır. kayanın yüzünü elinizle şöyle bir sıvazladığınızda elinize bombey yapan yer gelecektir, gözle görünmeyen fakat elle sıvazladığınızda fark ettiğiniz farklılıkların tamamı yön verme amaçlı gizli şifrelerdir buralardan yardım alarak yön bulabilir, mezarların giriş yerlerini tespit edebilirsiniz.

Putların tam olarak aile mezarı olduğunu anlamak için haç kanatlarının içe dışa hilal yapmasından anlayabilirsiniz. örnek 1. resimdeki aile mezarı, 2. resimdeki ise medeniyete göre değişen tek büyük mezarı anlatan putlardır. bunların hepsi tılsımlıdır. Resimde görünen putlar roma dönemine aittir benzer şekilde ernemi toplumununda kullandıkları put çeşitleri vardır.  onlarda her puta direk aile mezarı demek zordur  direk aile mezarı diyebileceğimiz putlar roma ve yunan dönemlerinde yapılan putlardır.

Putlar Aile mezarı olduğu kadar yemin işareti olarakta kullanılmıştır,  çoğu belge ve haritalarda son nokta put ile verilmiştir. bir haritada 2 put resmi varsa burada bir çeşme olup 11 arşın gerisinde 2 ester yükü mal alınır. Belgede putlar mezar olarak verilmişse put mezarı mal mezarıdır mallar horasan ile kapatılmış hepsi birer putla nişanlıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Bu birinci resim benim köyümde yapılacak bişey var mı ustalarım

  2. Mustafa dedi ki:

    Iki aile putu yan yana ama çeşme yok eski bi kuyu var

BİR YORUM YAZ