Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Define Ararken Nelere Dikkat Edilir

Defineci arkadaşlarım; öncelikle definecileri gelir kaynağı olarak gören kesimlere dikkat etmeliyiz. Bunların başında yer öğrenip sonrada sizden habersiz gelip kazı yapanlar var. Sahte hocalar ve sahte dedektörlerle gelip sizi zarara uğratacak harcamalarda bulunmanıza neden olanlar var. Adamın gözünün içine baka baka yalan söyleyip, yok şurada 2 heykel var, şurada 2 küp var, şurada oda var gibi metinler dizip giderler.

  • Değerli arkadaşlar bir defa şunu iyi bilin; hiç bir cihaz yerdeki heykeli görmez. Aynı şekilde 2 metredeki metalin altın yada demir olduğunu ayırt edemez, sadece metal olarak görür.

Elinde çakma cihazlarla gelip burada heykel var burada şu kadar altın var diyenlere itibar etmeyin. Define işaretide aynı şeydir. Bir defa hiç bir insan elindeki altınları bir yere gömüp hemen üstündeki kayalara bir çentik yada bir işaret koyup; mal altındadır diye şifreleme yapmaz..

Arazide karşımıza çıkan bir çok define işareti ve figürler mevcuttur, bunlar gömü için yapılmamıştır. Bunların yuvarlak olanları mezar işaretleridir, bazıları dinsel sembol bazıları da kabile veya kavimlere ait nişaneleridir, mühürleridir.

Yüzey Araştırması

Define dediğiniz zaman külçe külçe altınlar, küpler, tenekeler, takyanus, venedik dukası gibi adamın aklını alacak düşüncelere kapılmayın. Aklınıza gelecek olanlar mezardan çıkabilecek kap kacak, heykel, obje, figürlü vazo, bir yazılı tablet gibi benzer eşyalar size yakın olan definelerdir. Bunların değerleri altından aşağı sanmayın bazıları daha değerlidir.

Yüzey araştırmasında ilk bahar ve son bahar defineciler için çok önemlidir. Bitkilerin geç büyüyüp erken solanları vardır işte yüzey araştırmasındaki püf noktalar buralardır. İnsan eti yağlı olduğu için belirli zaman sonra toprağın A tabakasına ulaşır.

Bu tabaka bitki köklerinin gıdasını aldığı tabakadır. Lnsan yağının etkisine girince mineral değeri düşer toprak verimsizleşir. Böylesi yerlerde bitkiler zayıf olur hatta hiçte olmayabilir. Altın olan yerde bitki olmaz derler aslı altın olan değil mezar olan yerde bitki olmaz bu yanlışıda burada düzeltelim.

Diğer ip ucu ise hafif kar yağmaya başladımı mezar yerleri diğer yerlere nazaran biraz daha geç kar tutar, kar olan yerde ise daha çabuk erime yapar buda yüzey araştırmasında önemli ip ucudur.

Bir başka gözlem yolu ise kazılıp tekrar doldurulan toprak ne kadar zaman geçerse geçsin doğal tabakaya göre daha kabadır. Bu tip yerler 40 cm kazıldığında toprak rengindeki farklılık anlaşılacağı gibi belirgin bir koku yayılmaya başlar. bu koku yukarıda bahsettiğimiz gibi insan etinin yağlı olması artık toprağın A tabakasına nüfus etmeye başlamış olmasıyla alakalıdır.

Define yeri tespiti için önce çıplak gözle en ez 2-3 gün arazi etüt edilmelidir, Şimdi sizlere önemli unsurlardan bahsedelim .

Define Nerelerde Aranır

1- Yaşam alanları, Harabe yerler gibi kalıntının bol olduğu alanlar gömü mezar ve muhtelif objelerin bolca bulunduğu alanlardır.

2- Öbekler ve yığma tepeler Tümülüs ve Höyük dahil olmak üzere en değerli gömü ve objelerin bulunduğu alanlardır, ( Dikkat edin buralar yasalarımıza göre sit alanıdır izinsiz kazı yapmayın)

3- Şelale, çeşme, eski köpriler, su kemerleri veya pınar gibi su kaynakları çevreleri en sık rastladığımız gömü yerleridir.

4- Define işaretleri veya sembol bulunan kayalar definenin habercisidir, (Yuvarlak olan Mezar, içinde muhtelif mezar hediyeleri bulunmaktadır.)

5- Mağarala önemli gömü noktalarıdır, normal gömü dışında yaşayan insanlara ait muhtelif araç ve gereçlere rastlamak mümkündür.

6- kilise ve manastır gömüleri müthiş derecede değerlidir, bir definecinin ulaşabileceği en üst defineler denilebilir en az bir kral mezarına eş değerdir. fakat ne olursa olsun ibadet yerlerine saygılı davranmak gerekir.

7- Çakıl yığınları ve taş öbekleri orta gelir düzeyine ait mezarlardır, neredeyse hepsinde hediyeler çıkar hepsi değerlidir.

8- Kale surları ve gözetleme kuleleri yine önemli define yerleridir, buralarda hep mezar hep sikke hemde savaş malzemesi bulunur.

9- Ortada bir define hikayesi varsa bu yakın tarihe aittir, genelde 1800 sonrası eşkiyaların bolca yaşadığı yıllara denk gelir,

Not: Verilen tüm bilgiler kazı izni alınmış var sayılarak yazılmıştır bilginize.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ