Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Koç İşareti ve Anlamları

Her koçta define olmayabilir öncelikle koçun hangi medeniyete ait olduğunu bilmeliyiz,  mesela koçlar kadim Türklere ait önemli gelenektir,  en çok altay ve zaza Türkleri kullanmıştır,   İslamiyete girdikten sonra koç heykel kullanımı özelliğini kaybetti. Birde Hristiyan Türkleri onlarda koç motiflerini bolca kullanmışlardır.

Koç ve koyun mezar taşlarına yapılmış bu mezar taşlarında kılıç, sadak, bıçak,  çevgan, hançer, kalkan, şiş, herek, çatal,  gibi eşyalara ait kabartma figürler varsa bunlar akkoyunlular Türklerine ait mezar taşlarıdır. Bazı mezarlarda görünen kılıçlar Zülfikar (Hz. Alinin Kılıcı), güneş kursu gibi şekiller de orada yatan kişinin alevi inançlı olduğuna işarettir.

koç işareti

Koç Define İşareti

Roma ayinlerinde m.s. 105 senelerinde başlayan koç ve boğa kurbanları geleneğinin yapılış şeklinden bahsedelim. üzeri delikli kalaslarla kapalı bir çukura inen baş rahibin, kalasların üstünde kesilen boğave koç kanıyla banyo yapmasıyla ortaya çıktı. Çoğu kez böyle bir geleneği düzenleyen kişi bir de bunun anısı olarak altar dikerdi. Gelenekte tanrıçaya, Koç  diğerine Boğa kurban ediliyordu.

Bulduğunuz koç roma dönemine ait ise Burada dinsel geleneklerin yapıldığı bir alan olma ihtimali vardır. İşin doğrusunu söylemek gerekirse böylesi geleneklerin figüranları üzerinde define aramak hiçte kolay değildir. Eğer koç başı varsa bu baş direk kurbanların kesildiği alana bakar yada bu geleneğe uymuş birinin mezarına bakar vaziyettedir.

Diğer Tecrübe: Koç bir erkek sembolüdür. Liderliği ve gücü simgeler. Sağlığında lider ve reis konumunda yaşamış olan erkek kişilerin mezar yakınlarında veya mezar stellerine resmedilir.  koç yada boğa başı varsa  kesinlikle gömüyü ifade eder. Aslan ve öküz nasıl anlamdaş işaret ise boğa başı ile koç başı aynı şekilde anlamdaş işaret sınıfına girebilir.  Koç kafası dik kayada size bakar olmalıdır.  Koç kafasına sırtınızı ver koçun baktığı yere veya boynuzların gösterdiği yere 20-30 metre git burada mezar yeri yada mahzen bulabilirsin. buradan yüklü miktarda ziynet eşyası  ve çanak çömlek türü eşyalar bulma ihtimaliniz yüksektir.

Boğa ve Koç Define İşaretleri Anlamı:

Birçok uygarlığın güç sembolü olarak kullanıdığı figürlerin başında gelir. Sanatsal olarak oldukça büyük ölçülerde yapılmış bu süslemelerin bulunduğu yerde tarihin izleri olan uygarlıkların yaşantı yeri olduğunu anlarız. Bunların dışında, küçük ebatta yapılmış koç,boğa veya boynuzlarının işlendiği işaretler kesinlikle gömüyü ifade etmektedir.

koç başı

Aslan ve kartal işaretlerinde olduğu gibi güç, kuvvet anlamındadır. Bu anlamdan yine liderlik vasfı taşıyan üst düzey bir insanın gömüsü olduğunu çıkarabiliriz. Boynuz işaretinde, işaretin tam karşısında ki kayalık bölge çok iyi derecede araştırmalı. Koç veya boğa işaretinin tam yapıldığı yerlerde ise, civarda yürüme mesafesinde önü doğal kayalarla kapatılmış olabilecek delik,mağara gibi yerlere çok dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Alan dedi ki:

    Koç resmi. Nereye ait acaba

BİR YORUM YAZ