Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Ermeni Gömüleri

Osmanlının yıkılış ve Kurtuluş savaşı zamanlarında Ermeni, Yunan ve Rumların kaçarken bırakmak zorunda oldukları para ve tüm değerli eşyalardır. Rum terekelerine karşılık Ermeni defineleri, büyük ihtimalle hazinenin yakınlarına bırakılan işaretler ile bilinirler.

Ermeniler dünyada en iyi saklama yollarına sahip milletlerden birisidir. Genelde bir definenin çevresine birden fazla işaret bırakırlar. İşaretler çözülüp defineye ulaşıldığında eldiven kullanılması tavsiye olunur zehir bulunabilir. Bazı yaşlılar tılsım vardı bulanlar öldü zamanında falan derler. Tabi o zamanlar anlayamadıkları için ne olduğunu öyle sanıyorlardı. Tedbirimiz alalım.

Bazı defineler mağara içlerine ve derin mahzenlere gizlenmiştir ve bi takım yılan veya akrep işareti yapılmıştır, Bilinen en kolay ermeni gömülerinde teperlerin ortalarından 0.5-1 m. kadar uzunlukta kazık koyulup üstlerine genelde çakıl olmakla birilikte küçük yığmaları yapılmıştır. bunların bazılarına işaretler konmuş bazılarına ise gizli semboller konmuştur .

Hatta şu var ki; Ermeni defineleri öylesine yaygın ki bunun haritaları için tartışılan haneler ve hatta borsası bile var. Zamanında çok aranmış ve hala da aranıyor. Bulan da var bulamayan da. Ama şu var ki bulanlar dahi çeşitli korkulardan dolayı gizlemek zorunda kalıyorlar.

Ermeni Mezarları

Mezarlar ve mezar taşları üzerine oyulmuş haçlar Ermeni orta ağ mimarisinin eşsiz anıtlarıdır. Haçlarla beraber ermeni çiçekleride Sanatsal açıdan diğer medeniyetlerden oldukça farklıdır, özellikle ermeni çiçekleri papatya yaprağı gibi 6 dilimden oluşur, aslında buda bir haçtır yani 4 kollu haça 2 kol daha eklenerek 6 dilim şeklinde tasarlanıp bunuda çiçek sembolüne benzetilmiştir.

Ermeni gömüleri her ne kadar popüler olsada mezarları genelde boş çıkar, bir ermeni mezarı ile yunan mezarı bir değildir, yunan mezarından çeşitli objeleri çok rahat bulursun fakat ermeni mezarlarında çok fazla eşya ummanın anlamı yoktur; mezarlar çok derin olmayıp ceset sığacak kadar büyüklükte oda olur, bu odalar genelde yatay kesme taşlarla yapılır bazılarıda pişmiş topraktan yapılır.

Bu yüzden ermeni mezarları çok ilgi görmez esas ilgi gören ermeni evleridir, neredeyse her ermeni evinde para bulmak mümkündür.  evin içinde dedektör gezdir, kilere bakmayı unutma,  yoksa dışarı çık kuyu vardır ona bak oda olmadı yaşlı ağaçlar var özellikle dut ağacı bunlara dikkat et hepsi paranın habercisidir.

Ermeni kilisesi varsa onlarda iyidir, dikkat edin; ermeni kilise mimari yapısı değişik olur, kilise planına iyi bakacaksın ona göre gömü yerleri vardır işi bilen bilir bu konuda bilgi edinmek istiyorsanız define sohbeti sitesinden sorun orada cevap verirler.

Aşağıdaki Resimler Gerek Osmalı Döneminde Gerek Mübadelede Göçe Zorlanan Ermeni ve Rumlara Ait Evlerde ( Gizli Oda ) içerebilecek muhtelif noktalardan bazı örnekler.

ermeni gömüleri ağaç altı
ermeni gömüleri, fırın altındaki gizli oda
ocaklık altı
kuyu altındaki gizli oda
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ