Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Haç İşareti ve Anlamları

Haç işaretleri kabaca koruma amaçlı yapılan işaretler olduğunu yazmıştık, bu ev olur kilise olur mezar yakınlarında olur; kısacası korunmasını istedikleri her noktaya haç işareti yapılabilir, tıpkı Müslüman bir kimsenin besmelesi gibi. Bir haçın neye hizmet için yapıldığını anlamak kolaydır. özellikle kanatların çatal yapması, bazende çatalın içe değil dışa bombeyli olması ve benzer incelikler vardır; bunlar anlamları tamamen değiştir.

Diğer Tecrübeler: Nalın ortasında haç varsa burada mağara vardır; bu mağaranın iki yerde parası olup mağaranın içinde sağa doğru çıkılan dar bir geçit vardır. bu dar geçidin içinde 3 yığın halinde para vardır. zaten bu geçitte sağ duvarda ok işareti mahzen girişini gösterir; mahzenden düz giremezsin; yan gelip önce bir omuzunu sokar öyle geçersin. mahzene indikten sonra 2 oda göreceksin sağ odada kocaman bir yalak taşı vardır; tıpkı çeşmelerin önündeki yalak taşları gibi; bu taşın içi som altınla doludur; üzeri açıktır.

Bir Tecrübe Daha: Daire içinde haç varsa bu günün saati ile alakalıdır, günün hangi saatinde güneşe doğru gideceğini anlatır. en erken 10 en geç öğleden sonra 16 arasıdır; bu yönde belirgin bir kaya vardır; tıpkı lahit gibi görünür; biz buna tepsi kaya deriz; bu kayanın üzeri kanepe gibi düzdür; yanları murç izleriyle doludur; burada devasa büyüklükte mezar olup 4 metre derinliktedir.

Aile putu dediğimiz haç işaretlerindeki kanatlar her zaman dışa bombeyli şekilde betimlenir, tek mezara hitaben yapılan haç işaretleri ise içe doğru betimlenir. tam olarak bölgeyi koruma amaçlı yapıldığı zamanda çoktur. bu anlattığım haçlar daire içine alınmış türlerdendir. daire içine alınmış haçların tılsımı güçlü olur.

Önemli Eşkiya Putları

1- Mahzenlerdeki kapalı tandırlara yük koyulur ve karşı yarma kayalığa çeşitli mezarlar yapılmıştır; oyma ve kaya mağara mezarlarıdır. tüm mezarlar put işareti olarak yükleri nişanlıdır.

2- Oturak taşına oturunca sağımıza gelen yönde; 15 adım mesafedeki kayada 3 put varsa, işte darphane buradadır. bu darphane 12 odadan oluşur.

3- manda şeklinde bir taşta 7 adet put varsa, burada 30 santim kalınlığında; 3 metre eninde; 3 metre genişliğinde bir taş daha vardır; bu taş kapaktır. Kapak kaldırılınca, merdivenlerden kilitli kapıya ulaşılır, kapıdan girilince içeride sağlı sollu tam 38 oda vardır.

İstavroz Define İşareti

İstavroz; İstavroz daire içene alınmadan her kanadı eşit; ve kanatları dışa bombeyli ise; bu yakınlarda tek mezar der. yani yukarıda aile mezarı dediğimin aynısıdır; ama sadece daire içine alınmamış sade olmasıdır. her hacı uzun kanadı önemlidir; ilk bakılması gereken yer uzun kanat tarafıdır.

Diğer adı çarpı olarak bilinen bu işaret mezarlık alanındaysa bu mezara yakın olduğunuzu anlatır, Bazen sınır bölge, bazen mezarlık bölgesine giriş yaptınız, bazende son nokta anlamına gelmektedir.

Haç işaretinden farklı olarak daha küçüktür. defin işlemlerinde kullanıldığı düşünülmektedir. haçla ortak noktası her ikisi de tılsım dediğimiz koruma amaçlı yapılmış işaretlerdir. Aslında her ikiside haçtır.

Tüm kolları eşit olan bir istavrozun gömüsü kayanın kendisinde olma ihtimali vardır, bir kolu uzun olan istavrozların uzun kolunun yön verdiği düşünülmektedir. isatvroz olan bölgede bolca yuvarlak oyma varsa burası mezarlık alanıdır, en değerli mezarlar istavroz olan noktalardaki mezarlardır.

Tam olarak şu şekildedir.

1- Sınır bölge

2- Mezarlık alanı

3- Son nokta

4- Uzun tarafına git

5- Burası tılsımlıdır

Haç Define İşareti Devamı

Kayalara dikey yapılan ve alt kanadı uzun olan haç işaretleri ise yazmakla bitmeyecek kadar anlam taşır. bunların emaresi arkada, önde, sağda ve solda her tarafta olabilir. ilk bakılacak nokta tam karşısıdır. 2. bakılacak nokta ise yere paralel duran kanatların uzun yada kısa olanı varmı ona bakmaktır, biç bir ip ucu alamaz iseniz tam arkasına bakabilirsiniz. yalnız burada şu incelik vardır. emaresi arkasında olan haç işaretinin yüzü güneye bakıyor olması gerekir. yüzü güneye bakmayan haç işaretlerinde emare arkada olmaz. buda inanışla alakalı durum, tehlike en çok güney tarafından gelir.

Güneşin öğle saatlerinde olduğu noktaya dikkat; bir haçın yüzü öğle saatlerinde güneşe bakar şekilde betimlenmiş ise; burada haçın arkasına bakılır. eğer bir haçın yüzü kuzeye bakıyorsa bu haçın arkasına hiç bakmayın olmaz. tehlike güneyde haçın yüzü kuzeye bakar şekilde olması demek haçın göremediği nokta demektir. mantık yürütürseniz ne demek istediğimi anlarsınız. demek’ki yüzü kuzeye bakan haçların emaresi her daim karşıda olur. güneye bakanların ise 4 tarafına bakabilirsiniz. tabi bu son paragrafta anlattıklarım için geçerlidir. dikey kayaya yapılan dikey haçlar için.

Diğer Tecrübe: Kaya altında haç çıkarsa bu doğru yerdesiniz demektir bu dos doğru yemin işaretidir bu mezar 2 katlı olup 1. mezarın altında giriş kapağı vardır, kapak kaldırıldığında 7 basamaklı merdivenle inilir 3. basamak tuzaklı-dır, dikkat burada kaval kemiğinizi kırabilirsiniz. tuzağı bertaraf edip girersen 1 oda dolusu variyet le karşılaşırsın.

Haç Resimleri ve Anlamları

Kayaya oyulan basit haç kabartmasının daha çok yön gösterme ve defineye giden yolu tarif etme işlevleri vardır.  tam karşısı   ve arkası  önemlidir, eğer  kuzeye  bakıyorsa  arkasına bakılmaz. Oldukça yaygın kullanılır. Karşıdan karşıya geç manasına gelmektedir

Eski Yunan definelerinde sıkça görülen kare biçimli ve uçları hafif kalınlaşan haç türüdür.  dışa bombey dediğimiz  haç örneğidir. Bu haçlardaki kollardan birisi muhtemelen diğer 3 ünden bir yönüyle farklıdır. Farklı olan kol istikametinde define olma ihtimali çok yüksektir. Kolun uzunluğu veya ucundaki bir define işareti sizler için önemli bir sembol olabilir.

Merdiven haçı denilen bu haçta genelde haçın sembolünün olduğu duvara sırt vererek gördüğümüz manzaradan anlam çıkarmaya çalışırız. Genelde değişik bir yapı, bir taş, bir işaret veya sembolü işaret eder. Definenin istikametini de bildirir. 3, 7, 10 adım gibi adımları deneyerek araştırma yapmalıyız.

4 kollu haçta genelde hazinenin veya definenin olduğu bölgede 4 ayrı işaret bulunur. Bu işaretleri bulduktan sonra haçtaki  ile orantılı mesafede çember içerisinde kalan kısımda define yatmaktadır. yukarıda belirttiğimiz  gibi   daire olan her haç  ciddi tılsımdır.

Bir tepe, yokuş veya tümülüs,  kubbe işaretidir.  Define aramak için tırmanmak gerektiğini söylemektedir. din adamına ait  gömüdür emaresi çoktur.

Katolik hıristiyanlıkta  papalık sembolü dür. Dini anlamda en üst otoriteye çağrışım yapar. Genelde yüksek bir tepenin zirvesi veya yüksek bir yapı, define ile ilişkilidir. Çevrede kilise olduğu ve kilise harabesinde define bulunduğu anlamı da taşıyabilir. özellikle papaz mahseni  aranmalıdır.

Bu işaret ilk hristiyanlarda   günah çıkarma odalarında kullanılmıştır. İçeride muhtemelen duvar arkasında gizli bir bölme olduğunu ve definenin orada olduğunu ifade eder. Aynı papazın günah çıkarmasında bizi gördüğü gibi define de bizi görmektedir. Ama biz onu göremiyoruz manasına gelmektedir. Çok değerli bir işarettir. şu an finansbank amblemi olarak kullanılmaktadır.

Bu haç sembolü de işaret farklılığı aranması gereken haçlardandır.  Şayet hiç bir fark yoksa en uzun okun gösterdiği yön kazılmalıdır.  Define ile ilgili bir çağrışım vardır. yandaki  başka işaretler bize ne olduğunu  anlatır.

Bu tür eski Yunan haçlarında genel de bulunduğu kayanın hemen arkasında define haritası veya defineye giden yol ile ilgili kritik bir sembol bulunur. tam şifre harflerin kendisinde saklıdır.

Yine zirve ve tepede define bulunduğuna işaret eden bir haç sembolüdür. kiliseye  giden yollarda  bulursanız  dev mezar  buralardadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 34 YORUM
 1. ada dedi ki:

  Bnde varda ornektekilerin hic birine benzemiyor

  1. Ali dedi ki:

   Merhaba arkadaşlar bende haç resmi yanında oluk ve ayak resmi var dibindeki kayadada oturmak için yer var bu ne anlama geliyor yardımcı olursanız sevinirim

 2. Ülker Polat dedi ki:

  Bendede var Ama bunlar deyil 3 tane 1i buyuk

  1. Anonim dedi ki:

   İki tane haç işareti var arası 25 30 metre arası var ne anlama geliyor

   1. Mehmet dedi ki:

    Ben Arti İşaretini gormusum coktur anlamini biliyorsun

 3. Unknown dedi ki:

  s.a beyler bır sorum var coreklenmıs yılan ve karsı sında yuvarlak ıcınde hac ısaretı var ne anlama gelır ?

 4. Welat Akca dedi ki:

  Yuvarlak içinde 6 kollu haç anlamı ne

  1. Anonim dedi ki:

   Merhaba oyma bi haç sembolü kaya 8 metre yüksek haçın bi ayağı uzun yere bakan tarafı

   1. Anonim dedi ki:

    Samdandir o

  2. Ali dedi ki:

   Merhaba arkadaşlar bende haç resmi yanında oluk ve ayak resmi var dibindeki kayadada oturmak için yer var bu ne anlama geliyor yardımcı olursanız sevinirim

 5. Welat Akca dedi ki:

  6 kollu daire içine alınmış üstünde durduğu sutünun yanında 3 oyma lahit var etrafında 7 8 oda

 6. Unknown dedi ki:

  Güneşe sırtını veriyor işaret 3 kısa 1 uzun uzun çizginin tam arkası yani kısa çizgiyi taşın arkasıni estim kepce ile ama bişe bulamadım 1.5 metre fln estim yardimci olursaniz sevinirim

 7. Burak Akdemir dedi ki:

  Güneşe sırtını veriyor işaret 3 kısa 1 uzun uzun çizginin tam arkası yani kısa çizgiyi taşın arkasıni estim kepce ile ama bişe bulamadım 1.5 metre fln estim yardimci olursaniz sevinirim

  1. Önder Karadağ dedi ki:

   Tek çatalı haç gördüm ama kayıp etim acaba bu nedir bölgeyi biliyorum

 8. Ülker Polat dedi ki:

  Arkadaşım 1'5 metreyi mi kepçeyle kazdin makina yokmu sende ezbere kazı olmaz sistem lazım sana

 9. ömer tutar dedi ki:

  Şimdi size yardımcı olmak isterim ama bizim kazancımız ne olacak. ..
  Boşuna burda aramayın herşey palavra hangi bilge sırrını açığaverir varsayımlardan uzak durun bunu çözecek kişiler asla size yer tespiti vermezler ben bildiğim halde söylemiyorum. ..

  1. Anonim dedi ki:

   Omer kardes cikarin bu iste olacak anliyorsan gel beraber cikaralim

 10. Anonim dedi ki:

  Kimler iyi biliyor bu işi

 11. Kemal dedi ki:

  Slm beyler 2 tane yan yana arti var kucuk oymalar var 1 iki tane yumusak bi tasa yapmislar yukseklik 1.50 uzunluk 15 metre arkasinda tarla var. 20 metre asagisinda su akiyor

 12. Murst dedi ki:

  Doguya bakan hac işareti hac in altinda cizgi var yere bakiyo anlami nedir

 13. Anonim dedi ki:

  Ellerinden civili insan resmi var hacda bakirdan bunun anlamı nedir

 14. Uğur dedi ki:

  Elimde bir tane mezar var taşın üzerinde iki tane Hac var bir tane Hac normaldir Bir tane de hacının kafası bayan kafasıdır Bu ne anlama geliyor

 15. Mehmet dedi ki:

  Yer altında taldaki ters haç ne demektir birde yanında baklava dilimi gibi üçgen var

  1. Anonim dedi ki:

   Arkadaslar benimde bir hac Israeli (art) bir tas war hac in altinda le seklinde sag tarafa bakiyor yardimci olursaniz sevinirim

 16. Selim coskun dedi ki:

  Bendede var hac isareti mağarada ve çok fazla bi tanesinde hac isareti tavan kısım da yuvarlak içinde ve üç ları üç çengel üçlü yani bi tanede var artının altınındaki çizgi çok uzun ne anlama geliyo bulamadım henüz acemi olduğum dan

 17. Serhat dedi ki:

  Bende de var ikitane birinin altı ve üstü üçgen taşın altıda kazıldı ve merdiven çıktı

 18. Anonim dedi ki:

  3 basamaklı merdiven ne anlamına gelir

 19. Ali dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar bende haç resmi yanında oluk ve ayak resmi var dibindeki kayadada oturmak için yer var bu ne anlama geliyor yardımcı olursanız sevinirim

 20. Anonim dedi ki:

  bence koltuk sen koltukta otur

 21. Anonim dedi ki:

  Yuvarlak icinde artı işareti var ortası nokta bu ne demek

 22. Tıne dedi ki:

  Bizim ahırda halka içinde hac işareti var. Zamanın da bizimkiler taşı biryerlerden getirmişler.

 23. muttalip dedi ki:

  Sag ayak isareti ortasinda hac isareti var

BİR YORUM YAZ