Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Değirmen Taşı Define İşareti ve Anlamları

Değirmen taşı tekerlek biçiminde arazide atılmış vaziyette ise bu yer değiştirmiş demektir, yakınlardaki dereye inerek değirmen bulunmalı bu değirmenin yere sabit olan değirmen taşı aranmalıdır.  bu taş 5 kişinin kaldıramayacağı kadar büyük olup  altında bir miktar parası mevcuttur.  yine bu kayanın güney üst tarafında dere üstüne doğru  yaklaşık 10 metre uzaklıkta 2. para bulunabilir.  dikkat edin değirmen taşı üst taş ve alt taş olmak üzere 2 farklı şekilde bulunabilir bu yazılan alt taş için geçerlidir.

Diğer Tecrübe;  Değirmen taşı yere düzgün bir şekilde oturtulmuşsa bunun  güney ve güney batı taraflarına gidilir, buradaki buradaki hafif yükseklik ve dağın burunları definenin saklandığı yerlerdir, eğer değirmen taşı yanlarında küçük yuvarlak oymalar varsa bu oyma sayısı kadar mezarı vermektedir.  bu mezarları  aynı aileden olup tüm  değerli eşyalar tek mekana toplanmıştır.  buraya yakın çakıl taşı bulursanız çavresini kontrol edin giriş çakıl taşının çevresinde biyerdedir.

Diğer Tecrübe: Yel değirmeni bulursanız bu değirmene yakın birde pınar vardır, pınarın arka tepeye doğru yönelin orada birde giriş vardır bu giriş dağın altına doğru gider içeride ne olduğu bilinmemektedir.

Diğer Tecrübe: Su değirmenleri dere içinde olur, bu değirmencinin yüklü miktarda parası olabileceği gibi terk edilmiş bir değirmen her zaman gömü yeri olarak seçilmiştir. yeri sabit hiç kayıp olmayacağı göz önüne alınarak değirmen çevresi, yada değirmeni en net görüntüleyen tepeler en verimli gömü yerleridir. Bu tür değirmenlere yakın değirmen taşları gömüyü yapan tarafından taşınmış olabilir.  gömüyü yapıp bu taşı yakınına işaret olarak bırakırlar.

Diğer Tecrübe: Değirmendeki en verimli alanlar oluk, çark, tekne ve değirmen taşıdır, bunlar her değirmende var olan paranın olma ihtimali en yüksek şifrelerdir. bir değirmen taşı kadar tekne ve çarkta önem taşır.  bunların diğer adları ise domuzluk, donuzluk ve dovuzluk olarak değişir. örnek olarak bir değirmene girdiğinizde ilk bakmanız gereken yer domuzluktan dökülen suyun arkasına bakmaktır. bunlar su değirmenleri için geçerlidir yel değirmenlerinde durum farklıdır.

Arklar ve Oluklar:

Ark ve oluklar değirmenlerdeki en can alıcı noktalardır. defineciler değirmen taşından başka gözleri bişey görmediği için gerçek define saklı alanlar hep gözünden kaçar. Her değirmende ark vardır arkların önüne yapılan bentlerdeki yapı taşları çok önemlidir bunların altına ve içine mutlaka bakılmalıdır.  birde oluk vardır buna seğirdim oluğu denir bu oluk uzun yada kısadır, dikkat edin bu ana oluk değil ondan biraz küçüktür  bu oluktan düşen suyun arkası boş değildir bir miktar para buradan alınır.

Değirmen Taşı Ölçüleri:  Çark, oluk ve tekne gibi çeşitli unsurlardan oluşur. Su değirmeni için tasarlanan taş; kile (32 kilo ağırlığında), yarım (16 kilo ağırlığında) şinik (8 kilo ağırlığında) ölçek (4 kilo ağırlığında) hakla (1,5 kilo ağırlığında) şeklinde ölçülendirilmiştir. bunlar değirmen taşlarının standartlarıdır.  Biraz küçükleri ve biraz büyükleri olabilir onlarında belli bir standardı vardır gelişi güzel yapılmamaktadır.

Üstteki taşın dönmesini sağlayan ve suyun çevirdiği çark sistemi; genelde ayrı bir kat halinde planlanan bölümde kurulur. Bu bölüm suyun da tahliye edildiği bir alt bölümdür. Altta suyun gücüyle dönen metal çarkın orta eksenine, yuvarlak bir ağaç bağlıdır. Bu ağaç, yukarı doğru uzanır ve üstteki değirmen taşını çevirir. Değirmende iki adet olan taşın altta olanı sabittir. Değirmenler yapılarına göre; su değirmeni, yel değirmeni, el değirmeni, ayak değirmeni şeklinde bir çok çeşidi vardır biz sizlere derelerde bulunan su değirmenlerinin paraları nerelerde olur onlardan bahsedeceğiz.

Değirmen taşı yanında bir harman iki yaşlı ağaç varsa harman içinde sallı taş aranır, harmandaki orta büyük salın altında 1 yük vardır. burada ayrıca değirmen suyu yolunda 6 kese mal mevcut olup, karşı yamaç tepede büyük bir mezar vardır. Burası mal mezarıdır mal toplamı 2 katırdır.

Diğer görüş: Değirmen taşının yanında eski yapı varsa bu yapıdaki taşlar önemlidir, taşlar oyularak içi doldurulup tekrar kapatılabilir. ayrıca değirmen taşı olan yerde mutlaka değirmen vardır buradaki kaynak su pınar çeşme mutlaka incelenmelidir, değirmenler hedef teşkil ettiği için bazı kayıtlarda (Define Haritaları) adı geçer bunlara-da dikkat edilmelidir.

Başka bir tecrübe: Değirmen Taşının altı araştırılır,değirmen taşının ortasında ki deliğin uzunluğu ölçülür. Çıkan santim metre olarak hesaplanmış olabilir. Kazıya değirmen taşının bulunduğu yerden başlanmalıdır. Toprağın durumu size yön verecektir. Gömüyü simgeleyen değirmen taşları, toprak altında olup son nokta işarettir. Değirmen taşının olduğu yeri gösteren tamamlayıcı işareti çözmek bunun için çok önemlidir. Toprak üstünde olan değirmen taşları gömüyü ifade etmemektedir.
Başka bir görüş daha: Değirmen taşı çevresinde murç şekli oymalar varsa güney tarafından malı alınır: güneye doğru biraz sırta çıkmanız gerekli en fazla 70 metre ilerledikten sonra meblağın yerine ulaşırsınız bu alanda dedektör ile çalışırsanız tam yer tespit edebilirsiniz.

Değirmenler Ne İşe Yarar: Değirmenler buğday mısır gibi temel besin kaynaklarının una dönüştürüldüğü önemli bir işletmedir. Değirmenler aynı zamanda günlük hayatın içinde yer alan at, eşek, koyun kuzu, inek vb. hayvanların beslenmesinde kullanılan arpa, yulaf vb. ürünlerin işlenmesinde de kullanılmaktadır.

Değirmen Çeşitleri: Su değirmeni bu definecileri en çok ilgilendiren Değirmen çeşididir. Yel değirmeni ise dere içinden farklı olarak tepe biyerde olur buda gömü bulunabilir değirmen çeşitlerinden bir tanesidir. Diğer değirmen türleri ise ayak ve el değirmeni şeklinde şekillenir bunlar biraz ufak olup insan yada eşek, öküz gibi hayvan gücüyle çalışan değirmenlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. ayibogan dedi ki:

  Bizim burda degirmen tasi var ama degirmen yok su yok altın olma ihtimali var mi

 2. ayibogan dedi ki:

  Ne yani ne yapag

 3. ayibogan dedi ki:

  Bizim ayni tastan var ve degirmen ve su yok dafece tas var en az 500 kilo tahmini cevap bekliyorum

 4. Anonim dedi ki:

  2 tane büyük değirmen taşı var değirmen var yıkık çok eski hemen dibinde derede var ne yapmam gerekir bilgilerinize…

 5. poyraz dedi ki:

  2 tane büyük değirmen taşı var ortası delikli birinin sadece içi oymalı diğer yönü görülmeyecek şeklinde 50 mt kadar ilerisinde çok eski yıkık dökük değirmen var dere hemen önünde.

 6. Anonim dedi ki:

  bir taşın üstünde değirmen taşı resmi çizilmiş ama taşin kendi deliğinden hariç resimde taşın üstünde kuzey batıya bakan küçük bir delik var bir cm genişliğinde bir anlamı var mı

BİR YORUM YAZ