Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Ermeni ve Rum Gömü Noktaları

Ülkemizde en sık görülen define haritaları Rum ve Ermeni define haritalarıdır, Bunlar basit şekilde tasarlanmış haritalar olup definesine ulaşılması çok kolaydır. Savaş kapıya dayandığı dönemlerde Rumlar ve Ermeniler Anadolu’dan göç etmek zorunda kaldıkları için acilen tüm servetlerini altına çevirmiş ve bunu ileride tekrar gelip alma adına kolaylıkla çıkarabilecekleri yerlere saklamışlar. Kimi rum ve ermeni gömü sahipleri, gömülerini harita ile kayıt altına almış, göç ettikleri coğrafyadan dönemeyip gömüler olduğu yerde sahipsiz olarak kalmış durumdadır.

Acil saklama dışında normal saklanan Ermeni ve Rum gömüleri de ülkemizde bolca mevcuttur. Rum ve Ermeni definelerini bulmak isteyen arkadaşlar, öncelikle Osmanlı, Ermeni Krallığı,  Pontus Rum Devleti, , ve Selçuklu Bizans zamanları hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Ayrıca yaşlıların büyük bölümü, kulaktan dolma bilgilerle, eskiden şurası Rum köyüydü burası ermeni köyüydü şeklinde bilgiye sahiptir. şu an normal olarak bilinen köyler bir dönem rum köyü olduğunu bilmeliyiz, özellikle eski köy isim listesinden faydalanarak hangi köylerde hangi medeniyetlerin yaşadığı hakkında bilgi sahibi olabiliriz. bunu bulmanın en  kolay  yolu Ermeni Yerleşim Yerleri (1894 Ermeni Patrikhane Kayıtlarıdır)

Bu konuyu Ermeni ve Rum defineleri nerelerde olur şeklinde 2 paragrafa bölelim.

Ermeni Gömüleri

Ermenilerin yaşadığı yerlerde bu tür definelerin var olduğunu biliyoruz, sizde bulunduğunuz yerde Ermenilerin yaşadığını biliyorsanız evin tarihini araştırmanızda fayda var. Ermeniler definelerini Rumlardan farlı olarak evin dışına değil içine gömerlerdi, en çok kapı girişi, alt kat (kiler odası) ve ocaklık Ermenilerin en çok gömü sakladığı noktalardır. ermeni parası dışarıda aranacaksa kesin kuyu vardır kuyu çevresi yada ağaç çevresine bakılır. dışarıdaki paranın tam yerini tespit etmek için evin oturma odasına gir pencereden dışarı bak, kısacası evin içinden para gömü noktası mutlak suretle görünüyor olması gerek. hiç bir ermeni evinde para evin arkasından alınmamıştır mutlaka oturma odasından görünür vaziyettedir.

Ermeni evindeki kiler odası ve şöminelerde iyidir onlara bakın. özellikle evin mimarisine bakın evlerinin planları çoğunluk  sofa-tokana ve harem üçlüsü şeklindedir.  yani oturma odası mutfak ve yatak odası şeklinde. alt tarafta kilerde vardır onada bakın, çoğu ermeni evinde şarap mahzenide  vardır onlarıda arayın.  mahzenlerin içini didik didik yapın  orada para bulmak mümkündür.

Rum (gömüleri) Defineleri

Rum defineleri yukarıda belirttiğim gibi Ermenilerden biraz farklı olarak evin içine değil dışarıya gömerlerdi, Ev sahipleri Gömüyü genelde Ya evin bahçesine kuyu açarak gizli bölmelere saklama alışkanlığına sahiptir. yine dışarıda ev temeli, yaşlı ağacın altına ve evde oturduğu zaman pencereden dışarıyı iyi gördüğü noktalara saklama şekli ile ön plandadır.

Rum ve Ermeni torunlarının turist olarak ülkemize gelip dedelerine ait altınları aradıklarını biliyoruz. Bulunduğunuz yerde buna benzer durumla karşılaşırsanız konuyu mülki amirliğine iletmeniz gereklidir. rum paraları en çok kesme taş içinde bulunur, bu evin yapı taşı veya dışarıda mermer tarzı kanepe gibi duran kesme taş varsa bu taşın içine mutlaka bakılmalıdır. yada orta yerde duran tıraşlanmış parlak taş varsa buda iyidir. yalnız bu taş en az 3 kişinin kaldırabileceği kadar büyük olması gerekir. Rumların bir diğer gömü mantığıda ağaç altıdır. Karadeniz bölgesinde iseniz yaşlı meşeler diğer bölgelerde dut ağaçlarının tam altında gömü bulmak mümkündür, rumlardaki gömü mantığı göm üzerine ağaç dik şeklindedir.

 • Rumlar mübadale le  takas yöntemiyle göç etmişlerdir.  Ermeniler ise tehcir yani zorlayarak göçe tabi tutulmuştur. ermeni paraları allen acele gömülürken rumlar öyle değil önlerinde yeterli vakti bularak istediği gizlilik ve derinlikte gömmüştür.  Rum paralarını hemen taşı kaldırıp 30 cm kazıp alacağım gibi yorumlanması doğru değildir. Bu ancak ermenilerde olur.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Cok’dogru’yazilmıs’tebrik’ederim’bizim’köylerde’halenermeni’köyisimleri’kullanilir”cünku’cok’yenidir’
  Dedem’savasmistir’ermenilerle
  Biziim’oralarda’gömü’cok’ama’tecrübe’ve’maddiyat’ister

 2. Uğur dedi ki:

  Rum konaklarında mahzen ğirişi nerdendir

 3. Anonim dedi ki:

  Ikı kus ıkımkanal dere ısaretı balta ısaretı mahsen var neyın anlamı

 4. Anonim dedi ki:

  köyümüzde eskıden rumlar yasıyormus bızım evın onunde eskı bı kuyu var basında ıkı eskı taş var buyuk burada bıseyler olabılırmı

  1. Anonim dedi ki:

   Olabilir

  2. Anonim dedi ki:

   SELAM BEN BİR KÖY ÇOCUGUYUM KÖYÜYÜMÜZÜN YAKININ DA BİR MARA VAR MARA TEPEDEN GİRİYOR DERE DE BİTİYOR DEREDE BENİM GÖRDÜGÜM BİR HAÇ İŞARETİ DERENİN AKTIĞI YER DE OYMALAR VAR BÜYÜK TASGİBİ BİRDE YANYANA 3TANE İNSANI ANIMSADAN BİRİ BÖYÜK İKİ Sİ KÜÇÜK ÜÇ RESİM VAR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 5. Anonim dedi ki:

  Hayalden başka bir şeyyok

 6. Samet dedi ki:

  Şimdi kireç .kiremit parçasi ve kömür parçlari cikan yerden mal olabilirmi büyük kayalarinn arasindan kirec çikarsavarmidir

 7. Anonim dedi ki:

  Ermenilerin çoğu paralarını İlk önce yanına aldı sonra baktı yolda başına iş gelecek tuvalete gidiyorum diye hep yol üstünde oraya buraya gömdüler. Hiç biri parasını salam goturemedi ya yola çıkmadan gömdü yada yolda gömdü. Bazilarinida ellerinden zorla aldılar.

 8. mehmet dedi ki:

  Ben şahsen bir allahın kulu olarak insanlığımdan utandım.
  bir Türk evladı olarak ırkımdan nefret ettim .
  Ermeni halkına(allahın yaratığı bu insanlara)neler yaptığımızın bir bir itiraflarıdır bu anlatılanlar.
  Para uğruna insanları mezarında bile rahat bırakmayacak kadar vijda sızmışız.

 9. adamın biri dedi ki:

  Eşkıyada para olsaydı dünyanın en zengin ırkı biz (türkler )olurduk.
  Her müslümanım diyene cenet vaat edilseydi,cennette türkten geçilmezdi.!
  Allahın sevgili ırkı olsaydık 600 yıllık imparatorluğumuz yıkılmazdı.

  1. Gerçekçi dedi ki:

   Neden bunları yapmışız önce onu araştır bayburt ta neden iffet anıtı var bi öğren boş yapma iş yap ermeni sevici

 10. işaret fişeği dedi ki:

  Bizim köyde bir tepe var,o tepenin üstünde 2 metre uzunluğunda ucu sivri bir taş var.şekil olarak aynı benim yarrağıma benziyor.işte o taş var ya sizin götünüze girsin.

 11. zebani dedi ki:

  Tarih sizi affetse de Allah affetmeyecek.
  Öbür dünyada amınıza koyacaklar…

 12. zvodret iluret dedi ki:

  Wohh exactly what I was searching for, regards for putting up.

 13. Mustafa dedi ki:

  Trabzon hamsiköyde bizim köy evi var köy evi eski rumlardan kalma ve evin duvarında yani mutfakta bir insanın sığacağı kadar kare lwklinde delik var ve o delik evin altına iniyor evin altında iki oda var ve annanem o evde kalıyor gecen yaz ev şahse yaptı catı arasında eski rumlardan kalma mermiler patladı ve silahlar yandı nenemi bi kac kez gece gelip kapısına sert sekilde vurup vurup kacmıslar bizim düşünce miz bir şey varda nenemi evden cıkartmayamı calısıyorlar nene evde tek kalıyor ve neneö onlara silahla attıktan sonra daha gelmedi ler ve ormanda yani biraz evin üstünde 10 metre kadar uzaklıkda işaretli resimli taş var fakat ne anlama geldiğini bilmiyoruz yanıtlarsanız sevinirim sizce altın varmıdır

 14. Mustafa dedi ki:

  Ve bir hoca ya eniştem sor mus eskiden rumlar yasarken bizim evin yukarısında bi akar su var ve mara var hoca her seyi bildi ve dediki o marada rumlar kaçarken bütün köyün hazinesi ni oraya koymuslar ve azını büyük tasla kapatmıslar fakat marayı bulamıyoruz sizce ne dir sizin bilginiz varmı bizim köyde eskiden rumlar yasıyordu ve köyde bir kaç kişi hazine buldu evin yukarı sında ağırda 4 metreye kadar bi kuyu kazılmıs

  1. &&& dedi ki:

   Kesin altın var mustafa kesim araştır

BİR YORUM YAZ