Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Volçan Voyvodanın Heykeli Dikildi

Dönemin en etkili eşkiyası olarak bilinen volçan voyvodanın heykeli Bulgaristanda dikildi. Bize göre eşkiya bulgarlara göre halk kahramanı olan bu eşkiyanın Ali Bey, Emin Ağa ve Pop martin olmak üzere çok güçlü bir ekibe sahipti.

Bulgaristanın bağımsızlığı için Osmanlı imparatorluğuna baş kaldırmış, eşkiyalık dönemi boyunca sayısız osmanlı kervanlarını soyarak yüklü miktarda altınlar elde etmiştir. Bulgar kaynaklarına göre bu altınların bir kısmı Bulgaristan tarafında bir kısmıda Türkiye Trakya bölgesinde olduğu yönünde.

Heykel tasvirinde dikkat ederseniz sol ayak altında hazine sandığı var. Kimsenin bulamadığı yüklü miktardaki hazinelerin Bulgar ve Türk defineciler tarafından sürekli aranmaktadır. Bazı kaynaklara göre 6 ton bazılarına göre 9 ton altın olduğu söylenir.

Aslına bakılırsa volçanın bu altınların tamamını soygunlardan elde etmemiştir,  17 yaşında statü yüksek birini öldürdükten sonra İstanbul’a kaçması daha sonra Yunan Stavros’la birlikte Bulgaristan’a tekrar döndüğünde Troyan kenti yakınlarında roma dönemine ait altın madeni bulması sonucu elde ettiğini bir çok defineci bilmez.

Bu altınlarla birlikte hayatını güzelleştiren volçan daha sonra Bulgaristan’ın bağımsızlığı için güçlü bir eşkiya gurubu oluşturup osmanlı kervanlarını soymaya başlamıştır. Size tuhaf gelir ama 104 yaşına kadar yaşamış tam 80 yıl eşkiyalık sürmüş biridir.

7 Ocak 1775 doğan volçan eşkiyası ölmeden önceki son sözü ‘Bir hayat Bulgaristan’ın kurtuluşu için yeterli değildir‘ diyerek 23 Mart 1879’da 104 yaşında öldü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ