Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Define Kaç Metreden Çıkar

Define kaç metreden çıkar en çok merak edilen konudur, İşin aslı define 10 cm den 10 metreye kadar her yerden çıkar, bu tamamen gömen kişiyle alakalıdır, örnek topluluk paraları 10 metreye kadar derin olur, şahıs paraları 30 cm den bile çıkabilir.

Özellikle tehcir yani zorunlu göç dönemlerinde acelece yapılan gömüler ortalama 30 cm civarlarında olanları var. hatta bazıları kazı aleti bile bulamadığı için sopa ve kazıklarla açtığı küçük çukurlara parayı koyup üzerini 10 cm toprakla kapatmışlar. Üzerine ortalama 1 kişinin kaldırabileceği taş koyarak gömüsünü gerçekleştirmiştir.

Topluluk Gömü Örnekleri

Topluluk gömü örnekleri ise bir topluluğa ait olan paradır, amca, dayı, enişte, kısacası hısım akraba birleşerek yapılan gömüler vardır, bunlar en çok eşkiya baskınlarından korktukları için bu gömüyü yaparlardı. çünkü eşkiyalar yada haydutlar baskını yapar evin altını üstüne getirerek tüm değerli eşyaları alırdı. buna çözüm olarak yakın akrabalar birleşip paralarını güvende tutmak için topluca kazı yapar gömerdi.  bu gömüler ortalama 2-5 metre civarlarındadır.

Yine benzer topluluk gömüsü ise eşkiyalar tarafından yapılırdı.

Soygunlar yaparak elde ettikleri ganimetleri her zaman yanlarında taşıyamayacakları için gömerdi.  Bazı eşkiya gurupları ganimetleri paylaşırken bazıları eşkiya liderine teslim ederdi, liderde bu ganimetleri eşkiya topluluğunu çalıştırarak derince kazı açar gömerdi. bunlarda oratalama 1-5 metre civarlarında olur.

Ganimetleri lidere teslim etmeyip her eşkiya arasında paylaşıyorsa bu gömülerde çok derin olmaz. Eşkiyanın elinde kazma küreği olmadığı için açacağı çukuru ancak hançer, kama ile açabilir. buda çok derin olmayıp ortalama yarım metre civarlarındadır.

Ticaretçi Gömüleri

Ticaretçi gömüleri derin olmaz, bunun sebebi yeni kazandıklarını üzerine ilave edeceği için çok fazla derine gömmeyip haftada ayda bir küpü yada kazanı açıp üzerine ilave yapmak zorundadır. yani sadece kendinin bildiği yer olması ve kolayca açılıp kapatılabilir olması önemlidir. evin avlusundaki kuyuya ve ağaçlara yakın yerlere saklanan paralar buna örnektir. Kısacası anlamamız gereken topluluk parası derin bireylerin paraları yüzeye yakın olur.

Mezar Defineleri Kaç Metrede Olur

Mezar defineleride bunlara benzerlik gösterir, ölen kişi zengin ve geniş bir aşireti varsa mezarı hem derin olur hemde içinden bolca eşya çıkar. bu derinlikler coğrafyanın durumuna göre değişir. bazı kral mezarlarının 17 metreden çıktığını biliyoruz. bazıları ise zemin üstündeki ana kayaya oyulmuş kaya mezarları şeklindedir. eğer zemin altı gömü yapılacaksa bu kazılan yerin durumuna göre değişir, kazı kolay ilerliyorsa 10 metreye kadar çıkılır. Kayalık alansa kazı çok zor ilerliyorsa bu 3 metredede kalabilir. bazı lahitler 1 metreden çıkarılırken bazılarının 5 metreden çıkarılmaktadır.

Gelir düzeyi düşük gariban diye tabir ettiğimiz kesimin mezarlarıda tıpkı kendisi gibi garibandır, mezar hem yüzeye yakın olur hemde içinden heykel ve benzeri objeler bulmak çok zordur, en fazla ağzına koyulmuş bir bakır para vardır buda çoktan çürümüştür.

lahit

Kilise Mahzeni Arıyorsanız

Kilise mahzeni kaç metre derin olur bunu bilmek için kilisenin mimari yapısını bilmeniz gerekli. Örnek olarak haç planlı kiliseler, haçvari planlı kiliseler, dehlizli tip, kiborion planlı kilise çeşitleri vardır. Eğer mahzen aramayıp para arıyorsanız kilisenin yapı taşlarını kontrol edin. Kilise çeşmesinin önüne ve arkasına bakın, kilise kapı girişinde solda kare oyma taş vardır üzerinde kanal vardır kanalı takip edin ucu parayı gösterir vaziyettedir. Kiliseye girdiğinizde sol mihrapta hafif şişlik vardır burası horasan sıvadır elinizle yetişemezsiniz burasıda iyidir horasanı kırdığınızda altınlar yere saçılır.

Bu konuda anlamanız gereken definenin kaç metrede olduğunu bilmek için ne kazdığınızı bilmeniz gereklidir. tehcir döneminde evini terk etmiş bir ermeni yada rum parası arıyorsanız ortalama 30 cm en fazla 1 metrede olur. Bir topluluğa ait para arıyorsanız o zaman daha derinleri düşünmeniz gerekli. Kilise, eşkiya ve değirmenci paraları hepsinin gömü mantığı farklı olduğu gibi derinlikleride farklıdır.  Kaynak Define Sohbeti MendereS.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Yasemin dedi ki:

  Hocam mrblar 3 oyma ama büyük ve taşlaran merdiven yapılmış aşağıya iniliyor yuvarlak oymanın içinden 15 metre kazdık bir tanesini büyük bşrtaş var 2sini kazmadık yuvarlak oyma sağlı sollu taşdan inecek merdiveni var hocam

  1. MendereS dedi ki:

   Sorularınız için Define Sohbeti forum sayfamızı kullanın.

   1. Anonim dedi ki:

    Tavuk civciv taş da grdum kcmtre kzilcak

    1. Anonim dedi ki:

     10 metre derinlik de taşlar yanık cıkıyor ne olabilir

     1. Anonim dedi ki:

      Tümülüs mezarı olabilir yanık kildir büyük ihtimal

    2. Anonim dedi ki:

     nerde onu bula ıgıruz

  2. Emre dedi ki:

   Slm hocam koltuk işareti nedir yapılmış koltuk sert taşla yapılmış etrafı o halfi gibi taş bırakılmış öğrenebilirmiyiz o halfi geniş

 2. Efob dedi ki:

  Bi gece durup dururken bir ates ama oyle bildiginiz ates degil gok kusaginin butun renkler ve teneke kumbarayi calkalarsiniz ya oyle bir ses gorseniz ve buysaniz ne yaparsiniz sizce bu bir define olabilrmi bu yasanan senenin belli bir gunu olmus.60 70 yil icinde ayni yerde 3 4 kere

  1. Ayla dedi ki:

   Bizim bir tanıtıdikda görmüştü sonra devlete haber verdi ama devlet açmadan bir gece biri kazmış alıp gitmiş büyülü olduğu için ateş yanarmis

  2. Zeki dedi ki:

   Slm buz aya benzer bir taş bulduk üzerinde işaretler bulunan acaba ne yapmaluyiz

   1. Anonim dedi ki:

    Tasin ustunde 7 tane oyma var ama oymalar cam gibi cokk simetrik anlanmi varmi

  3. Farih dedi ki:

   Slm hoca evlerin karşısında tek yuvarlak oyma var fazla büyük deyil fazla derindeyil bunu mali. Varmı Ermeni yapimi

 3. Arslan dedi ki:

  Sallamayın sakın!Gerçek bilgiler yazın.

 4. Anonim dedi ki:

  Ben bir yer buldum ustunde iki tane hac işareti var biri boyuk biri kucuk

 5. Anonim dedi ki:

  Anlami ne definemi yoksa mezarmi

 6. Anonim dedi ki:

  Bana sağlam bi dedektörü olan bi arkadaş lazım bizim burda tepe köyü diye adlandır digimiz bi yer var bungun tarlayı sürüyordum büyüklüğünü tahmin edemediğim büyük taşlara takılıyordum bi tanesini zor bela gün yüzüne çıkardım dikdörtgen 200 250 kilo ağırlığında vardı altına baktım öyle fazla kurcalamadım ama heran herşey çıka bilir o tarlada sulama yaparken altın bulup kayıplara karışan bi adam meselesi var bide bizim köyün çobanı değerli bisey bulmuş ne olduğunu bilmiyorum tarla ÷ 60 kerpiş testi kavanoz parçaları var

 7. Anonim dedi ki:

  Tasin ustunde 7 tane oyma var ama oymalar cam gibi cokk simetrik anlanmi varmi

 8. Anonim dedi ki:

  Beni arasana arkadas

 9. Anonim dedi ki:

  Yerin.7.5 m altından horosan sıvalı duvar cıktı günümüz betonuna benziyor duvarı kırdığımız taş duvara horosan çimento sıvanmış ne olabilir

 10. Anonim dedi ki:

  Selamlar iki kaya arasında dikey kare oyma hemen sol tarafında ise yuvarlak oyma var giriş Nerede acaba

  1. Anonim dedi ki:

   Güzel kardeşim bilmiyosan kimseyle paylasma kimse sana doğruyu söylemez ben biliyorum ama soyleyemem

  2. Salih dedi ki:

   Öküz.tilki.ayının ayakları 3 işaretleri bir arada ne anlama geliyo

 11. Farih dedi ki:

  Slm hoca evlerin karşısında tek yuvarlak oyma var fazla büyük deyil fazla derindeyil bunu mali. Varmı Ermeni yapimi

BİR YORUM YAZ