Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Ağaç Define İşareti Anlamı, Ağaçtaki Çiviler

Ağaçları kutsal kabul ettikleri için mezar başına dikerler. üzerine çakılan çiviler ise çarmıhın çivisidir. H. İsayı çarmıha gerdiklerinde ellerine çivi çakmışlardı.  sonra İsa Allah tarafından göğe alınmıştı ağaca çivi çakmakta ölen kişi Allah tarafından göğe alındığı inancıyla alakalıdır.  bu yüzden Mezar başına yada yakınına ağaç dikerler sonrada  bu ağaca çivi çakarlar.  bu çarmıhın çivisidir.

Ağaçlar definede çok önemli role sahiptir. tek ve yaşlı olan ağaca mutlaka bakılır. 3 ağaç varsa bunların en yaşlı olanına mutlaka bakılır. bazı ağaçlar karşılıklı dağlardadır, bir tepeden diğer tepeye baktığında 2. ağacı görürsün, sonra üçgen yapar gibi çapraza bakarsan 3. ağacı görürsün. Burada en geniş duran  ağaca bakarsın bu çok zaman kuzey cephesine düşen ağaçtır.

Ağaçlardaki define çivisiyle mezar çivisi ayrıdır. birde çingene çivisi vardır, çingene çivileri çivi gibi değil tepesinde topaklık olmaz direk sac gibidir ucu sivretilmiş çakılmıştır. define ve mezar çivileri normal çiviye benzer, tepesi topaktır çiviye iyi bakın demir değil dökme kurşuna benzer.  çingene çivisininde parası vardır çevreyi iyi araştır alırsın.

Ağaç yanında kuyu varsa burada kesin para vardır. ilk önce arkadaki kuyu suyunun geldiği yere bakacaksın. hafif tepe duran yere, sonra ağacın çevresine bak dedektör tut çok derin olmaz çünkü buralar eşkiya ve şahıs gömüleri için biçilmiş kaptandır. hatta 1 değil 2-3 yerde parası vardır. kuyunun içine bak yapı taşlarında farklı olanlar vardır kesme taştır diğerlerinden farklı durur işte bu taş çekmece gibidir çekersin parayı alırsın.

Yaşlı ağaçların yanında kayada yuvarlak oyma varsa burada mezar vardır. bu oyma mezarın kutsandığı yerdir o yüzden buraya birde ağaç ekilir ağacın altında oymanın başında mezar kutsanır, mezar ağacın altındada olur belli bir mesafedede olabilir.  ama çok uzak değildir en fazla 50 metre civarlarındadır,  yönü oyma verir oymada ince kanal vardır yada oymaya su doldur nereden taşarsa o tarafa bak.

Meşe ağaçları, dut ağaçları, ardıç ağaçları, ahlat ağaçları, yeniş ağaçları bunların hepsi çok değerli ağaçlardır. dut ağacını genelde ermeniler kullanır, meşe ağacını rumlar, yemiş ve ahlat ağacını eşkiyalar çok kullanır.  ardıçı hepsi kullanır.  Ermeni evlerinde dut çok olur ermneiler dutu sever, rum evlerinde meşe çok olur onlar gömdüğü definenin üzerine mutlaka meşe ağacı ekerler. Eşkiyalar dağlardaki doğal şekilde büyümüş ahlat ve yemişi seçerler gömülerini kaybetmemek için bellilik olsun diye bu ağaçların yakın çevresine gömerler.

Ağaçlardaki çivilerin çoğu kayıp olmuştur çünkü ağaç genişleyince çiviyi içine alır sizde çiviyi göremezsiniz lakin çiviyi içine almış ağaç kesin kanser olmuştur. çivi yerinden siyah sıvı kusar bu şekilde ağaç bulursanız bunda çivi olduğunu kolayca anlarsınız. hemen araştırmalara başlayın.

Ağaçların çoğu yanmış yada kesilmiştir eğer geniş bi kök bulursanız ağaç olması önemli değil kök varsa  burayı karantinaya alın define olabilir, çünkü ağaçlar çok önemlidir, ağaç yoksa bile yanmış yada kesilmiş olabilir.

Ermeni, rum ve eşkiyalar para saklarken en çok yaşlı ağaçları işaret olarak kullanmıştır. ortada fol yok yumurta yok deme yaşlı ağaç bulduğun zaman burada bir define vardır diye araştırmaya başla.

Ağaçlar Diğer Anlamları

Define işareti olarak kayalara, benzeri yerlere ağaç resmi çizilmez (hayat ağacı sembolü hariç).

Ağaçların kendisiyle ilgili define arama yöntemleri vardır. Uzun ömürlü ağaçlar nişan nokatalarıdır.

Define ararken uzunömürlü bir ağaç ile karşılaşırsak, şöyle birkaç bin yıllık, hemen ağaca bakalım herhangi bir bıçak izi var mı, çivi vb. birşey çakılmış mı, dikkat çeken herhangi birdefine işaretleri olabilecek işaret var mı? Ya da ağacın bir tarafı diğer kısmına göre çok mu gür?
Uzun ömürlü ağaçlar meşe, çınar gibi ağaçlardır. Eğer ağaç, define işaretlerinden biriolarak kullanılmışsa ağacı merkez alarak 30 m. yarıçaplı bir çember çizeriz, definenin bu çemberin içinde 3-5 m. derinlikte olma ihtimali büyüktür. Dedektör ile arama yapılması tavsiye edilir.

Bazen bu zun ömürlü ağaçlar( dut, ceviz, ahlat, çınar) direkt işaret belirtmesede asıl işareti bulmak için yardımcı nokta olarak seçilebilir. Bu ağaçların olduğu bölgeler emaneti saklamak için seçilebilir

Çatal Çam:Çam ağacının en önemli olanı çatal çam olması ile değerlendirlir.En az üç insanın bir arada kucaklayabileceği kalınlıkta olan bir açam 200-250 yaş civarındadır. Kurtuluş savaşı yıllarında veya daha öncesi ve sonrasında bu ağaç nişan noktası olarak kullanmıştır. Eğer bu tarife uyan bir çam çatalı varsa ağacın çatal noktasının hemen altında yıllar önce atılmış bir çentiğin göz haline gelmiş izi aranır.Bu eski iz bugün bir yemek tabağı veya ona yakın ölçülerde olması gerekir.Göz izinin arka tarafında ve çatalın tam alt noktasından karşıya bakıldığında genellikle 7 vaya 70 adım mesafede bir işaret aranması gerekir.Çünkü çatal ”V” harfi demektir. ”V” harfi 7 rakamını temsil eder.Bu durumda iki noktadan birisi gömü alanı olarak belirlenir.Cihazlarla bu noktaya bakılır veya arazi gözlemiyle buradaki hedef tespit edilir.

Ahlat-Ardıç-Meşe ve Çam: Bunlar genellikle arazilerde açık alanlarda nadiren de köy evlerinin avlularında bulunan uzun ömürlü ağaç türleridir.Ahlat ve Ardıçlar yabani olarak dağlarda bulunduğu için eşkıya gömülerinin yada köy ve çiftlik zenginlerinin paraları bunlarla ilgili bir alana saklanmış olabilir.

Aksine bir görüş olmadıkça; ağaç 2 tane ise 2 ağacın ortası , 3 tane ise küçük veya büyük olanın altıdır. Yakınlarda bir pınar veya çeşme varsa en yakın ağaçla çeşmenin tam ortası, suyun aktığı istikamete denk gelmeyecekse tek ağaç ile çeşme adımlanarak pınar ortada kalacak şekilde ağaca uzak olan (ters simetri) noktaya bakılır.

Çift ağaçlarda üçgen olabilecek ön veya arkadaki 3. boş nokta ölçüm yapılır ve gömü noktası için üçgen oluşturulur.Bu tür ağaçların bazen anası yaşlanmış, yakılmış yada kesilmiş olabilir.Dibinden çıkan filizi bu açıdan değerlendirilmelidir.

Dut Ağacı: Genellikle avlularda bulunur.Dut ağacı ile evin yapısı içindeki önemli noktalarla bağlantı kurulur.Örneğin;gömü sahibi kişi parasını daima gözü önünde tutmak isteyecektir.Bunun için oturduğu veya yattığı eski odasının yeri ve penceresi belirlenir.Bahçedeki ağacın bir alt noktası bu işin yapılabileceği ve görüntü alanındaki hedef noktalardır.Bu nokta genellikle ağaçtan ev giriş kapısına doğru 1-3 veya 7 adımdır.

Ceviz Ağacı: Genelde bahçe ve bağlarda yakın yerleşim alanlarının ağacıdır.Bu ağacın nişan alındığı nokta –yönü belli olmamakla birlikte- mutlak 3 adımdır.Gömünün ,ağacın 3 adım çevresinde olduğu bilinmeli ve çevre ataştırmaya tabi tutulmalıdır.( ceviz gölgelidir , emanet gölge içinde korunmaktadır)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Şu gideri açarken bir ufak dört Köşe kaya gibi taş denk geldi fakat çok deyil ama genede temiz su doluyor kovaya bosaltiyoz iki yerden delik var tıkanıklığı elle taşı yerde sallıyor toprak dar indiği için taşı ordan alamıyor sürekli azsu çıkıyor içine girilmeyince şu azalıyor girince çoğalıyor birşeyi yaklaşık

BİR YORUM YAZ