Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Define Araştırma Sırası

Konumuz define araştırma sürecindeki sıralama. Son dönemlerdeki define meraklılarının nereden başlayacağını bilmeyip; hep tersten başladıklarını fark edince bu konuyu yazma gereği duydum.

Define Araştırma

1- Defineciliğe giriş yapmış kadronun ilk başlayacağı iş define işaretleri bulmaktır.

2- Yüzey araştırması: Mevcut işaretlerin artık yeri biliniyor buna paralel olarak işaret uzmanları yüzey araştırmasına başlamalı. aynı bölgede bu bazen 2-3 gün sürer.

3- Yer tespiti; Yer tespiti yapılan noktalar ruhsat vs. gerekli işlemler yapıldıktan sonra kazı işlemi başlatılır.

4- Cihaz desteği; Bu kadar uğraştan sonra emareye ulaşamıyorsanız burada cihaz desteğine ihtiyacınız var demektir. bu işlemi bir önceki yer tespiti sırasıyla birlikte yapılabilir bu bazen daha verimli olabiliyor.

5- Hoca; Yukarıdaki tüm işlemleri yaptınız fakat hala emareye ulaşamıyorsanız sıra hocaya geldi demektir.

Define Araştırma Sırası, defineler

Define Araştırma İşaretleri Tanıyın

İşaretleri tanıyın; Defineci arkadaşlara vakit kaybettiren en önemli hatalardan biri işaretleri tanımaması; örnek olarak dinsel amaca hizmet eden işareti define işareti sanıp gel, git, kaz vs. uzunca bi zamanını feda ettiği görüyoruz; halbuki işaret define işareti değil dini semboldür. diğer örneği’de bazı işaretlerin bölge işareti olduğunu bilmez; hemen altını yada çevresini köstebek yuvasına çevirir.

Oysaki işaret vardır dere çatalına git der; işaret vardır yaşlı ağacı bul der; bu ayrıntıları bilmek lazım her işaret al define burada demez bir defineci işarete baktığında ne aradığını ve nasıl bir yol izleyeceğini direk anlamalı; aksi halde emekleri boşa gider. hemde şevki kırılır. Bıkkınlık geldiğini anladığınız an o işten uzaklaşın bunun tersi aşırı ilgide sizin mantıklı araştırma yapmanızı engeller her işin bi ortası vardır çok fazla heyecana kapılıp kontrolsüz iş sonuç vermez bu ince ayara dikkat etmemiz lazım.

Dedektörler

Birde dedektör hastaları var; Onlar için dedektör hazır gömü demek, hemen yarın gidecekler küp küp altınları çıkarıp gelecekler; dedektörü bu sananlar her daim elleri boş gelmiştir, her zaman deriz bir dedektör direk define bulmaz sadece kişinin define bulma şansını arttırır, kişinin define bulma şansı %5 ise bunu %20 e çıkarır; aslında buda iyi bir ortalamadır. %5 demek 20 kazıdan birinde başarı demektir; %20 ise 5 kazıdan birinde başarı demektir; anlayana bu iyi bir ortalamadır ama dedektörün varsa kesin define bulacaksın diye bir kaide yoktur, bunun en kısa anlatımı ise dedektörü olan kişinin define bulma şansı olmayandan daha fazladır, bu isterse 1.000 TL lik vlf dedektör olsun hiç fark etmez.

Hocalar

Hoca işlerimiz; Şimdi ben bunları neden yazma kararı aldım son dönemlerde kim defineciliğe başlıyorsa daha işaret bulmadan yer bilmeden kazıya başlamadan direk hocaya gidiyorlar, ne yapıyon arkadaş sen . Biz defineciler yeri geldiğinde hocalardan ciddi destekler aldık; elimiz kolumuz bağlandığı noktalarda hocalar imdadımıza yetişti. ama bu %1 gibi cüzi bir ortalamaya tekabül ediyor; daha besmele çekmeden direk hocanın yanına gitmek definecilik değil üfürükçülük kategorisine girer.

Hoca Hikayesi

Geçen hiç ummadığım bir dostumun define hastalığı başladığını duydum. aradan fazla geçmedi biz bununla denk geldik.selamünaleyküm aleykümselam; hemen muhabbet başladı; dedim yaw arkadaş bu hastalık sende yoktu hayırdır; cevaben; bizde bi hoca var tuttuğunu koparır; yeni bulduk,,, önceki hocada iyiydi istediği yere 3 harflileri getiriyordu hatta cep telefonuyla resim çekilirken 3 harfliler arkamızda çıkmış, biz şimdi bu hocayla iş yapmıyoruz, yeni hoca bulduk; yeni hocayı bi gör adam oturduğu yerden her şeyi biliyor…

Adam bunları anlatırken haliyle saygı gösterdim; bir an önce saadete gelip nerede kazı yaptılar hangi işaretler vardı; hoca hariç başka dayanakları nelerdi; jeofizik cihaz desteği aldılar’mı ben bunları merak ediyorum. en sonunda dayanamayıp sordum.

Eee arkadaş ne yaptınız gittiğini geldiğiniz yerlerde neler var bişeyler bulabildiniz’mi ? yok dedi

2. sorum hangi işaretler üzerinde çalışıyorsunuz dedim ona’da yok dedi. cevaben; işarete gerek yok sen bizdeki hocayı bilmiyorsun dedi.

Ala Ala dedim; yaw arkadaşım yanlış anlama ben hocaları yok saymıyorum lakin bu işin biraz bilimsel tarafı olmalı; önce işaret cihaz vs. malı alamazsan hoca o zaman çağrılır. siz daha araziye çıkmamışsınız oturmuş hocayla definecilik yapıyorsunuz dedim… verdiği cevap; tamam işte bizde malı alamama gibi bi durum olmaz sen bizim hocayı bilmiyosun bi görsen tamam dersin.

Adamın kafa uçmuş arkadaşlar; anlatmak istediğim bu tip hoca içerikli define avcıları vasat avcılardır, bunlar bolca konuşur, konuşurken sanki teneke dolu beşibirlik bulmuş çıkarıyo gibi göz tekerlekleri büyüyen tiplerdir, bunlardan defineci olmaz biz bunlara üfürükçü deriz.

Definecilik Hobisi

Define sektörü fizik kurallarını hiçe sayıp müneccim, medyum yada durugöru işlerle eşleştirerek yapılan hobi değildir. Bizim önceliğimiz var olan, olgu durumunda olandır, gözümüzün gördüğü mantığımızın kabul ettiği adımları takip ederek yola çıkar işin sonunda ihtiyaç duyarsak aklı başında hocalardan destek alırız. Bunun dışında keyfe keder gaibden işlerle uğraşanlara ayıracak zamanımız yok.

Bunu yaparak bu tip elemanların egolarını tatmin etmiş oluyoruz; bir defineci hem akıllı olmalı, hemde mantıklı hareket etmeli durugörü murugörü bize ters iş.. umarım anlatabilmişimdir. okuyan ve okumayan tüm arkadaşlara şimdiden tşk ederim.

define araştırma, antik paralar

Kaynak; Define Sohbeti

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ