Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Eşkiya Belgelerinde Adı Geçen Ballı Kaya ve Balkaya

Ballı Kaya Balkaya Hakkında, Ballıkaya’nın ön cephesi doğuya bakar,Güneş sabahleyin arın bal yaptığı yere vuracak, arının bal yaptığı delik üçgen şeklinde olacak. Ballıkaya’nın arkasında yani batısında ondokus basamak kayanın zirvesine çıkılır, basamakların dibinde tuğladan yapılmış, ağzı üçgen şeklinde bir fırın vardır. Burada bol miktarda madden curufu bulunacak. Merdivenlerden yukarı çıkılınca sol tarafta bir yatak serilecek kadar, murçla düzeltilmiş yer vardır. Tam başında bir oturak olacak, oturakta sağ kolunu koyacak yer vardır. Sol kol konulacak yer yoktur. Kayanın önünde dere boyunca aşağı doğru inen yol vardır. Bal fazla olunca kayadan akar,, kayanın önündeki kayık gibi olan çukurlara dolar. Yoldan geçen yolcular bu baldan yerler.

Ballıkaya’nın ön cephesi doğuya bakar,Güneş sabahleyin arın bal yaptığı yere vuracak, arının bal yaptığı delik üçgen şeklinde olacak. Ballıkaya’nın arkasında yani batısında ondokus basamak kayanın zirvesine çıkılır, basamakların dibinde tuğladan yapılmış, ağzı üçgen şeklinde bir fırın vardır. Burada bol miktarda madden curufu bulunacak. Merdivenlerden yukarı çıkılınca sol tarafta bir yatak serilecek kadar, murçla düzeltilmiş yer vardır. Tam başında bir oturak olacak, oturakta sağ kolunu koyacak yer vardır. Sol kol konulacak yer yoktur. Kayanın önünde dere boyunca aşağı doğru inen yol vardır. Bal fazla olunca kayadan akar,, kayanın önündeki kayık gibi olan çukurlara dolar. Yoldan geçen yolcular bu baldan yerler.

BALLI KAYANIN içinde bir birine geçilen bağalar vardır bunların en büyüklerinin uzunlukları 100 metreyi bulur biri doğu batı biri kuzey güney eksenlidir iki girişleri olup ikisinidne kuzey doğu yönleri açıktır biridne bri kare oyma ve bir duvar diğerinde horasan kaplama tuğla örme geniş bri kuyu vardır ikisinde diğer girişlerden asla çıklımaz muazzam uçrumdur ballıkayanın iki yanıdna iki dere akıp birleşir ardında 3 dere ye karışırlar batısına geçilrise 19 basamk merdiven ikişerli guruplar halindedir klare kare oymalardır yanib uraya ağaç kalaslar çakılarak basmak yapılabilri dümdüz kayay tırmanır haldedir ayaklarını sokup deliklerden çıkmak istersen ayakların ancak 10 cm si içeri girer yani oyuklar çok derin deyil bu merdivene geri gelip baktığında merdivenin 5 metre açığında tam düz olan bir yüzeyde bir kare oyma görürsün. Kare oyma bir metre kare civarında ve derindir tam köşeleri tam 90 dere celik kusursuzdur bu çerçeceveden biri yılan çıkıp merdivenin tersi istikametine 5 metre kadar uzar bu yılan sinekli mağranın yerini gösteren temel işarettir.

Yılanın olduğ yönde ana işaretlerin tamamı kartallıdır bir kartal bir yılana saldırmış havada bölmüş uçar halde bir kartal gibi ama tersi istikamete gidilirse buradada bir faytın vardır kare oymanın tam altına gelecek yerde zemin ile sıfırlanmış bir nevi gişe yeri gibi ufak bir mağara var bu mağraya 3 kişi anca sığar merdivenint am karşısına geçilir ise gerçek ballık olan yer burasıdır yani ballı kayada 19 basamak merdiven diye anlatılan belgelerdeki yer 19 basamak merdivenin odluğu yer değil bunun tam karşısıdır gerçek bal olan eyer burasıdır burada elini başından az kaldırıp uzatacağın yerde bir çanak vardır bu çanakta ağustos-eylül döneminde bal olru bal bir kanal ile yukardan geri geldiği yer aslında bir kaya mezarının su tahliye kanalıdır.

Bu balkayda yaşanılma ancak konaklanmak istense 500 kişi bu mağaralda aynı anda konaklayabililir balkaya ile merdiven arasıdnan yukardaki yaylaya giden bir yol var bu yaylaya çıkıp sola döersek karanlık dereye ineris karanlık derenin suyu büyük derey akar ve balkayadaki iki derenin suyu ile birleşir balkayanın aan gövvdesi olan kayya ince bir sıra halinde batı – doğu istikametind euzanır üzeirnde bir manastır kalıntısı ve birde başı taşlı mezar vardır balkayadan iner kuzey batıdaki büyük dereye gelri ve derenin gittiği yönde gidersem 4 saatlik bir yürümenin ardından kudret kayasnın dibine gelirim; oraya kadar kanyon içinden giderim kudret kayanın olduğu lan düz dür ova içidne tek bir yükselti blok kayadır bu kayaya batıdan doğuya 40 kadar basamak ile çıkılır basamklar gizlidir dışardan görünmez yanına kadar gidip kaya içine oyulmuş birer metre genişlikte merdivenler ile çıkılır merdivenlerin sonudna bir kare kayaya oyma kuyu vardır sağa dönersem 4 basamak merdiven batıya uçruma açılır bu merdivenler çıklmadan sol omuz hizamda yan yan gidilen bir mağara vardır mağara askıdadır kudret kuzeyine gidersem 2 koltuk taşı var koltuklara oturduğumda tam karşımda iki yığma tepe kadın memesi şeklindedir koltukların sol el konacak yerleri yoktur sağ el konacak yerleri vardır.

Koltuklardan normalde bu tepelerin görünmemesi gerekitrken yaklaşık 2 metrelik bir kaya kütlesi kesilerek bu tepelerinde ön yüzüne dolgu yapılıp meme şeklinde görünmeleri sağlanmıştır koltukların önünde bir sıra aşınmış merdiven vardır bu merdivenlerden ienrsem bir boşlupa gelirim bu boşluk ta bağlama yerleridir bir mantar altı gibidir atların başları kzueye bakr ama kıçları açıkta kalır burya kada rgelen birkesme yol vardır bu kesme yol ile aşağı kadar atla inilir aşağı indiğimde bir değrimen bu kudret kaaydan yaklaşık 100 metre aşağıdarıe değrimen duyunu yukardan arktan alır ancak şu anda su yok değirmen taş örme sırtı tepeye dayalı yüzü kduretin önüne doğu bakar suyu araksından gelir buranın ilerisine devam edersem horatepe muhitine gelirim.

Hora tepenin yarısına kadar çıkan taş parke döşeme yol vardır bu yolu devam etmede kudretin önündeki dereyi geçip kuzeye gidersem gideceğim yer ayran pınarı kduret hamamaları tarafıdır ayran pınarının ilerisinde ufak bir göl var göl bir tepenin yarı yaamcındadır bir taraı tepe yönü komple kayalıktır bu gölden doğan kaynak doğuya kar aakak ile biraz gidersem 10 metredne az bir mesafede su bir çatlakta kaybolu ordan dereye kadar bir daha suyu görememe dereye indiğimde bir tünelden bu su çıakr detre ile buranına rası tam 1000 adımdır su bu tünelden çıkınca bir arga girer ve değrimeni döndürürü değirmen 5 basamak olup buraya atla asla inilmez her tarafı dik kayalıklardır yani değirmen sahtedir…

Diğer araştırma

bu ballı kayanın özellikleri. buna yakın olan kudret kalesi var kalenin doğusundada Sarı kaya, Pamukçu yokuşu, Kirazlı yayla, kel tepe, kara tepe, vezir tepe, kuru dere, tarihi bent, kuru duvar, topkoru, büyük yığma, sihirli kuyu var bunlar doğu tarafa düşer.

demek istediğim bunların birini buldunmu kepsini buldun demektir. birini bulan varmı merak ediyorum. kudret kalenin güneyinde ise Emin ağa değirmeni, sulu dere, ayran pınarı, hora tepe, 7 baskılı kaya, kapı kaya, sarı göl, iki öküzler, sarı meşelik, harami dere, şeytan dere, büyük şarlak, topal ayılar var.

dur birde güney batısına bakalım buradada dere çatağı, büyük ayı, şarlak, 3 çakıl yığını, isli mağara, dağarcıklı değirmeni, ciniviz kalesi, çimenika kalesi, suyu ayakta içilen taş oluklu çeşme, top koru, 7 mezarlar var.

madem biz bu kudret kaleyi ele aldık Batısınada bakmadan geçmeyelim. batida,, Kiremitli mandıra, kömür kuyusu, kız çeşmesi, iki yol ağzında bir çeşme, iki yol ağzında bir mezar.

ne kaldı Kuzey batı hemen orayada bakıyoruz. Kurt kaya-kale, 21 kulaç derinliğinde dört köşe kuyu, dibek taşı, kılıç insane kafası varmış.

bakmadığımız yer kaldımı yok kalmadı. aklınızda olsun Kudret kaleye sadece batıdan doğuya doğru girilirmiş. buralardan birini bulun malın yerini hemen söylerim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. Mstf dedi ki:

  Daha aciklayici olsaydiniz iyiydi ikinci anlattiginizi hizli gecistirmissiniz anlayamadim

 2. Anonim dedi ki:

  Söylediğin kudret kalesi sarı gol çift öküzler ceneviz kalesi ni buldum sarı gol artık bulunması çok zor çünkü sarartmiyor mendili nedeni bende güneyden girip kuzeye akar suyu suyun girdiği yerde 1 bakraç vardı artık yok öküzler boşaltıldı kolan kayası na neden öyle dendiğini dibine varınca anlarsınız yani bu

  1. Hakkı dedi ki:

   Watsapta bilgi paylaşmak veya bu bölgede birlikte çalışmak istersen Wasaptan mesaj atabilirsin kardeşim yanlız mesaj atarsa burada kullandığın kullanıcı adını olarak belirtirsen seni tanıyabilmem açısından 05072822866.

 3. VOYVADAYI BEN BILIYOM dedi ki:

  Ceneviz kalesi sarı gol üç kalenin ortasında sarıgöl güneyden kuzeye akar girişindeki bi bakraç artık yok irt sirtaöküzler boşaltıldı artik bos buralari ben biliyorum ama her hedefin yakininda ya orman deposu yada köy yada yol var yaparım diyen varsa ulaşsın diyecem ama şimdi birsürü hayali kahraman çıkacak ben yaparım diyen

 4. Mustafa dedi ki:

  Nerde dürust olalim yardimci olim

 5. Anonim dedi ki:

  Ben buldum ben biliyorum bu yerleri diyen sn arkadaşım sanırım hayal dünyasında üretim yapıyor da.

 6. ALTAN dedi ki:

  selam ben bu ballı kayayı biliyorum net bir şekilde

 7. Anonim dedi ki:

  hatta ballıkayanın adı kız kulesi dirkız kulesinin sağından ve solundan dere akar büyük dereye birleşir

 8. Anonim dedi ki:

  kız kulesinin solunda curuflar vardır

  1. turkay dedi ki:

   Bence bu anlatilan yerler iznik karamursel kel tepe catal kaya arasinda….

 9. Anonim dedi ki:

  anonim nerde buldun bunlar
  mevki neresi

  1. turkay dedi ki:

   Tarihi bent bizim koyde sanirim..yani kel tepenin eteklerinde…daglardan suzelen sular sarniclara doluyo ve harika bi yapi altindan cikip dere oluyo…yapi yunan yapimi bizans ve osmanli onarmis halada kullaniyoruz…

 10. yaşar dedi ki:

  ben biliyorum buraları size nasıl ulaşacağım? 0543553

 11. ordulu dedi ki:

  ordulu biliyor buraların bazı yerlerini

BİR YORUM YAZ