Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Killi, Dövme ve Kireçli Toprak, Define Toprakları

Defineciler için toprağı tanımak çok önemlidir, toprağı tanımayan defineci işin sonunu getiremez. kazı esnasında toprak yapısı ve katmanlarına bakarak doğru yolda yada yanlış yolda olduğumuzu anlarız. işi bilen defineci toprağı koklayarak doğru yolda yada yanlış yolda olduğunu bilir.

Killi Toprak:

Su geçirgenliği çok az olan toprağa killi toprak denir. aynı elenmiş gibidir, çok küçük tanecikli bir yapıya sahiptir o yüzden su geçirmez. Killi toprak küp, kiremit testi yapımında kullanılır. bu killi toprak tümülüslerde olur, üstteki katmanları geçtikten sonra mezar odasına varmadan önce killi toprağa gelirsiniz. killi toprağı aştığınızda mezar odasıyla karşılaşırsınız.

Dövülmüş Toprak:

Diğer önemli ip ucuda dövülmüş topraktır, dövülmüş toprak katır sidiği döküldükten sonra dövülüp sıkıştırılır, dövülmüş toprağa gelen defineci toprağın sertliği ve kokusundan işi hemen çözer.

Sıkıştırma yapılmamışsa kazılan yer mutlaka kabadır, kaba yer kazan defineci buranın daha önce kazılıp tekrar doldurulduğunu hemen anlar. kazılıp doldurulan yer aradan 3 bin senede geçse diğer doğal yerle aynı sertlikte olmaz. mutlaka kabadır, hem içinden küçük tuğla kiremit gibi parçalar çıkar.

Kireçli Toprak:

Kireçli toprak ise diğerlerinden farklı olarak olabildiğine kabadır, rengi oldukça açık olup hayatta su tutmaz. kokusu bile farklıdır. kazdığı yerin kireçli toprak olduğunu işi bilen defineci hemen anlar.

Mezar Olan Yerde Toprak

En belirgin toprak kokuları mezar toprağıdır, insan eti yağlı olduğu için belli yıl sonra toprağın A tabakasına nüfus eder ve buradaki toprak bayatlamaya başlar ve kendine öz ağır bir kokusu vardır. kazı yapan defineci ortalama yarım metre kazdığında bir avuç toprak alır koklar, burada bir mezar varsa gerçek defineci toprağın kokusundan bilir.

Yukarıda saydığımız özelliklerde toprak yapısına rastlayan olursa işi yarım bırakmasın. Bunların hepsi definecileri için önemli topraklardır.

Diğer Toprak Bilgileri

Toprakları ana başlıklar altında çok kısa şöyle özetleyebiliriz.

1-Taşlı topraklar

2-Kumlu topraklar

3-Tınlı topraklar

4-Killi opraklar

5-Marnlı topraklar

6-Humuslu toprakalr

7- Kireçli topraklar

1-Taşlı topraklar:İçeriği % 80 taş ve az miktarda topraktan oluşur.Kolay havalanırlar. fakat su tutma kapasiteleri ve besin ihtimali azdır.

2-Kumlu topraklar:% 80 kum ihtiva ederler.İşlenmeleri kolaydır.Su tutmadıklarından bol sulama gerektirirler buda topraktaki besinin yıkanıp gitmesine neden olur. besince fakir ve genelliklede asit topraklarıdır.

3-Tınlı topraklar:yarıdan fazlası kum ve % 30-50 arasıda kilden meydana gelirler.tava gelmeleri ve işlenmeleri kolay olduğundan tarım için elverişli topraklardır.

4-Kili topraklar:İçeriğinin yarıdan fazlasını kil oluşturur.Su tutma kapasiteleri yüksektir. bu nedenle geç tava gelirler.tava gelmeden işlenmesi halinde toprak tekstürü zarar görür. Ağır topraklar olup işlenmeleri zordur.Kurak zamanlarda toprak katı bir hal alır.

5-Marnlı topraklar:İçinde kum, kil,çakıl ve humus bulunur. Bağcılık bakımından uygun topraklardır.

6-Humuslu topraklar siyah renkte bir topraktır. koyu renk olduğu için çabuk ısınıp kolay tava gelirler.su tutma kapasiteleri iyidir.Besin maddelerince zengindirler. Tava gelince kolay işlenirler.

7-Kireçli topraklar: kil, kum humus ve kireç ihtiva ederler. kalın bir kaymak tabakası bağlarlar. suyu geçirmezler. zor işlenen bir toprak çeşididir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. musa dedi ki:

    İlk kazmaya başladığımızda daşlık alan vardı sonra sıradan toprak ikinci katmanda sert bir toprak çıktı şimdi kiremit parçaları çıkartıyruz ve koku geliyor hafiften beyaz toprağa şimdi geldik daha bir buçuk metre kazıdık kaç metrede olur bu hazine

BİR YORUM YAZ