Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Resimli Define İşaretleri 1

Resimli define işaretleri, 23 adet resimli define işareti ve anlamları, her işaretin anlamı resmin altında yazılıdır.

2 halka kaya tuzağı der; 2 halkanın 2 katır yükü para olduğu ifade edilir. sarp kaya aralarından giriş olup giriş parça kayalarla kapatılmış oynarsan üzerine göçer vaziyettedir.

 

2 kare oyma 2 oda mezar der; bu mezarların bazıları yüklüdür kapısı üstten kapak şeklinde olup 1 adım içerisi mezardır.

 

mezar yazıtı, ölenin kimliği ve yaşam şeklini anlatır; bu mezarı bulmak için düz tarlanın üzerindeki düz kayayı kaldırıp 7 basamak inilerek bulunur.

 

Ok işareti yön verir, at nalı define olduğunu söylemiş, sarp kayaların arasında 2 yerde parası mevcuttur.

 

Mezar siteli, içi dolu mezar der. sola doğru araştırma yap; ahlat ağacının yanında bulunan çıplak taşlar nişan yeridir, yük mezarını buradan görürsün.

 

Daire içinde hac, buranın tılsımlı olduğunu anlatır; bentleri aşıp toprak tepeye çıkacaksın, bu tepenin giriş kapısı güney taraftaki yatan kayanın altındadır.

 

Üçgen işareti kesin oda işaretidir, üçgenlerin odaları kare odalarından daha değerlidir, üçgenin uzun tarafı bize yön verir, odalar genelde ayakta girilen oda şeklinde olur. üçgenin olduğu kayada kanal yada küçük murç varsa bunlarda yön verebilir.dikkat edin üçgenlerin malı tuzaklı olabilir.

 

V 3 geometrik-sel işaretlerden birisidir, Defineciliğin en kapsamlı işaretidir, her yerde saklanır ama göremezsin, normal ana işaretin içinde bir V işareti vardır size yön veriyordur ama bunu fark etmek çok zordur. V işaretleri genelde 3 yada 5 adım karşısında mezarı verir, eğer bir kanadı uzunsa uzun kanat tarafına git mezar oradadır, V % rakamına karşılık gelen işaret olabilir, 5 çok zaman malın yerini verir. pınar, çeşme, küçük taş öbeği gibi son noktanın habercisidir. 5 ayrıca antik çağda cadılar tarafından kutsal kabul edilen rakamdır…

 

Y işareti genelde dere ile alakalandırılır, Çatal yapan derenin ayrım noktasındaki malı verir, Ynin bir kanadı uzunsa uzun kanada doğru bakılır, tabi bu dere ayrımının uzun koluda olabilir, yani y işaretini derenin krokisi olarak yorumlanabilir, y ayrıca v işaretide olabilir, yukarıda belirttiğimiz gibi y de saklanmış bir v işareti mantığı yürütmekte fayda vardır.

 

Bu haçın baktığı yönde bir şelale vardır, şelaleyenin önündeki kayalıktan akıp birden düz döküldüğünü görürsün buradan bakınca sol üstte bir ters v vardır yaklaşık yarım metre sağında ve solunda yapma mihraplar vardır mihrapların altı oyuk tur. şelalenin arkasına dolaşırsan bir işlenmemiş lahit gibi bir taş görürsün üstü düzdür kanepe gibi, bu taşın altı mahzendir mahzen 2 katlıdır, içeride siniler, tepsiler ve kazanlar vardır, mahzendeki kapalı tandırlarda esas yükler bulunur, dikkat buradan baktığında karşı yarma kayalıkta çeşitli mezarlar vardır, oyma kaya ve oda mezarlarıdır bu mezarlar putlarla nişanlıdır.

 

Ateş domuzu, toprak domuzu, su domuzu ve altın domuzu gibi daha saymadığımız bir çok domuz çeşidi vardır. resimde gördüğünüz su domuzu olarak geçer defineside suya yakın yerde olur.

 

İçeriden birbirine bağlı odalar var, bir odayı buldunmu diğerini kolayca bulursun, tüm mallar bu odalardadır, Dikkat burada diğerlerinden biraz büyük oda varsa duvarda örmesi horasanla sıvalanmış arkada geçişi vardır, burası mal mezarı olup mal toplamı 2 tenekedir.

 

Hemen ucu yada karşısına bakmanızı söylemiş bu tamamen şaşırtmadır; dikkat edin sol alt köşede giriş yönü verilmiştir.

 

Mezar işareti yanında omega işareti varsa bu mezar mal mezarı olup mal toplamı 2 katırdır.

 

Öküzün hangi gözü körse kör olan gözünün baktığı yerde bir miktar para alınır, dikkat burada tümülüs yada höyüğe benzer birde yığma mezar vardır.

 

merdiven önü yada karşısı giriştir, merdivenin alnında mihrap işareti varsa giriş merdivenin altında ana kayayadır, mihrap yoksa merdivenin karşısındaki düz alanda kontrol edilmelidir

 

Tek yuvarlak oyma tek büyük mezar der; bu mezar yassı kayanın önündeki yığmanın altında odadadır, bu odaya üstten merdivenle inilir yüklerin bir kısmı merdivenin altındadır.

 


Yuvarlak oymaya bağlı kanal yön verir, bu yön mezara gitmektedir, arkada duran sedir kayanın altında bir miktar mebla mevcuttur; ana mebla mezarın içindedir.

 


Bu çevre komple mezarlıktır, Kanal boyu ölçülüp 1 cm 1 adım kanal istikametine
gidilir. bu ölçüdeki bulduğun mezar yüklü olan mezardır.

 


Bölge mezarlık alanıdır, mezarlık alanına giriş yaptınız. buradaki mezarlar hem fakir
hemde zengin olarak ikiye ayrılır.

 


En kenardaki oyma yön verir ve çevredeki bazı kayalarda nişan işaretleri vardır bunların hepsi mezarlara nişanlanmıştır, hediye eşyaların (objeler, heykeller) hepsi mezarda saklıdır.

 


2 büyük mezar der. bunların nişanı kendisidir her 2 mezarda yeminlidir; karşılıklı duran yarma kayalarda horasan varsa yer burasıdır.

 


Mezar kapalı mağarada; mağara içindeki köşeli direklerin altında bir miktar altın mevcuttur dikkat köşeler kurşun dökülerek kilitlenmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    cok tesekkur ederım cok ıyı bılgıler sagolun

  2. Musa dedi ki:

    Düz kaya üzerinde değirmen taşı ve yöresi var yardımcı olabilirmisiniz uastalar

BİR YORUM YAZ