Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Define Bulmanın Yolları, Yaptığınız Hatalar

Definecilerin yaptıkları en büyük hata çoğunlukla hikayelere dayalı define ararlar. En belirgin hikayeler, buradan eşkiya geçmiş, yunanlı burayı sormuş, burada eskiden şu varmış, nenem anlattı, dedem görmüş gibi tamamen kurguya dayalı define avcılığı yapılmasıyla alakalıdır.

  • Bu hikayeler arasında birde cin, tılsım ve hoca işleri karıştımı olur arap saçı.

Şimdi ortada belli işaret yoksa tamamen hikaye üzerine define avlamaya çıktığımızı düşünelim,  bu yanlış üzerine birde tılsıml kurgusu katarsak yaptığımız iş definecilik-ten çıkar bohçacılık olur.

Define araştırmacılarının %80 i bu anlattığım şekilde define aramaktadır, bu şekilde başarı elde etmemiz çok zordur. Bu iş araziyi köstebek yuvasına çevirmekten başka bir işe yaramaz.

Bu çalışmaların getirdiği sonuçların başında cinler defineyi kaydırdı yalanı vardır, gerçekte yanlış yeri kazdığını kabul etmektense suçu cinlere atarak işin içinden sıyrıldığımızı düşünürüz.

Definecilerin Ruh Yapısı

Şimdi sizlere definecilerin ruh yapısından bahsedeceğim. Bu maddeler definecileri kızdırabilir ama yapacak bişeyimiz yok, biz edindiğimiz tecrübeleri yazmakla yükümlüyüz. 

1- Aşırı şekilde Maceraperesttir, çoğunlukla define masalları ve efsaneleri severler, genelde saklı konuşurlar hep sağlam adam ararlar.

2- Antikacı ve eskicilerde dolaşarak hep bir hazine haritası bulmaya çalışırlar. Fotokopi kağıtlarını bile harita sanıp kahvehane köşelerinde ceketin iç cebinden çıkarıp elinde harita olduğunu söylerler. Fotokopi kağıdını harita sanıp gerçekte var olmayan coğrafya peşinde koşarak ömürlerini tüketirler.

3- Güven meselesini aşmakta oldukça zorlanırlar defineciliğin ekip işi olduğunu kabullenmektense araziye az kişiyle giderler. 3 kişi bulursak mal üçe bölünür diye sayı azaltma politikaları yaparlar.

4- Kurtuluş reçetesi olarak gördükleri define dedektörü alırlar. Çok heyecanlıdırlar, yarın gidip heybe dolusu beşi birlikleri, külçeleri, takyanus, reşat, mahmudiye, venedik dukası, 50 okkka, güğüm dolusu, bakraç dolusu, 7 deve yükü hazineyi toplayıp geleceğiz sanırlar.

Araziye çıktıktan sonra dedektör ilk sinyalini alır, herkesi heyecan basar başlarlar kazmaya, çıkan ya alüminyumdur yada teneke. Tüm hayaller suya düşer, günler böyle devam edince başlarlar cihaz aldıkları firmayı topa tutmaya. Bir dedektörün yapabilecekleri  nedir bununla alakalı hiç bilgileri yoktur.

5- Genelde gece iş başına çıkarlar çocuk ağlaması, yer sallanması, uğultu gibi garip sesler duyarlar, bu kazıda diğerleri gibi hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Yanlış yeri kazdıklarını kabullenmektense cinler defineyi kaydırıyor diye hayali teoriler üretirler.

6- Surfer tipi programlar kullanıp uydudan define yeri tespit ettiklerini sanarlar. Oysaki surfer yüzey haritalama programıdır. Google Earth ile çekilen resimler üzerinde 2B 3D çalışmalar yapılır. Surfer ile yerin altını görme mümkün olmamaktadır.

Biraz ağır oldu ama kusura bakmayın. bu yazdıklarım 12 yıllık tecrübelerimdir. Definecilerimizin % 80 gibi büyük bir çoğunluğu böyle. Tabi burada tılsım vs. yok demiyoruz, tılsımlı defineler ve cinlerin sahiplendiği defineler var fakat her kazıyı bu işlerle bağdaştırmak yanlıştır.

Profesyonel Defineciler

1. Adım; Öncelikle gerçekten define olduğuna inandığınız net define işareti bulmalısınız, bu işaret üzerindeki çalışmalarınız kısa vadeli olamamalı işareti ilk gördüğünüzde çözümde başarılı olmanız imkansızdır. İşaretin en az 200 metre çevresinde dolaşıp coğrafyayı iyice tanımanız gereklidir. Bu ilk gün pek işe yaramaz gibi görünür aynı işaretin yanına 2-3 gün sonra gittiğinizde ilk gittiğinizle arada çok fark olduğunu, çözüm için ip uçları elde ettiğinizi fark edeceksiniz.

Aradan bir kaç gün geçtikten sonra 3. kez  gittiğinizde coğrafya artık sizindir, şimdi işareti çözmeye başlayabilirsiniz. Bu söylediklerim çok önemlidir. İşaretin yanına bir kez gidildiğinde o işareti çözmeniz imkansızdır, bunu kendinizde anlayacaksınız, 2 ve 3 ziyarette her şeyin çok farklıdır, artık nokta atışları yapabilirsiniz. Bunun için size gerekli olan net işarettir, net işaret  görmediğiniz yerde define aramaktan kaçının.

2. Şimdi sıra yer tespitinde; Hiç bir işarette son nokta bir defada bulunmaz, hatta işaretlerin çoğu son noktayı vermez sadece yön ve mesafe verir. Son nokta sizin becerinizle alakalıdır.

Hal böyle olunca çözüm sürecinde  en az 3 yer belirlenir, en verimli olanından başlayıp verimsize doğru hareket edilir. Tabi burada size birde define arama dedektörü gerekli, bilgi birikimi ne kadar önemli ise dedektörde o kadar önemlidir. Bilgi sizi defineye ne kadar yaklaştırırsa dedektörde  daralan alan içinde son noktayı bulmanızda o kadar yardımcı olur.. Zaten dedektörlerde bu işe yarar umarım anlatabilmişimdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ali dedi ki:

    yukardaki yazı on numara ders niteliğinde …ilk başta kızmama rağmen 🙂 yazdıklarınız yüzde yüz doğru…tşk ederim

BİR YORUM YAZ