Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Tümülüs Yığma Yüksekliği, Tümülüs Mezar Derinlikleri

Tümülüs mezar derinlikleri sabit değildir, bazı tümülüsler  zemin üstüne mezar odası yapıldıktan sonra farklı toprak katmanları ile yığma oluşturulur, bazı tümülüsler ise zemin altına oda yapılarak aynı şekilde farklı toprak katmanları ile yığma gerçekleştirilir.

Mezar derinlik tahmini yapabilmek için en bilindik yöntem tümülüs yığma yüksekliğidir. tümülüsler 9 – 18 – 36 – 72 metre katları olarak inşa edilir. Bu çoğu tümülüste aynıdır, tümülüsün mezar derinliğini anlamak için üzerinde çalışma yürüttüğünüz tümülüsün hangi kat modeli üzerinden inşa edildiğini  bularak çözebilirsiniz.

Tümülüs yığma yükseklikleri 9 – 18 – 36   metre katları en çok rastlanandır, bazen 6 metrelik ve en üstü 72 metrelik  yüksekliğe sahip tümülüste bulmak mümkündür. Bazı tümülüsler doğal afetlerden zarar görerek olması gereken yükseklikten biraz aşağı düşmüş olabilir.  Lidya tümülüsleri, Trakya tümülüsleri, Frig tümülüsleri azda olsa birbirinden farklılık gösterir. Girişlerde her hangi bir kesinlik yoktur, coğrafyanın konumu girişin hangi yöne yapılacağında önemli etken olmuştur.

Tümülüs mezarların yan yüzeylerinde 2-3 metre derinlikte mezarlar bulmanız muhtemeldir, bunlar bulduğunuzda tamam tümülüs mezarlarına ulaştık düşüncesine kapılmayın, bu mezarlar tümülüse defin edilen kişinin yakınlarına aittir, gerçek tümülüs mezar içerisinde lahit yada blog taşlarla tasarlanmış oda mezar bulunur. bazı tümülüsler tek odalı bazıları çok odalıdır. Burada anlamanız gereken bir tümülüsün inşasına sebebiyet veren üst düzey kimliğin mezarı dışında yüzeye yakın alanda bir çok mezar bulunabilir, bunlar sizi yanıltmasın.

Girişi olmayan bir tümülüse üstten girmeye çalışmak oldukça zor iştir, birbirine geçmeli blogları açmanız imkansıza yakındır. Burada yapmanız gereken tıpkı bir arkeolojik çalışma gibi oda çevresi tamamen topraktan ayıklanıp, tüm çıplaklığı ile açığa kavuştur-malısınız. Daha sonra yan duvar kilit taşlarından uygun olanı seçerek giriş açabilirsiniz.

Giriş olan tümülüslerde giriş harici başka bir bölümden girmeye çalışmayın. bu çok zordur haftalar belkide aylarınızı alabilir. girişi bulduğunuzda hemen girmeyin önce metan gazını temizleyin sonra tuzakları bertaraf ederek ilerleyin aksi durumda canınızdan olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ