Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Define Kayada Murç İzleri

Murç izleri her kayada rastlanabilir işarettir. yuvarlak oyma yanında varsa bu mezarın varlığını simgeler bazende ölü gömme geleneklerinde olduğu gibi kaya murçlama bir gelenek haline gelmiştir gerçekte her hangi bi anlamı yoktur sadece sanatsal işlem olarak yorumlanabilir. Bazı murçlar ise bir ve birden çok anlam ifade edebilir, özellikle mezarların bol olduğu alana girdiğiniz zaman bu murçlara rastlayabilirsiniz bu size mezarlık alanına ayak bastığınızı söyler.

Bazı murçlu kayalar ise bölgedeki en kıdemli mezara hitaben yapılmış batı tarafında deha mezarı mevcuttur, burada birde yaşlı ağaç bulunur ağacın hemen önünde koltuk taşı yada sedir taş size girişi vermektedir. Murçlu kayalar yamaç alanlarda ise burada birde kare oyma aranmalıdır, kare oyma biraz daha eteğe doğru olup yük mezarını vermektedir daha üstlerde yine mezarlar olup bunlar orta gelir seviyesine ait isimlerin mezarlarıdır.

  • Yapı taşlarında gördüğünüz murçlu kayalar genelde temel taşları için kullanılan taşlardır bu taşlarda ince kanal varsa bu kanal sizi emareye götürebilir, temel altında olmaz demeyin temeller ileri tarihler düşünülerek kullanılan saklama yerleridir özellikle kilise temel taşlarında murçlar görmek mümkündür bu taşlarda birde yön veren işaret bulduğunuz zaman emareye yaklaştınız demektir.

Bazı murçlar ise size burada bir fark olduğunuzu anlamanıza yardımcı olur, bi işaret diğer işareti verirken diğeri’de sizi farklı bir yapı bulmanızı emreder işte bu farklı unsur murçlu kayalardır bu taşın kendisi ve karşı tarafındaki taş son nokta olabilir. karşıdaki kayanın son nokta olduğunu anlamanız için taşın kayaç yapısına dikkat edin, murçlu kayanın kayaç yapısıyla bulunan diğer yalnız taşın kayaç yapısı aynı ise doğru yerdesiniz demektir. bu taşlar o dağın taşı değil başka bir dağdan getirilmiştir buda çözüm için önemli etkenlerden biridir bu işi azda olsa anlayan isimler taşlar arasındaki farkı anlar hangi taş bu dağa ait değil hemen jetonu düşer.

  • Bazı murçlar ise yanlış algılanıp gerçekte murç değildir ama murç gibi görünür, bunlar sıralı haldedir çoğunlukla kaya kesim için sıralı şekilde yapılan işlemdir. burada her hangi bi emanet aramanıza gerek yoktur dediğimiz gibi bu sadece kayayı kesip ihtiyaç olan yere taşımak için yapılmaktadır.

Köprü kemerlerindeki murçlar: köprüler para saklama için bire bir noktalardır, tarihten beri neredeyse her köprüden mal alınmış hala alınmaktadır. bir köprünün en zayıf noktası kemerleridir buradaki ayak taşları malın en sık saklandığı noktalardır, bu ayaklardaki kare taşlar hem köprüyü ayakta tutmak için işlevini görür hemde malzemeyi kamufle eder bu taşlara dikkat edin her daim murlanmış haldedir işte bu size şifre vermektedir bu taş alındığında köprü göçer gibi görünür; ayak taşlarının en tutarlı olanıdır işte burası paranın saklandığı yerlerdir bu bazen tam karşısını vermektedir karşıdaki taş ile murçlu taşın ebatları aynıdır bakınca hemen anlarsınız..

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ismail dedi ki:

    değerli arkadaşlar ben bir kayada yaklaşık 12 13 tane murc izine rastladım ve çevresinde eski yerleşim yeri var vede bir açılmış magra magra soyulmuş bu isaret hakkında bilgisi olan birisi bana yardımcı olurmusunuz

  2. Anonim dedi ki:

    4 tane murc izi var nerden bakarsan bak üçgen oluyor ve ana kaya üzerinde eski temel icinde temelin etrafı kanallı bunun cözümü nasıl olur

BİR YORUM YAZ