Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Kerpeten, Çekiç, Kazma İşareti ve Anlamları

Kerpeten Define İşareti: Saçaklı kaya varsa bu kayanın 30 adım mesafesinde bir kerpeten çekiç  işareti olacak. Çekiç kerpetenin kolları arasındaysa parada aynı şekilde kerpetenin kollar arasındadır. dikkat edin bu yerin ön tarafında 30 metrelik bir uçurum olacak.

Kerpeten anlamı: Son noktayı veren işarettir bundan sonra 2. işaret aranmaz malın yerini kerpeten verir genelde nalburcu takımı demektir. Beraberinde mıh, iğne, çekiç gibi malzemelerde işlenmiştir. Fazlaca malı yoktur ama ilginç eşyalar çıkabilir bazen bunlar paradan daha fazla kıymet ifade eder.kerpeten,yakınlarında kesişen bir yolun habercisi olabildiği gibi,iki dereyi yada bir yol kavşağını ifade eder. kerpetenin kendisi asıl definedir. yanma islenmiş olan çivi ,mıh, iğne vb. malzemeler ve arazı yapısını ve o arazi üzerinde malın nere olduğunu, eğer varsa çevredeki dağınık diğer emanetleri simgeler.

Çekiç Define İşareti: Para horasan kayadadır, kaya kırılarak para alınır, kırılması gereken alan çok geniş değil bir çekiç yeterlidir. Diğer görüş: Sumtrac takımı sayılmamaktadır. Bir ustanın yada bu aletle çalışan kısının emanetidir parayla birlikte çeşitli tezyinat eşyasıda bulunabilir. Kimi yerlerde kırılması gerektiğine dair bir işaret kabul edilse-de bu tamamen yanlıştır. hiç bir gömücü ben işaretimi yaptım gel sen kır demez doğrusu çekicin sap kısmının ölçülmemiş tir. buradaki ölçü sap uzunluğu x 70 cm dir.

Çekiç anlamı: 60 metre civarında bir kayalık olması lazım bu yerdede olabilir. yatık şekilde yada dik duran bir kayada olabilir. çekicin ağız istikametinde bak ve karşına çıkacak yada yerde görecen bir çerçeve olacak az dikkatli bak bulursun hiç durma koy çekici oraya dökülsün önüne ne varsa dökülsün önüne.

Çekiç Diğer Anlamı: Taş oymacılığı ile uğraşanların el aletlerini simgeler. Bu anlamdan yakınlarında maden ocağı olduğu anlamıda çıkarabiliriz. Yaptığımız araştırmalarda çekiç işaretinin yapıldığı bölgelerde çok yakınlarında kapatılmış maden ocakları bulunmuştur.

Çekiç Diğer Anlamı: Çekiç ucunun yönünde sapının uzunluğunun metre ölçümü istikametinde doğaya aykırı değişimler ve farklılıklar gözlenmelidir. Kırmak anlamıda geldiği için, işçiliği oldukça zor olan gömü işaretlerinden birisidir. Kapatılmış mahzen, oda olabilir, tünel anlamınıda ifade ettiği bilinmektedir.

Kazma Define İşareti: Kazma varsa karşı kayaların birinde birde tapa vardır, tapayı kır çokça altın müjde alırsın, altın paraların düştüğü yeri kazmayı unutma gerçek define ayaklarının altındadır.

Kazma Diğer Anlamı: Mal toprak zemindedir çok derin olmayıp ortalama 1,5 metre civarındadır. üzerinde parça kaş yoktur kazma ile kazılarak alınacağını anlatır.

Diğer: kerpeten çekiç kazma işareti anlamdaş işarettir orak işaretide bunlarla aymı mantığı içerir fakat balta işareti bunlardan farklılık gösterir onun çözüm mantığı biraz farklıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ