Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Kazıda Dikkat Edilmesi Gereken Toprak Çeşitleri

Yüzeye yakın jeolojik malzemelerin ve kayaçların fiziksel özellikleri Antik yerleşimlerde kullanılan yapı malzemeleri yöresel farklılıklar gösterdiği gibi malzemenin kaynak yerindeki özellikleri ve kullanım yerindeki özelliklerinde değişime uğramaktadır. Bu özellikler yapının yerini ve konumunu belirlemede yardımcı olur.

Jeofizik İşaretleri

Topraktan yapılan, mimari yapılarda kullanılanın yapı malzemesi olan toprak genelde taşınarak getirilir, değişik malzemelerle karıştırılır ve depolanır veya kullanılır. Bu işlem toprağın temel özelliklerini değiştirir. Bu tür özellikler kazılmamış katmanlara göre oldukça farklı olacaktır. İnsan tarafından müdahale edilen katmanlar üzerinden asırlar geçse dahi orijinal tabakadan sürekli farklılık göstermektedir. Bitki örtüsü çevredeki bitki örtüsüne göre farklılık göstermektedir.

Başka bulgular, kül, kiremit, tuğla, yapı taşları, işlenmiş mermer parçaları, çanak ve çömlek kırıkları bölgenin yerleşim alanı olduğunu ele vermektedir. Yine buradan insanların yaşamasına, tarım yada hayvancılığa elverişli su kaynağının olması önem taşır.

Toprak Çeşitleri, Önemli Noktalar

Bozulan, taşınan yada dolgu malzemesi olarak kullanılan toprak, daha gevşek, daha gözenekli veya çevresine göre daha az veya fazla iletkenlik veya manyetik özellik gösterebilir.

− Herhangi bir nedenle müdahale edilen toprak yapısı daha farklı ve karmaşık olacaktır. Bu karmaşıklığın kendiside işaret oluşturacak ve alan yada bölge kendisini ele verecektir.

− Kil yada dolgu toprağın sıkıştırılması dövülmesi çamur hale getirilmesi yoğunluğu, gözenekliliği ve geçirgenliği etkileyecektir. Yoğunlukta ki değişim o alandaki öz direnci değiştirecek elektromanyetik olarak kendisini ele verecektir.

− Geniş alandaki nem duruma bağlı olarak katmandaki gözeneklerdeki sıvı miktarı özdirenç değerleri üzerinde etkin olacaktır. elektromanyetik sistemlerle kendisini ele verecektir.

− Duvarlarda ve özellikle ev tabanlarında kullanılan kil sıvamalar geçirimsiz ince tabaka görevi görürler.

− Yangın geçirmiş veya ocak olarak kullanılmış yerlerdeki ısı etkisi manyetik duyarlılık üzerinde etkili olacak sonuçta kendisini ele verecektir..

− Pişmiş malzemelerden yapılan kaplama veya duvar malzemeleri ile yığma yapılarda manyetik duyarlılık değişir,bu değişim manyetik olarak kendisini ele verecektir.

− Yerleşim yerlerinin yanı sıra ilk çağlarda maden çıkarılan veya cevher işleme için kullanılan yerlerdeki atıklarda hedef oluşturmaktadır.

− Yerleşim yerleri çevresindeki atıklar zaman içinde toprak ile örtüldüklerinde araştırmaya uygun hedefleri oluşturmakta ve yerleşme yerine işaret etmektedir.

− Yerleşim yerleri çevresindeki bitki örtüsü, antik dönemlerde yetiştirilen muhtelif ağaçlar, süs bitkileri gibi unsurlar alanı ele veren bir takım unsurlar olacaktır.

Özet öneri

Kazıya başlanmadan önce cevre fiziki yüzey araştırılacak, define gömülen yer mutlaka fiziki değişime uğramıştır. Bu itibarla kazının 40-100 cm sonrası fiziki değişmeler nedeniyle orijinal katmana göre renk ve yoğunluk bakımından farklıdır. Farklılık yoksa kazıyı durdurunuz, değişme devam ediyorsa devam ediniz. yukarıdaki resmi dikkatle inceleyiniz.

define toprak

Toprakları ana başlıklar altında çok kısa şöyle özetleyebiliriz.

1-Taşlı topraklar
2-Kumlu topraklar
3-Tınlı topraklar
4-Killi opraklar
5-Marnlı topraklar
6-Humuslu toprakalr
7- Kireçli topraklar

1- Taşlı topraklar:İçeriği % 80 taş ve az miktarda topraktan oluşur.Kolay havalanırlar. wfakat su tutma kapasiteleri ve besin ihtivalrı azdır.

2- Kumlu topraklar:% 80 kum ihtiva ederler.İşlenmeleri kolaydır.Su tutmadıklarından bol sulama gerektirirler buda toprktaki besinin yıkanıp gitmesine neden olur.besince fakir ve genelliklede asit topraklarıdr.

3- Tınlı topraklar:yarıdan fazlası kum ve % 30-50 arasıda kilden meydana gelirler.tava gelmeleri ve işlenmeleri kolay olduğundan tarım için elverişli topraklardır.

4- Kili topraklar:İçeriğinin yarıdan fazlasını kil oluşturur.Su tutma kapasiteleri yüksektir. bu nednele geç tava gelirler.tava gelmeden işlenmesi halinde toprak tekstürü zarar görür.Ağır topraklar olup işlenmeleri zordur.Kurak zamanlarda toprak katı bir hal alır.

5- Marnlı topraklar:İçinde kum, kil,çakıl ve humus bulunur. Bağcılık bakımından uygun topraklardır.

6- Humuslu topraklariyah enkte bir topraktır. koyu renk olduğu için çabuk ısınıp kolay tava gelirler.su tutma kapasiteleri iyidir.Besin maddelerince zengindirler. Tava gelince kolay işlenirler.

7- Kireçli topraklar:kil,kum humus ve kireç ihtiva ederler.kalın bir kaymak tabakası bağlarlar.suyu geçirmezler.zor işlenen bir toprak çeşididir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Yüzey toprak 40cm altıduvar duvarın altı kül külün altı toprak onun altı cakılı toprak onun altı kirece benzer beyaz tabaka bune onun altı acık yeşile benzer bi toprak bu ne anlama geliyo.

  1. Anonim dedi ki:

   kazmaya devam et sonuca ulaşacaksın

   1. Kara dedi ki:

    Höyük kazıyorsun galoba bi bok çıkmaz siktiret

    1. Tuncay dedi ki:

     buyuk kaya altinda su yalagi cikti nedir bu

    2. Anonim dedi ki:

     Biz yer kazıdık 2 metre falan normal toprak 2 metrenin sonunda parlak toprak çıktı(çok yumuşak) ondan sonra çömlek parçaları ve birkaç kemik çıktı en sonunda taşlar çıkmaya başladı ama taşın etrafında ki toprak elle kazılacak kadar yumuşak. Ne yapalım yardim edebilecek biri var mıdır?

 2. Anonim dedi ki:

  Slm dostum bende bir kazı yapıyorum dövme toprak sert ve taşlı yeri geçtim şimdi ise mil ve yumuşak toprakla karşılaştım acaba düşüncelerimde dogrumuyum yoksa boşuna mı uğraşıyorum yaklaşık 2 iki metreye ulaşmam lazım son 30 santim

  1. Anonim dedi ki:

   Yunan mezarı var kaç metredir

   1. ???? dedi ki:

    Bende Kazi yaparken 1 metre indim bir kaya ile karşılaştım sonradan kafama ağrılar girdi bunu sebebi nedir

 3. emre dedi ki:

  Merhaba, Bir kazı yapıyoruz 5,30 metre civarında tünel arıyoruz. şuanda kireçli karışık toprak kazıyoruz çakıllı büyük taşlı bir katmana geldik 1.20 tünel yüksekliğinde kazıyoruz altan 40-50 cm kadar kireç katmanı üzeri çakıllı büyük taşlar var tavanımız kireçli tabaka. bilgi verebilecek olan yardımcı olabilecek olan varmıdır teşekkürler

  1. Anonim dedi ki:

   taşların yoğun çıktığı yeri genişletmeye çalışın antik dönem yapılarına benziyor yazdıkların, sağlı sollu genişletin 2 metre kadar sağa ve sola kesme taşlara denk gelebilirsin

   1. Anonim dedi ki:

    Slm bir yerde calisma yaptik 2.2 0cm de tandir cikti küp parcalari esek nali davar kafasi kemikleri cikti tandirin ici ve cevresi kil toprak zeminmi yoksa devam edelimmi tandirin icinde hic ates yanmamis birde L harfi gibi isaret var yorumunuzu bekliyorum burasi yerlesim yeri degil.

 4. Anonim dedi ki:

  Toprağın 50 cm aşağısında birbirine geçmeli kiremit gibi düz parçalar var ve bu etrafa dağılıyor Anlamı nedir (kiremit gibi dediğim parçayı şöyle tarif edeyim 30 cm ‘ye 50-60 cm ve uzun kenarında bir parmak kalınlığında cikinti var . Malzemenin içi ise siyah )

 5. Çetin dedi ki:

  Biz bir yer kaziyoruz önce taşlar çıktı sıralı sonra yemyeşil bir toprak oksitli gibi toprak elimde un gibi dagaliyor ve en sonunda kan kırmızı sert toprak sıkıştırma toprak cikti 6 metre oldu suan devam ediyorum suan buraktim

  1. Anonim dedi ki:

   Kırmızı toprağın sonunda yapıyı bulman gerekiyor devamını görmen lazım noktan doğru ise aradığın kırmızı toprak bitince gelecek

 6. can dedi ki:

  ana toprak 40 cm kum sonra taşli kumaltında taşlar devammı bırakalımmı buranın uzerinde altın tozu şişe buldu hediyesimi bu şişe altında gecek hazinesi varmı

 7. Anonim dedi ki:

  Bir yer kazdık yeşil kil geldi 1 m daha kazdım sonra kahve rengi toprak geldi sonra taşlar oksit yapmış yeşil kile gelmeden öncede el büyük lüğünde yeşil düz mermer gibi taşlar çıkardım onuda söylim devammı ediyim yoksa bırakayımmı

 8. Aziz dedi ki:

  Biyer kazdık 2,5 m doğal toprak sınrasında taşlar çıktı yeşil düz mermer gibi cam gibi 60 cm daha kazdım yeşil kil toprak 1m kazdım sonra kahve rengi toprak sonra yine taşlar çıktı oksit yapmış devam edeyimmi yoksa bırakayımmı

  1. Anonim dedi ki:

   Biz yer kazıdık 2 metre falan normal toprak 2 metrenin sonunda parlak toprak çıktı(çok yumuşak) ondan sonra çömlek parçaları ve birkaç kemik çıktı en sonunda taşlar çıkmaya başladı ama taşın etrafında ki toprak elle kazılacak kadar yumuşak. Ne yapalım yardim edebilecek biri var mıdır?

 9. Anonim dedi ki:

  eski bir rum evinde ahırdan kot altına iniş bi mahsen var ahırdan derinlik 10 mt oldu ilk başta sert toprak vardı 2mt kadar kazdık yumuşak toprağa denk geldik o yumuşaklık da bi 2-3 mt indik sonra kise denk geldik ve siyah kararmış taşlar çıkmaya başladı 8mt inince ise su sızmaya başladı kenarlardan şuan 10 mt deyiz ve kumlu toprak çıkıyor

  1. Eco dedi ki:

   Merhaba bende aynı yer var bilgi verirmisiniz

 10. Anonim dedi ki:

  gri toptak kül gibi çıktığında yada kül tam çözmüş değilim 4 çeşit topraktan sora çıktı ve çok fazla ķup kırığı da çıktı sizce bu gri toprak yada kül ne anlam tasir yada doru noktadamiyim

 11. Anonim dedi ki:

  Siyah toprak taşla karışık onun altı kırmızı toprak gene taşla karışık onun altı kül yalnız kül kisin sert kısmın üstünde sert kısım 30 cm falan kırılmış şu an bura 1,50 falan kazılmış ufak bi tepe taşların arasından ufak kiremit parçaları çıkmış siyah kırmızı merak ettim sizce nedir bu

 12. Cemil dedi ki:

  5m boy 2m en toprak çöküyor neden olabilir

 13. Tuncay dedi ki:

  büyük kaya nin altinda 1.5 .2 metreden sonra su yalagi cikti bu nedir ne anlama geliyor

 14. Sezgin dedi ki:

  Bir yer kazdık tandır cıktı 4 5 metre ilerisinde de tandır cıktı kırmızı taş cıktı el büyüklüğünde ne yapmalıyım

 15. emrah dedi ki:

  meraba bi yer kazdim 1 bucuk 2 metre kadar hilal seklinde kirmizi yagli toprak sonra yine ayni hilal seklinde beyaz sade kirac sonra siyah ince toprak ve kirec karisik cikti kat kat oyma isareti vardi tasta ve oyma olan tasin alti dolguydu yardimci olabilecek varmi

BİR YORUM YAZ