Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Define Kilisenin Neresinde Olur

Define olabilecek en önemli yerlerden bir tanesi’de Kiliselerdir, Kilise denildiği zaman ilk aklımıza gelen tabi’ki Papaz mezarı ve Kilise eşyalarıdır. bunların dışında kilisenin bir çok yerinde hediye diye tabir ettiğimiz defineler vardır. bu definelerin olma ihtimali en yüksek yerleri aşağıda sıraladık. Öncelikle kiliselerin ana bölümlerini tanıyalım, 1-Narteks; bu giriş bölümüdür bazı kiliselerde 2 adet olur, 2- Naos 3- Bema-apsis. 4- pastoforion yada diakonikon. Birde üst çatı, Çatının üstünde çan kulesi olur lakin Her kilisede çan kulesi olmaz. Çan kuleleri yapımı hangi tarihte başladı kesin bilgim yok.

1) -Giriş kapısının dış taraftan girerken solundaki bir taşta işaret vardır onu ıslatılarak bakmalısınız bir işaret bulunca ufak bir hediye buldunuz demektir.

2) -Kapısı 3 kollu ise orta kapının üstünü,yanlarını, ve altını ,orta kapıdan girerken yerde işaret varmı var ise onu incele son basamağın altınına yoklamayı unutmayın bakarsınız bi hedıyede orda vardır

3) -Mihrapların içi sıvalı ise o sıva altına ve taşların ardına iyi bakılmalı dikkatli biçimde çok önemlidir bu bölüm çiviyi ellemeyin derim tılsıma inananlar dikkat etmeli.

4)– iki mihrap var ise kesin içinde Çeşitli işaretler vardır.oyma yuvarlak hac .x. veya kare gibi,birinde çivi murç,  gibi demir olur dikkatli bakılmalı çek bak bakam arkasında ne var …

5) -Mihrabın iç kısmını yeri iyice temizleyin. dört köşe bir taş çıkacak, üzerinde veya yanlarında demir çakılıdır.bu kayayı oradan alındığı zaman  arkasında alt kata giriş olduğu görünür, dikkat etmelisiniz  zira her baba yiğidin harcı değil girmek yürek ister oda umarım sizde  vardır:)

6) -İçeride mihraplara sırtını ver 3 metre ileri git yerde kapak vardır, her iki mihrap  taşlarının  üzerinde işaretler vardır. sol taraftaki  taş kaldırılınca yerde boşluk çıkar oraya gir. diğerinde  ise papazın mezarı vardır tam taş altında …ama genelde sus eşyaları vardır böle bir adettir buda papazın cesedi’de taşa yapıştırılmıştır.

7)– Mihrapları karşına al, sol duvarda yukarıda sıvalı yerin altında, yüksekte, mermer bir taşta buranın haritası yapılmıştır dikkatli bakmalısın…ve o taşın bir tarafında elmas olur dikkatli bakılmalı…hafif küçük bir oyuk’tur bu o yüzden dikkatli bakılmalı…değer iş.

8)– Kilise içerisine  güneydoğudan içeri ışık vurur. ışık nereye vurur iyi bakmanız  gereklidir,  sabah 9 da bak kıble tarafından güneş vurur. tam vurduğu yeri  incele. bazı yerlerde bu doğuda olabilir önemli olan güneşin sabah vurduğu yerdir iyi incelemelisiniz, orada  sizi kurtaracak kadar    mal   var.

9) -Kilisenin küçük olanı makbul olur, toplam 9 metre’ye  gelmeli mal olması için.  lakın büyük kiliseler içinde uygulanabilir bunlar. genelde bir birine uyar bu sistemler eskide olsa fark etmiyor.

10) -Kilisenin doğuya bakan duvarının tam ortasının dibini yokla.orada kapalı bir işaret olmalı.duvarın dibi veya 1-2 adım açığı mutlaka vardır..olduğu yere bakılmalı…dikkatli incelenmeli kırmadan dökmeden keşif bilgi için….

11) -doğu tarafındaki pencereyi incele. Orta pencereye sırtını dön, ellerini ileri uzat ve yarım aç,  Sol elin dereye ve K.doğuyu, yüzün doğuyu,  sağ kolun G.doğuyu gösterir. baktığın yerleri incele neler var, gördüğün yerleri incele es geçme.

12) -Kilise  kapısından  dışarı  baktığında 3  tepe  göreceksin,  bu  3  ağaçta olabilir, ortadaki ağaca git tam dibinde taş olur yoksada 70 cm en fazla in orada hediye olur, kuzeyinde sabit irice kaya varsa tam tepesini incele.

13) -Mihraplara dışarıdan bakınca 4 tane dörtgen taş olmalı, bunlar haç şeklinde   duruyor olmalı,  alıcı göz ile bakmalısınız ilk yer bunların dibi. Yönünüzü mihraplara doğru  çevirin devam edin sağa doğru her 1.80 cm bir emanet vardır, 80 cm en fazla 1 metre derinde. İlk önce tunçtan ikona, sonra çiniden porselen Meryem ana, ondan sonra saat, saatin üstünde Osmanlı-İngiliz ve Bizanslılara ait 3 para tepsi, heykel öyle devam eder. taş öbeğine kadar devam eder.  sabır ile devam edilmeli hedefe ulaşılabilsin diye arkeolog olmak gerek.

14) -Kilise  yakınlarında  çeşme olmalı,  çeşmeye   bak bakalım su nereye düşüyor, düştüğü yeri incele, kemeri ve çeşmenin arkasına geç bak orada farklı büyüklük  veya renkli  taş  olur onu incele. bazen 40 bazen 70 adım arkasında olur bazende 40 adım önünde olur  iyi araştırmak gereklidir.

15) -Bu kiliselerin batısına bakmalısın 300 adımda ören yeri yığma harman yeri yıkık ev gibi benzer  yapılar olur, iyi  bakmalısın çünkü orada mal var.  güzeldir.

16)– içeri girince sağ tarafta direk olur, o direğin en altına bakılır siyah sanki kurşunla tutturulmuş gibi yer olur o taşın içinde ise İncil ve heykel olur.  dikkatlice alın çok değerlidir.

17)–  kiliseye bakınca sol üst tarafa iyi bakmalısınız tepelerde Tümülüs     olur 3 adet sana yakın olanında sağlam hediye vardır.

18)-kiliseye bakınca tabı kapısına doğru sağ kapı hizasına gelin  21 adımda sağlam kayalık vardır orya gidilir tam tepeye bakılır ise sıvalı yer vardır incelenmeli orası.çok   basit.

19)– kilisenin kapısına geçilir sol 90 derece açı ile bakılır dere geçer 700 adım ileri gidilir ise sağda açık yada kapalı oda mezar olur 1 adettir orada özel adamlar vardır..acık ise 2. oda aranır kapalı ise Allah kolaylık versin içeri girince odanın altına değil tavanında ikinci kat araştırılmalı.

20)- her kilisenin yanında mezarlık vardır bu mezarlığın şekli üçgen ise sivri olanın ucuna gidilir 40 cm de bir teneke gömülüdür böle olduğu görüldü.

21)– Kilisenin  solunda 3 kuyu olur bir birine mesafesi 21 adımdır bu kuyulara iki tepe yakındır en yakından tepelerin uzunluğu 21 adımdır, bir birine bağlantılı tünel vardır dikkat edilmeli zira tuzaklı olur.

22)– Kilise çevresindeki kayalar  dikkatle kontrol edilmelidir,    bazıları  ıslatılarak  bakılmalı üzerinde bayan figürü  olan bulunmalıdır,  bayanın gözleri  ana girişe bakar vaziyettedir. en fazla 5 – 15 metre mesafededir.

Yukarıda  yazılanlar bilgi amaçlıdır, Kiliseler  site  alanıdır,  site alanlarına kazı izni  verilmemektedir.   defineci  arkadaşların  tarihe   ve  kültüre     duyarlı  olmaları rica olunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ