Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Oturdukları Taştan Alınan Paralar.

Zeytinlik sahibi yaşlı amcanın hikayesi:

Bu hikayede tam 40 yıl aynı taşın üstünde oturan amca daha sonra o taştan alınan parayı anlatıyor.

Dağın eteğinden biraz üstte dere yamacında çok belirgin bir kaya varmış,  amca tam 40 yıl burada hem zeytinini yapmış hemde gençliğinde çobanlık yapmış, her zaman o taşın üzerinde oturur çok zaman yemeğini orada yermiş,  bir gün o taşın yanına tekrar gittiğinde ne görsün; taş ortadan ikiye ayrılmış taşın içi aynı küp gibi bom boş,  daha sonra gelen giden, parayı kim aldı hepsini öğrenmiş ama iş işten geçmiş tam 40 yıl üzerinde oturduğu  para başkasına nasip olmuş.

Başka bir hikaye:

Yine taş bu defaki hikayeyi nine anlatıyor.

köy daha önce rum köyüymüş köyde rumlardan kalma bolca eski ev bulunmakta  nine çocukluğunda en çok oynadıkları yer eski rum evi,  buradaki  giriş kapısında merdiven gibi duran belirgin bir taş varmış hatta bu taş merdivenin bir basamağını oluşturuyormuş,  Nine gelin  aynı köye gelin olmuş yine o taşı her zaman görürmüş sonra 2 yunanlı gelmiş eskilerden sohbet falan kimse bişey uyanmamış sonra bi bakmışlar yunanlılar yok  bi fark ediyorlar eski evde girişteki taş sökülmüş  altında başka bir taş aynı küp gibi oyulmuş para oradan alınmış.  nedenin deyişine göre çocüğüm bütün ömrüm o taşın üstünde geçti adamlar geldi parayı aldı gitti.

Yol çalışması:

Adamın biri dağdaki arazisine yol açtırmak için kepçe kiralamış,  kepçeci 2-3 gün çalıştıktan sonra bir gün adam geliyor bakıyor kepçe olduğu yerde duruyo  kepçecinin biyere gittiğini düşünüp  telefon falan etmiş ulaşılmıyor. o gün öyle geçmiş ertesi gün geliyor kepçe yine aynı şekilde duruyor,  adam ala ala deyip tekrar tekrar telefon ediyor ama açan yok, 3. gün geldiğinde kepçe aynı şekilde duruyor sonra kepçenin önüne doğru kayaya bi bakıyor ne görsün kaya kaya değil horasanmış ortası 1 buçuk ton altın alabilecek kadar oyuk, o günden sonra kepçeci bir daha görülmemiş kepçeyi  emniyete teslim etmişler  bu hikaye basında yer almıştı, uzun lafın kısası adam kendi arazisinde kaya sandığı horasanın içinden 1,5 ton altın gitmiş.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ