Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Defineyi İşaret Eden Taşlar

Dünya durdukça duran taşların insan hayatında önemli bir yeri vardır. taşlar tarihe ışık tutan en kalıcı belgelerdir.

Özellikle Hristiyanlarda taşlara olan inanç neredeyse tüm yapılarda karşımıza çıkar. Taşı kutsallaştırma ,taş yığınları oluşturma gibi benzer inançlar vardır. Araziye çıktığınızda size göre her taraf taş kayadır fakat içlerinden bazıları vardır sırlarla doludur. Defineciler sırra kadem basmış taşların hangileri olduğunu bilmeden arazide dolaşırsa sonuca ulaşması mümkün değildir.

Definecilerin Dikkat Etmesi Gereken Taşlar

1- Vari taş; İşte bu en can alıcı taş modelidir, aslında hiç bişey değildir sadece benzetilip bırakılır, genelde hayvan figürlerine bemzetilir, bazen muskaya benzetilir, ama muska değildir, bazen yere saplanmış kaya gibi sivrisi yukarı gelecek şekilde bırakılır, önce doğal sanarsın, hayır değil der inceler 2 arada bi derede kalır bırakıp gidersin. işte bu aslında vari taştır, çoğu define işaretleri, krokiler ve belgelerde bu taş vardır ama kimse bilmez halbuki defineye en yakın taş budur.

2- Kara Taş: Hristiyanlıktan öncesinden başlayıp sonraki dönemlerde dahil kutsal kabul edilmiş taş modelidir, O dağa ait olmayan kara taş bulursanız önce altına sonra çevresine bakmayı unutmayın, kara taşın üzerinde her hangi bir oyma kabartma figür aramanıza gerek yoktur. kendisi bizzat işarettir.

3- Beyaz Taş: Ruh ve tılsımlarla alakalıdır, genelde ibadet yerlerinde olur, hatta bazı yapılarda biraz çıkıntılı durur öpülerek saygı gösterilir. arazide ise o dağa ait olmayan çakıl taşları vardır bu taş buraya nereden gelmiş dersiniz, işin aslı çakıl taşı değil beyaz olmasıdır, İster çakıl olsun ister diğer taş gurubundan beyazsa definecilerin ilgi alanındadır.

4- Ark Taşı: Oluklu taştır, olukların uç ve uç yanlarına bakılır.

5- Ylak taşı: Buna suluk taşıda denir, çeşmelerde olur, bu şçeşmede define varsa yerini bu taş bilir.

6- Kuyu Taşı: kuyu ağızlarında olur, tolan sığacak şekilde yapılır buna yayvan taşta denir bunada iyi bakın.

7- Ayak taşı: Merdivenlerin ilk basamagına yapılan ayak taşlarıda iyidir altına bakın bir miktar para alınabilir.

8- Kılavuz taşı: buda en etkili taşlardandır, taş yapısı farklı değildir, her taştan olabilir. Kılavuz taşını bulduğunuz zaman bu bölgeyi harita gibi okumanız lazım. Kılavuz taşı bir başka değişler bölgenin haritasıdır.

9- Binek taşı, oturak taşı, koltuk taşı, çakmak taşı, fırın taşı, dilek taşı, sunak taşı, arazide rastladığınız o dağa ait olmayan taş, bunların hepsi defineciler için önem arz eden taş guruplarıdır. defineci yüzey araştırması yaparken bu taşları bilmesi gerekir. bu taşlar ve aklımıza gelmeyip buraya yazmadığımız taşlar konusunda bilgi sahibi olmayan defineci defineye yaklaşmak yerine sürekli uzaklaşır.

Defineciler için en önemli diğer taşlar.

ark taşı (oluk), kuyu taşı (Kuyu ağızlarına tolanın sığacağı büyüklükteki yayvan taş), suluk taşı, çeşmelerde yalak taşı, düven altında çakmak taşı, merdivenlerin ilk basamağı olarak yapılan ayak taşı, binek taşı, fırın taşı, dilek taşı, siğil taşı, göbek taşı, musalla taşı ve mezarlıkta bulunan sunak taşı aklımıza ilk gelenlerdendir.

Hayatın ve tarihin bütün macerası taşların gizil sırrında saklıdır.

Dünya durdukça duran taşlar, en kalıcı belgelerdir. Çünkü taşlar biçimlendirilerek oluşturulan eserler ve insan eli ile üzerine işlenen izler, tarihe ışık tutan geçmişten geleceğe uzanan sağlam köprülerdir. Anadolu’nun çeşitli kültürlerindeki taşla ilgili inançlar incelendiğinde tarih öncesi devirlerde taşın önemli bir yeri vardır.

Anadoluda yaşamış medeniyetlerin kültürlerinde yer alan ve önemli işlevler üstlenen taş, Anadolu’da Hititlerde ve daha sonraki kültürlerde hep vardır. Hititlerde kutsallığına inanılan Havaşi taşı, Anadolu’da Havaş – Taşları adı verilen taşlar fetiş anlamında kullanılmıştır. Friglerde görülen Ana Tanrıça Kybele’nin de başlangıçta bir meteor taşıyla ilgisi olduğu bilinmektedir.

Çevrelerine belirli tesirler yaydıklarına inanılan bazı taşlara eski uygarlıkların kültürlerinde tılsımlı taşlar adı verilmiştir. Sihirli asalarla ilgili inanç da bu konuyla ilgilidir. Bu asalar birtakım enerjileri çeken, toplayan, dönüştüren taştan yapılmış bir alet konumundadır. Önce Atlantis’te sonra da Mısır’daki inisiyelerin ellerinde görülen bu sihirli asalardan birinin en son Musa Peygamber’de görüldüğü üzerine çeşitli anlatılar bulunmaktadır.

Kutsallığına inanılan, hakkında efsaneler anlatılan bazı taşlarla ilgili uygulamalardan taşı ziyaret; çevresinde dolanma, taşa el sürme, vücuda sürtme, taşı öpme, üstte taşıma, evde saklama, yerinden alıp belli bir süre sonra alındığı yere bırakma vb. biçiminde yapılmaktadır. Taşla ilgili efsane motiflerinin en önemlisi taşa dönüşmedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ