Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Merdiven Define İşareti ve Anlamları

Merdiven ana kayada 3-7 basamaklı ise bu kayanın üzerinde kaya mezarı vardır, Eğer bulduğunuz merdiven mahzene iniyorsa dikkat 3. basamakta tuzak olur tuzak döner merdivendir basarsanız merdiven döner  muhtemelen kaval kemiğinizi kırar. bacağınızı geri çıkarmanızda çok zordur  mahzene inilen merdivenlere çok dikkat edin.

Merdiven Başka Anlamı: Merdivende define varsa 3. basamağa bakılır orada üçgen işareti varsa bu merdivene yüklü miktarda para saklanmıştır, bu genelde açık alandaki merdivenlerde olur son basamağı bitirdikten sonra sayı tek ise para aşağıda kalmış merdiven sayısı çift ise para üst merdivenler-dedir. Eğer ana kayanın üzerinde merdiven varsa bu kaya mezar olduğuna işarettir merdiven bitiminde birde yuvarlak oyma ile karşılaşırsanız kaya mezarı buldunuz demektir, genelde zemin üstü kaya mezarıdır açılmamışsa kolayca fark edilir şekilde tasarlanmıştır eğer açılmışsa üstteki yuvarlağın sayısına bakın yuvarlak birden fazla ise burada açılmamış başka kaya mezarlar vardır diğerleri ise zemin altı kaya mezarıdır boşluk tespiti yaparak bulunabilir.

Tuzaklı merdivenler: Zemin altında aşağı doğru iniş yapan merdivene denk gelirseniz bu kesin tuzaklı-dır bu merdivenler genelde 7 basamaktan oluşur 3. basamağı dönen merdiven şeklinde tasarlanıp bastığınızda döner ve kaval kemiğinizi kırarsınız.  Ayrıca bazı merdivenlere bastığınızda farklı tuzaklar çalışarak üzerinize oklar fırlatma, tünelin göçmesi, kurulu kılıçların çalışır duruma geçmesi gibi bir çok tuzakları merdivenler kolayca çalıştırabilir.

Aşağıdaki resimlerde gördüğünüz gibi ana kayada merdiven varsa bunların çoğu üstteki kaya mezarın yoludur.  bu kaya mezarlar üstten kapaklıdır çoğu hatta hepsi açılmıştır.  Bakın şimdi eğer üstte mezar yoksa muhtemelen aşağıdadır,  merdivenin alttaki son basamağından sonra ana kayanın altında zemin altı  kaya mezar olma ihtimali çok yüksektir.

Merdiven Diğer Anlamları

1. Defineye merdivenle inilerek veya çıkılarak bulunur anlamına gelir. Basamaklardan küçük olanının veya farklı olanının bulunduğu yönünde iyi bir araştırma yapmak gerekir.

2. Önemli bir işarettir. azekil değiştirmenin de bir sembolüdür. İniş ve çıkış olmasından dolayı anlamlıdır. Merdiven define işareti olarak mevcut basamaklarıyla birlikte değerlendirilmelidir. Merdivendeki basamak sayıları mitolojik bazı inançları yansıtır. Uğurlu sayılan rakamlarla eşdeğerdir. (3-5-7-9-11-40-70) Genel olarak tapınaklarda tek sayı basamak vardır. Tapınağa sağ ayak ile başlayıp sağ ayak ile girmeyi sağlar. Merdiven bir sembol olarak algılandıktan sonra eğer işareti yukarıyı gösteriyorsa tanrısallık ifade eder. Ölmüş bir kişiye ait mekanla ilgilidir. Yok eğer aşağıya ve yere doğru bir işaretleme varsa oradaki bilinmeyenleri ve ileri noktada bir olayın olduğunun habercisidir. Gizli ve önem arz eden bir şeyler var demektir.

3. Yükselen merdiven yücelmeyi simgelediğinden en yüceye ulaşmayı hedefler. Yoldaki işaretler çok dikkatli incelenmelidir. Bu arada küçük işaretlere kanmamalı ve küçük hediyelere kanmamalıdır. Bunlar yanıltıcı olabilir. Definenin ilk üç basamakta olduğu söyleşide vardır. Eşik diye adlandırılan basamak dikkate alınmalıdır. Merdivenlerin 1-3-5 inci basamaklarına yandan murç işareti bırakılması da önemli bir emaredir. Bu da bir aldatmaca olabilir. Ayrıca define merdivenin dışında bir yerde de olabilir. Bu arada ev ve yerleşim yerlerinde metal kullanımından dolayı arama cihazları yanılabilir. Birde merdiven sembolü vardır ki 3 basamaktan oluşan bu sembol üç kişini mezarına işaret eder.

4.  Ana kaya üzerinde olan merdiven genelde mezarlık ve kaya üstlerinde mabed olan yerlerde bulunur. Nadiren kral mezarlarını ulaşılmaz kılmak için yüksekteki mezara defin yapıldıktan sonra kırılarak aşağı inilmiş ve 5 yada yedi basamak bırakılmıştır. Üstü yada devamında mezar oyması aranmalıdır. Ancak her zaman merdiven mezara gitmez. Asıl amacıyla kullanıldığı da çok görülür.

5.  Kayaya oyulmuş merdiven işlek bir yolda değilse değerlidir. Basamak sayısı genelde tek sayılıdır. Merdiven çıkıldıktan sonra düzlük bir alan varsa burası adak yeri veya mezarlık alanı olabilir. Yok çıkıldığında ana kayaya ulaşılıyorsa burası mezar siteli olabilir. Özellikle sol tarafı önemli birinin mezarı olabilir. Basamak sayısı 5 ten fazlaysa ilk basamağın altını kontrol etmekte fayda vardır.

6.  Merdivenlerin genelinde mutlaka bir kaya mezarı vardır vede onun alt yakınında mahzen vardır merdivenin şekline göre iniş veya çıkış olarak değişir gözlemi net yapmak gerek çoğunda kral mezarı açılmıştır malı değerli ve çok olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Merdiven ana kayada oyulmuş iki tarafı duvar aşağıda dere yatağı var dereyeyuksrdan kuyu açılmış 15 metre var esiksayisi 41 ne anlama gelir

BİR YORUM YAZ