Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Yuvarlak Kayadaki Delikler, Anlamı Nedir

Bu işaret tavuk mu civciv mi kus mu ?   kayanın yakın ve uzak resmini yükledim. fikirleriniz nedir.

Define İşaretlerine Yorumlar

Cevap

Etraftaki kayalarda hepsinde bir emare var gibi senin bahsettiğin kayayı ıslat birde öyle bakalım kırılmış gibi duruyor işçilik var gibi. varsa başka resimlerde yükle.

Soru

karsıdan resimim yok. geçince detaylı resim alacağım. yığma toprak resme göre sol arkada . tabiri caizse tavuğun arkasında . ama orda bir sey alamadık. bos yani . seklin kafasında iki adet oyma var birinci küçük diğeri biraz büyük. diğer resimde görülen de bu sekle göre paralel ilerisinde birisi ağacın dibinde ( küçük) diğeri biraz daha ilerde yumurta gibi olan ( büyük) kaya var. seklin üstündeki iki oyma bunları gösteriyor olabilirmi. ayrıca orta da ben yanlıs algılamadıysam oturak tası gibi bir tas var ve tasın baktığı istikamette 600-700 m ileride iki mezar açılmış. ama tavuk-civciv- kuş vs isin içine girince mezarla pek ilgisi varmıdır bilemedim. ben dediğim iki kayaya dikkat sardım. ilerideki kaya çok büyük. bunun insan yeteneğyle yerlestirilen bir yanı olup olmadığını bilemem ama ağacın altındaki kayadan biraz huylandım.

ayrıca karsı yamaçta kare içine alınmış ve bu bölgeye tamamen paralel bakan bir insan silüeti algıladım. mesela eğer tavuksa ki bu oymanın üst tarafında s seklinde bir işaret var. geldikten sonra dikkatimi çekti yani geç fark ettim. resimde de net alamıyorum ne olduğunu

Cevap

bu yuvarlak kayadan 3 tane varsa ortadakine bak veya en büyük olana bak.  yanına yönüne içine dışına bak işte en büyük olan iyidir.

Cevap

Ben söyleyeyim arkadaş. Eski çagda kullanılan yol ağzı ve oraya yakın antik bir şehir var belliki ordan öteye yol güvenli olmadığı yahut şehir yağma yediği için kaçan kişi elindeki emaneti tekrar dönüşünü hesaba katarak kayayı oyup emanetini sıva yada dövme toprak yardımıyla oraya saklamış. Sonuç bu. ( fikrim bu yönde)

Cevap

bence orada hediye varmış kırıp almışlar.

Soru

yani işaretin olduğu yerde bir emanet varmış ve kırılıp alınmış diyorsun doğrumu anladım.

Cevap

Düz matematik yapalım kaya duruş itibariyle ender rastlanacak tipten 2.si işaret yolun önünde değil özellikle arkasında işareti görmek için çok geride.. Ve yüksek de Alandan yol geçiyor… O bölgenin toprağı işlenerek sıvanmış.. açılmamış olsaydı. Kesinlikle fark etmezdin..göz hızasında değil özellikle yüksekte.. Bir çok nedenden biri..

Soru

yorum için teşekkürler. ama ben bu söylediklerine pek katılmayacağım. nedenlerim ise şunlar.

1. bu sekilide tek tük kaya olan bir yerde madem saklama amacı güden birisi neden bulabileceği kayaya koyduğu emanetin üstüne işaret koysun.

2.  bunun bulunduğu bölgede 500 m ileride iki adet açılmış mezar var ki burayla alakalı olma ihtimali yüksek.

3. Bu işaretler mezarı, mahzeni defineyi şifrelemek için kullanılır. . göz göre göre oraya bu şekilde bir şey yapmaz. ha sunuda belirteyim karsıdan net bir resim alamadım daha doğrusu tam alanı yakalamak için böyle bir resim aldım ama içine malzeme saklanacak kadar derin bir yer değil ve şekil itibarıyla bu şekilde. yanı gerek oymalar gerekse sekil bulunduğu yer itibariyle bir işaret bütünü. bu kadar basit olacağını sanmıyorum . ama olurmu olur. söylediklerini gidince değerlendireceğim.. mesela kayanın üzerine bakmak aklıma gelmemişti resimde fark ettim.

Cevap

Pencerenin üstündeki murç izleri keser sapı gibi anahtarları murçlara kilitleyip.ayak yada elleri Dengelemeyi sağlar..

Soru

ayrıca bölgeden gecen yol o zamanlar vardı. daha doğrusu zamanında bu bölge nasıldı. bu kaya yerlesimde neredeydi yada yol nereden geçiyordu. bunlar zamanla degısıklık gostermıstır bence . arkaya saklanmıştan ziyade zamanla arkada kalmış olacağını düşünüyorum. mesela bir dağda uçsuz bucaksız bölgede kalan bir mezar işareti gibi belkide o bölge zamanla bir geçiş güzergahıydı. değerli yorumun için teşekkür ederim arkadaş.

Cevap

Nacizene fikrim. İnşAllah yanılıyorumdur..da sonuca ulaşırsınız.

Cevap

buraların yakin ve 15 mt geriden detaylı fotoları. İşaretli veya figür varsa tam karsıdan resimlerini çek uzak ve yakin.

Soru

emin olun ilk işim bu olacak

Cevap

Hiç gitmedim bahsi gecen hikaye bana biraz uzak sarp kaya uçurum eteğinde altı ise in” küçükbaş hayvancılıkla uğraşan yörük kardeşlerimiz yaylaya çıkarken o yolu kullanırlar. Haliyle eski çağ at yolu.. Gören bi çoban antika işiyle uğraşan bi adama inin üstünde çekiç ve kerpeten işareti görüp anlatmış.. Dahası yeri de göstermiş..adam yukarıda sedir ağacına bağladığı iple o işaretli noktayı kırdığında şu resimdeki ebatlarda ibriği alıp çıkmış.

şimdi o kayada ki kesiği görünce aklıma bu ibrik geldi. Belki diğer kayalarda işaret var ise bile resimde ki son noktaya çıkıyor olabilir.

Cevap

Çekiç işaretinin anlamı budur aslında. İşaretin olduğu kaya kırılır emanet alınır. Bazı işaretler vardır zarar vermeyin işarete deriz işaretin olduğu yerde mal olmaz işaret mesafe verir deriz ya bazı işaretlerde böyledir iste malı kendisinde olur.

Cevap

sana katılıyorum, benzeri ufak kasaların bizzat bir kaç sekline kendim denk geldim  hatta bizzat çıkaranlarla röportaj bile yaptım.

Cevap

benim acizane fikrim kasa dğil üstatlar bakman gereken yeri işaretlemiş, eger ki yanılıyorsam ve burası kasa ise bu kasaya giden işaretler neler etrafa bir bak. kimse eliyle koymuş gibi işaret olmadan kasa ise bu şey burayı bulması zor.

Cevap

bu kayayı da tavuğa benzetmişler ama kafasını kırmışlar gibi, kayanın altına doğru bir kanal oyma var,birde konu sahibi o tarafı çekmiş yorumlar oraya olmuş tavuğu gören tarafta yani bu taraftada kayalar var neden bu tarafı çekmedin kardeş, buranı tam çevre fotolarını görelim bu kayayı ve diğer ilginç olan kayalarıda uzak yakın görelim.

Soru

buradaki isaretlemeleri kendim yaptım. ama sağ ol yorumun için. fikirleri alıyorum. hepsini değerlendireceğim.  ayrıca kayanın üst tarafı neden kırılmamış yada yok edilmemiş anlamış değilim. içimden bir ses orada bir seyler var diyor. gitmek için de sabırsızlanmıyor değilim hani

Cevap

Birde böyle bakın bakalım  farklı ne göreceksiniz.

Cevap

yuvarlak tek kaya var karşıda ondaki oymayı vede yılanı bul

Soru

hocam burası yılan kaynıyor öyleyse

Cevap

aynı yuvarlak kayadan 3 tane görünüyor ortadakine git   veya en büyüğüne git 3 olan her zaman makbuldur. 3 ahlat, a tepe, 3 dikili taş gibi al sana üçleme daha ne istersin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ