Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Define Nasıl Bulunur

Değerli arkadaşlar bu konuda gerçekten define bulmak için ne yapmalıyız en kolay define bulma yolları nelerdir onları anlatacağım.

1- Define bulmak istiyorsak öncelik size gerekli olan gerçek anlamda define işaretleridir, bu bizim ilk adımımız, bilir kişiler bu işaretler üzerinde çalışma başlatıp en az 2 kişi işareti ve işaretin bulunduğu coğrafyayı çıplak gözle 2-3 gün araştırmalıdır. Bu araştırma süresinde en az 3 kritik nokta belirlenir hatta bu 4 yada 5 olabilir işte bunlar bizim define burada dediğimiz noktalar olmalıdır.

2- 2. adımda tespit ettiğimiz yerleri teyit edeceğiz bunun için mutlaka bir derin arama dedektörü olmalı. Konu cihaz dan açılmışken cihazlar nerede başarı sağlar kısaca anlatalım. Özellikle derin arama yapan cihazlar gelişi güzel arazide gezdirilmemelidir; öncelik arkeolojik bilgiler ışığında yer tespitleri yapılıp sonra bu cihazlarla teyit edilmelidir.

Bunun aksi bir cihaz kullanımı sizi başarıya götürmez çünkü derin arama cihazlarındaki metal ayrım başarı oranı baya bir düşüktür; kayalardaki mineral yapılardan çokça etkilenir çok zaman boşa kazı yapmanıza neden olur bunu unutmayın ve ayrıca bu zorluklar sizi cihazdan vazgeçirmemeli.

3- Ekip; Bazı defineciler vardır ekip işine pek sıcak bakmaz. kalabalığın bir çok zorlukları vardır buna hayır diyemeyiz; Bu sebepten dolayı bazı defineciler ekip kurmaktansa 2 kişi yola devam etmeyi daha mantıklı bulur. Bana göre bu yanlıştır define bulmak için mutlaka iyi bir ekibe ihtiyaç vardır en az 3 kişi bu bazen 5-6 kişilere kadar çıkmalıdır. Bu şekilde kazı çabuk ilerler sonuca daha çabuk varırsınız. Sayıyı düşük tutarsanız iş uzak hevesiniz kırılır çok zaman işi yarım bırakırsınız.

Definecilerin en zayıf noktası budur; başladığı yeri bitirmeden bırakma definecilerin mutlak ortak noktasıdır. siz siz olun var yada yok başladığınız işi bitirin yer yarım bırakılmaz yarım bırakılan yer ölünceye kadar aklınızda kalacaktır aklınızda kalacağına ekibi sağlam kurun işin sonunu görün.

Yukarıda verilen 3 madde define bulmada sizi başarıya götürecek en hassas konulardır. Bunun dışında hadi dedektör alalım ‘aldık’ hadi define aramaya gidelim kur dedektörü dağ bayır yürü bu definecilik değil hayal perestlikten başka bir şey değildir; bu şekilde define bulunmaz. yada 1. maddedeki gibi işareti buldunuz ölç biç hadi burayı kazalım 1 metre in burada yok galiba deyip yer değiştir diğer tarafıda 1 metre in derken arazi köstebek yuvasına dönsün ondan sonra hadi eve buda yanlış. Define bulmak için bilgi ve teknoloji mutlaka birleşmeli bunun arkasında sağlam bir ekip başarı oranınızı cidden gözle görülür şekilde arttıracaktır.

Tılsım için hocalar;

Hoca desteği bir defineciye her zaman lazım olmaz ama bazen olurki hoca şart olur sizde ekibe hocayı ne zaman dahil edeceğinizi iyi kestirin, bir defa hoca kazıya başlamadan ekipte işi yoktur; gerekli duaları siz okur çalışmaya başlarsınız gerçek tılsım çok zaman kazı başladıktan sonra kendini gösterir böyle bir olguyla karşılaşırsanız o zaman hoca desteği almalısınız. Bunun dışında her define sohbetini hocalarla ilişkilendirmek tamamen yanlıştır.

Kepçe:

Kepçe ile define kazısı son dönemlerde baya meşhur oldu; 5 kişinin 5 günde yapacağı işi kepçe 2 saatte yapabiliyor; peki kepçelerle define işaretleri ve eserlere verilen zararı kim ödeyecek ?. Kepçenin bomunu olması gerekenden fazla sallayan kepçecinin kırdığı heykelleri duymuşsunuzdur bu nedenden dolayı ben kepçe ile define kazısına sıcak bakmıyorum.

Kazı arkeolojik kazı gibi yürütülmeli kürekten çıkan her toprak vlf dedektör dediğimiz yüzey arama dedektörleri ile mutlaka taranmalıdır. Atılan toprak arasında giden küpeler yüzüklerin haddi hesabı yok; bazı kurnaz defineciler kazı yapılan yerlere gelir dedektörle yüzük, küpe, sikke vb. değerli eşyalar toplar gider; esas kazı yapanlar ise yukarıda belirttiğimiz gibi 1 metre kazıp burada bir şey yok deyip başka yere geçmiştir.

Define Hikayeleri;

İşte arkadaşlar define bulmanın en kolay yolu budur; bunun dışında özellikle hikayelere dayalı define arama size sonuç vermez. Vay efendim buradan eşkiya geçmiş, yok yunanlı burayı sormuş, istanbuldan adamlar gelmiş; dedem, nenem gibi olgu durumunda olmayan sadece sohbetlerden ibaret define arama size başarı sağlamaz. sağlasa bile bu cidden zayıf ihtimaldir gerçekten define bulmak için yukarıda verdiğimiz maddeleri hayata geçirmeniz gerekli; bu şekilde 5 kazıdan birinde başarı sağlayabilirsiniz. İş hikaye defineciliğine gelince bir ömür başarı sağlayamayan insanlar vardır.

Değerli arkadaşlar ben dahil olmaz üzere bu defineyi kimse garanti buldururum diyemez, en kral cihazlar bile olsa oran hiç bir zaman %100 değildir; bu işteki mantıksal çalışma sadece başarı oranınızı arttırabilir. Bir defineci hikayelere inanmayıp ufku açık yenilikçi olmalıdır, basmakalıp düşüncelere takılı kalmayan, sürekli kendini yenileyen, sorunların üstesinden gelmek için çözümler üreten, motivasyon kaybını önlemek için ekibe sürekli pozitif enerji verebilen kimliğe sahip olmalı.

Ekip içinde saygı ve sevgi yoksa o ekibi bozun; yapılan bir işte ekip ile beraber hareket edeceksin, onları doğru hedefe yönlendirebilen, diğer fikir ve görüşlere saygı duyabilen onlara yeni ufuklar açabilen gerçek definecidir. ekip içindeki her birey aynı düşünceye sahip olursa başarı gelir aksi durumda hayal kırıklıklarına bir yenisi daha eklenmiş olur.

Define Nasıl Aranır

Değerli arkadaşlar şunu kesinlikle unutmayınız. Hiç bir insan elindeki değerleri bir yere gömüp yanı başındaki kayaya ve ya kayalara bir çentik yada bir figür koyup; EY! millet ben buraya gömü yaptım deme mantıksızlığı içerisinde değildir. Arazide karşılaştığımız kayalar üzerinde gördüğümüz bir çok figürler mevcuttur, bunlar bire bir gömü için yapılmamıştır. Bunların bir çoğu mezarlardır, bazıları kabile veya kavimlere ait nişanelerdir, kaya mühürleridir, bir takım figürler sınır taşlarıdır v.s.

Önemli Define sadece çil çil altınlardan oluşmaz, bir yazılı toprak tablet, bir figürlü vazo, bir yazılı kaya parçası v.s eser ve objeler kilolarca altın değerinden olduğunu unutmamalıyız, tahrip etmekten şiddetle kaçınmalıyız.

Defineci, gündönümü yani 21 haziran gönü doğaya çıplak göz ile izlemeye çalışması profesyonel defineciliğin gereğidir. Çünkü bu gündönümü gömünün atlar gibi bitkiler üzerinde etki edip sarartacaktır. İkinci gözlem dönemi rüzgarsız lapa lapa yağan kar zamanında doğayı gözlemlemektir. Gerçekten yer altında bulunan muhtelif metallerin otları sararttığı, kar yağışı esnasında karı erittiği çevresine göre karı geç tutup erken erittiği görülecektir.

Bir başka gözlem yolu; kazılan toprak üzerinde ne kadar zaman geçerse geçsin mutlaka orijinal tabakaya göre yumuşak duracak birde üzerinde yetişen ot gibi bitki türlerinin boyu farklı ve kökleri kalın olacaktır. Bu gözlemler defineciyi ulaşmasında ciddi şekilde götürecektir.

Mezarlık alanlarında bitki örtüsü boyu çok yüksek sığ olmakla birlikte toprak rengi çevresine göre bir ton daha siyah olur. Bununda sebebi insan bedeninin de yüksek seviyede yağ bulunmasıdır.

Toprak altında bulunan altın ve gümüş gibi metaller atmosferdeki 15 ile 27 derece ıssı seviyesinde doğal olarak ısınacak ve genleşecek ısınma ve genleşe ile doğal olarak yaydığı manyetik alanı da aynı yönde açığa çıkacaktır. İletkenliği çok yüksek olan altın ,sıcaklığın etkisi ile elektronlarında büyük ölçüde bir hareketlilik olacaktır, bu hareketlilik sonucunda manyetik dalgaları sıkışarak toprağın en zayıf yerinde atmosfere dağılma yapacaktır.

Elektronların genleşmesi ile meydana gelen manyetik üst seviyede bir sıkışma meydana getirecektir. Sıkışma ve sürtünme olayında ateşlenme olayı da gerçekleşebilir.Bu nedenle ot ağaç gibi bitki örtüsünün toprak altındaki damarlarını zayıflatıp çevresine göre erken sarmalarına neden olacaktır, eğer sıkışma ve sürtünme fazla ise o yerde bitki örtüsü kalmayacaktır. (Definecilerin hava ısısının 15 ve üzeri derecelerde detektörle arama yapmaları daha avantajlıdır.

Defineci çıplak gözleri ile doğayı iyice gözlemlemelidir, arazının insan yaşamına elverişli olup olmadığına kanaat getirmeli, dikkatini aşağıda sırladığımız unsurlar etrafında yoğunlaştırıp araştırmaya başlamalıdır.

1- Harabe yerleri (Ören yerleri Gömü mezar ve muhtelif objeler bulunmakta ve sit alanı içinde olup yasal olmayan tahribattan kaçınalım)

2- Yığma tepeler (Tümülüs ve Höyük yapılarıdır. Muhtelif gömü ve objeler bulunmakta Yasalarımıza göre sit alanıdırlar tahrip etmekten kaçınalım.)

3- Çeşme veya pınar gibi su kaynakları çevreleri ( Gömü bulunabilinir.)

4- Üzerinde işaret resim veya sembol bulunan kayaların çevresi (Geneli Mezarlarıdır, içinde muhtelif mezar hediyeleri bulunur.)

5- Çeşitli medeniyetlere ait mezarlık alanları ( Mezar hediyeleri bulunur)

6- İnsan yaşantısına uygun mağara önleri (Gömü bulunabilir, yaşayan insanlara ait muhtelif araç ve gereçler ele geçirilebilir.)

7- Dini yapılar ( sebep ne olursa olsun saygılı davranmak gerekir İnancımızın gereğidir. )

8- Çakıl yığınlar ( Büyük çakıl yığınları Roma dönemine ait tümülüslerdir, ufak olanları yine mezarlardır, bir çoğunda mezar hediyesi bulunmamaktadır.)

9- Şelale arkaları Önemli bir araştırma alanıdır, mezar ve gömü bulunmaktadır.

10- Kale surlarının önleri muhtelif sikke, savaş malzemesi bulunur.

11- Halk arasında define var olduğu söylentisi olan alanlar ( Yakın tarihe aittir, sabit ve kalıcı olan yüzey unsurları üzerinde durulmalı )

12- Köprü ayakları Değerli arkadaşlar definecilik alanında faaliyet gösteren bir site bu tür bilgi vermektedir, sakın bu bilgiye uyup hiç bir tarihi yapıyı, köprüyü hanları ve sairleri define arama uğruna yıkmaya, tahrip etmeye yönelmeyelim. Yanlış ve art niyetli bir bilgilendirmedir . Hiç bir insan deli de olsa bile gidip su yatağına yada köprü ayağına altınlarını gömmez akıl işi değil. Lütfen itibar etmeyelim.

Şunu unutmayalım insanlar yaşadıkları yerlerde mutlaka bir kalıntı bırakmışlardır, bırakılan çeşitli kalıntılar zamanında yaşamış insanlar hakkında bilgi verir.

Define bu alanlar içinde olduğuna dair Arkeoloji bilimi ispatlamıştır. Başka yanlış yalan ve dolandırırcıların peşinde gidip zaman ve paranızı ziyan etmemenizi tavsiye ederiz.

Önemli Yasal izin almadan kazı işlemine kalkışmayınız. umarım anlatabilmişimdir okuduğunuz için tşk eder başarılarınızın devamını dilerim esen kalın. MendereS.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ