Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Defineci Kimdir ?

Defineci diye tabir edilen guruplar Antik çağ insanları tarafından belirli bölgelere saklanan değerli malzemeleri arayan kişilerdir. Ülkemizde yaklaşık 3 milyon Defineci olduğu tahmin edilmektedir, 3 milyon defineci arasında işini profesyonelce yapan Defineci sayısı hayli azdır, Özellikle efsanelere dayalı define arama oldukça yaygın olan ülkemizde işaretlerle defineciler arasındaki ilişki yok denilecek kadar azdır. bu durum defineci arkadaşların gömü bulma ihtimalini oldukça zorlaştırır. Define işaretlerinin dilinden iyi anlayan defineciler mutlaka buluntu tecrübesi yaşamıştır. oysaki ülkemizde yaşayan defineci arkadaşların define işaretleri ile olan hukuku çok zayıftır.

Bu konuyu şu şekilde özetleyebiliriz. Biri bir yazı yazdığında gözleri gören her kişi bu yazıyı görebilir, bunu bir iletişim zinciri olarak’ta algılayabilirsiniz. fakat kişinin bu yazıyı görmesi yeterli değil ne yazdığını anlaması için okumayı’da biliyor olması gereklidir. okumayı bilmiyorsa burada yazılanlar onun için hiçbir anlam ifade etmez, bu durum verici ve alıcı arasındaki iletişimle ilgilidir. Defineci ve Define İşaretleri arasındaki fark bu paragraftaki anlatmaya çalıştığım konu ile doğrudan ilişkilidir.

Bir defineci öncelikle define işaretini tanıması gerekir. define işaretleri bir nevi şifreleme yöntemidir. bu bazen zor bazende kolay olarak karşımıza çıkar. şifreleme nedenleri ise sakladıkları değerli eşyaları olası bir tehlikeye (doğal afetler ve soyguncular ) karşı korumak, gerektiğinde tekrar gelip almak için yapılmaktadır, Buna geçmiş zamandaki insanların kullandığı bir çeşit dil ve anlatım ifadesi de diyebiliriz. Define işaretleri en çok kabartma ve oyma şeklinde karşımıza çıkar. bu işaretlerin ana kaya üzerinde olup olmadığı önemlidir, bu kayalar doğal afetlerden etkilenmeyecek yerlerde olması dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli noktadır.

Define işaretleri ile iletişim kuramayan defineciler başarılı bir kazı çalışmasına muvaffak olamaz, araziyi köstebek yuvasına çevirmekten başka hiçbir işe yaramaz. özellikle işaretin bulunduğu kayayı kırma ve hemen yanında kazı çalışması yapan Defineciler oldukça yaygındır. oysaki işaretler sizi kilometrelerce ileride 2. bir işaret aramanızı anlatabilir. Defineci arkadaşların bilinçsizce yaptıkları kazı çalışmaları hem paralarına hemde zamanlarına mal olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ