Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Kare Oyma, Yuvarlak Oyma Ve Murçlu Kayalar

Definecilikte Kare Oyma, Yuvarlak Oyma Ve Murçlu kayalar Ne Anlama Gelir. Kayalarda zemine paralel olarak yapılmış oyuklar çaplarına göre anlamları değişir. bunların bazılarının derinliği meblağın ne kadar derinde olduğunu söyler.

1- küçük oymalar: küçük oymalar tek başlarına ise tek mezar anlamını verir. bu oyuk yakınlarında aynı kaya üzerinde bir ok yada bir çizgi olması sizin arayacağınız mezarın yönünü bulmanıza yardımcı olur. hele yakınlarında bir HAÇ yada + veya bir X varsa kesin mezardır. aslında bu oyukların içi de donuk yağ yakılır ve oymanın doğal şartlarda bozulmasını önler.

2-büyük oymalar: büyük oymalar genelde 1-3-5 gibi tek sayılarla ifade edilir
bunlar kuyu manasına gelir ama istisna da mezar işareti olarak da yorumlanabilir yöreye göre değişkendir.büyük oymaların içinde ikinci bir oyma veya bir çizgi hatta bir haç olduğunda değerli bir malın habercisidir.

3- karışık oyuklar: hem küçük hem büyük oyukların olduğu kayalıklarda aile mezarlığı yada genel mezarlık alan anlatılmak istenmiştir belirli bir geometrik şekil verilir

Kare oymalar :

Zemine düz yani paralel durumda ise mahzen işaretini verir çok uzakta olmayan bu mahzenleri boşluk tespitiyle bulabilirsiniz gaz sıkışmasından dolayı açarken dikkatli olmalısınız mahzenlerin bazıları direk inse de bazıları merdivenli inişlere sahiptir.merdiveni olan mahzenlerde dikkat edeceğiniz basamak tuzaklarıdır oynayabilen basamaklarda zeminden yada tavandan açılabilecek haberiniz olmadan yakalanacağınız tuzaklara karşı dikkatli olun.

Zemine dik kare oymalar:

Duvar tabir ettiğimiz kayalarda ki kare oymalar kral mezarı gibi anıt mezarları verirler. bunlar iç içe odaların olduğunu bilerek açılır.birbirine tünellerle bağlı olacağından tuzak olasılığı yüksek bir o kadarda zengin yerlerdir.

KARE OYMA – DİKDÖRTGEN OYMA


Oymalar genellikle oda işaretidir. Boş odaya rastlanılırsa da mutlaka dolu olanı yanındadır. Boş odanın duvarlarını iyi kontrol etmek ve giriş boşluk sesi aramak gerekir. İkinci dolu oda girişi boş olan odanın duvarlarındadır. Yanında ikinci yön ve derinlik veren işaret varsa bu işaretleri dikkate almalı, yoksa meyline doğru araştırma yapılmalıdır. Yani bu oymanın içini su ile doldurduğumuz da nereye akar? Suyun aktığı yerde kayanın altına doğru çalışılmalıdır.

1: Kare ve Dik dörtgen her ikisi de kesin define işaretidir. Çevresi uzman biri tarafından iyice aranmalıdır. Planlı ve tuzaklı ve zor bir gömüdür.

2: İki adet oda anlamına gelir. Güney batı yönünde araştırma yoğunlaştırılmalıdır. Odalar oymaya eşit mesafede olmayabilir.

3: Yakınlarda tepe, tümsek, çorak toprak veya çukur aranmalı ve bu bölgede araştırma yapılmalıdır. Zengin insanların mezarlarına da denk gelebilmektedir.

4: Oyma kareler genelde çevreye hakim yerlerde olur. O civarın kaya mezarlığı bölgesi olduğuna işaret eder. İşaretin karşısında sıra kayalık olması gerekir. Define orada aranmalıdır. Mezarlardan biri açılırsa diğerleri kolayca bulunur.

5: Kare-Dikdörtgen oyma ile yuvarlak oymalar bir arada ise “Yuvarlak sayısı kadar mezar kare veya dikdörtgen ile işaret edilen oda içerisindedir.” tarzında bir görüşte yaygındır. Bu arada kare veya dikdörtgen oyma duvarda ve karşıda büyük kayada (karşıda) ayrıca sıralı ise Lidya mezarlığına işaret olarak bilinir.

6: Zemine paralel kayada küçük oymalar tek başlarına ise tek mezar anlamı verir. Eğer bir ok işareti de varsa bu mezarın yönünü verir.

Diğer görüşler

 • Büyük oymalar 1-3-5-7 gibi tek sayılardadır. Mezar işareti olarak yorumlanır. Kuyu anlamındadır.
 • Hem büyük hem küçük oyuklar bir arada ise aile mezarlığı veya genel mezarlıktır.
 • Zemine dik oymalarda küçük oyuklar mağara işaretidir. 1-2 metre yakınlarda mağara olabilir.
 • Kare oyma mahzen işaretidir. Boşluk tespit eden cihazdan faydalanılır.
 • Zemine dik kare oyma kral mezarına işarettir.

Diğer görüş: Orta büyüklükteki kare ve dikdörtgen oymaların mezarları işaretin yapıldığı kayadan en fazla 7 – 15 metre uzak olmaktadır, işaretin yapıldığı kaya incelenmeli ilk etapta gözle az görülür ince kanal aranmalıdır, bu kanal bize yön verir, kanal yoksa kaya yüzeyi ne durumda yontma var’mı bakmamız gerekir, eğer yontma varsa bu düz gibi görünür ama düz değildir, farkın nerede olduğunu kayayı okşayarak anlayabiliriz. neredeyse bütün kiliselerde dikdörtgen oyma bulabiliriz bu oymalar papaz mahseni, kilise eşyalarının koyulduğu odanın olduğunu anlatmaktadır. kare yanında yuvarlak varsa bu bize birden çok oda olduğunu anlatır, yine kare içinde yuvarlak varsa bu odaların içeriden geçiş şeklinde tasarlandığını anlatır, kare sayısı kaç adet ise o kadar sayı mezar vermektedir, kare olan kayanın ön tarafında düz toprak zemin varsa boşluk testi yapılmalıdır, kare yanında kaya mezar yapılmaya müsait kayalar varsa onlara’da boşluk tespiti yapılmalıdır, kareler ayrıca kaya mezarı’da vermektedir, kaya oyularak oda yapıldığına göre buna’da kare yada dikdörtgen işareti yapılabilir, bunun örnekleri mevcuttur. sergen kayalık dediğimiz dik ana kayalara yapılan kare oymaların mezarları, zemine yatay olanlardan farklı olup uzak mesafeler verebilmektedir.

Diğer görüş: Yan yana yapılmış kare ve dikdörtgen oymalar genelde kapaklı mezarları verir. Bence ölçülerde işaretlerin aralarındaki mesafe kadardır. Yön veren işaret verilerek çalışma yapmada fayda vardır. İşaretler arasında farklı olan hediye mezarıdır. İçinde değerli eşyalar çıkabilir. Çalışmanızı bunlara göre yapınız.

Diğer Görüş: Bu Tür oymaları sadece kare değilde Dikdörtgenle birlikte İşlemekte yarar var her ikiside Aynı kapıya çıkar 2 side dört köşelidir.Aynıdır 4 ölümü ifade eder aynı zamanda Sondur. kapalıdır devamıda olmaz diğer oymaların aksine mezarı Oda’dır. Biraz daha açarsak kare veya dikdörtgen İşaretinde bir oda Mezarının işarete çok yakın kapalı bir noktada olduğunun bilinmesi gerekir. Giriş bazen Ana kayanın önünden olabileceği gibi bir kaç metre açığındanda olabilir. Genelde ana kaya ile Bağlantılıdır Oymanın şekli veya yanındaki detaylardan yönünün bulunması gerekir.giriş derinlikleri ortalama 3 veya 3.60 cm.dir. İşaretin ağırlık olarak meyilli kısımlarında Aranmalı dördün bazen yön olarakta sayısal değer taşıdığının bilinmesinde fayda görüyorum hiç bir yön veren olmadığı zaman bu 4 işarette olabilir.karşılığı Kuzey batı hiç şaşmayan kuraldır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Zeminde3tane. Kate oyma duzanakayada. Mezarnerddolur

  1. Temel dedi ki:

   Aynı kayada hem yuvarlak hemde kare oyma var yuvarlak oyma yere paralel yani havaya bakıyor ve 6 adet. kare oymalar ise dik şekilde yanda 3 adet. ayni kayada üstte yuvarlak oymalar yuvarlak oymalarin altında kare oymalar, yorumlarınızı bekliyorum teşekkür ler

 2. İnadına dedi ki:

  Kare oyma yanında yuvarlak karşıya kadar delik var anlamı nedir 054462346

 3. Zeki bayhan dedi ki:

  Elimde bi video var yardımcı olurmu sunuz ben cok bakdım cüzemedim yardımcı olma sansınız varmı lütfen

BİR YORUM YAZ