Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Dedektörünüzü Test Edin

Defineci arkadaşlar dedektörünüzü test etmeden araziye çıkmayın, dedektörünüzün tüm metallere vereceği sinyalleri bir bir test edip hepsini kayıt altına alın aksi durumda boşa kazı yapabilirsiniz.

Hava Testi

Genel olarak konuşmak gerekirse, Hava Testi dedektörün hassaslığını en iyi anlayabileceğiniz test yöntemidir. Cihaz hava testinde yapamadığklarını zeminde yapması mümkün değildir. en küçük parçaları hava testinde deneyerek yapmanız gerekir.

Hava testi dedektörün metal öğeleri nasıl anlattığı hakkında basit bir derstir.

Hava testine başlamadan önce çeşitli madeni paraları, altın ve gümüş, alüminyum parçaları ve paslı ve normal demir parçasını hazırlayın. Test alanında elektromanyetik dalgaların olmadığından emin olun. , çünkü bunların çoğu, test ettiğiniz nesnelere müdahale edebilecek veya sinyali tamamen maskeleyebilir.

Her bir parçayı arada boşluk bırakarak sıraların, metalleri yerleştirmeden önde zeminde başka metal olmadığını kontrol edin. testinizi yaptıktan sonra her bir metale verdiği tepkiyi kaydedin.

Hava testinizi tamamladıktan sonra şimdide gömerek test edin.

Metal tespiti sabır gerektirir şimdi yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, metal dedektörünüzün toprakta farklı metal türleri için verdiği tepkiyi öğrenmek.

Belirli aralıklarla çukurlarınızı açın ve farklı metalleri çukurlara koyup kapatın, hangi çukura hangi metali koyduğunuzu kaydedin.

Normal sağlıklı bir dedektörün toprak altındaki metallere vereceği tepkiler şu şekilde olmalıdır.

Gümüşe biraz gevreksi net gıcırtı çıkaracaktır.

Nikele keskin ve yüksek tonda tepki verir

Altın ve bakırda ses tonu biraz düşüktür fakat çok temiz bir sesle tepki verir.

Paslı bir metale kaba ve cızırtılı bir ses tonuyla karşılık verir.

Dedektörünüzün ayarları ses tonlarında değişikliğe neden olabilir. Düşük mod sesi biraz daha gevrekleştirebilir bunları bilmeniz farklı ayar modlarında tekrar tekrar test yapmalısınız. Dedektörünüzü en sağlıklı kullandığınız ayarı bulun çok fazla ayar dedğişikliğini tazvsiye etmem. Özellikle hassasiyeti iyi kullanın size hitab eden hassasiyet ayarını bulun ve kaydedin.

En Sık Karşılaşılan Sorunlar

1- Dedektörünüzü hassasiyeti çok düşükse küçük metalleri kaçırabilirsiniz hassasiyet ayarını yüksekten başlayım kademeli olarak aşağı çekmeyi deneyin.

2- Gümüş paraları duyabiliyorum ama altın nikeli duyamıyorum.

Muhtemelen düşük iletkenlik malzemelerini filtreleyen bir ayrımcı ayarına sahipsiniz. Hedefleri duyabildiğinden emin olmak için metal dedektörünüzü “tüm metal” moduna geçirmeyi deneyin.

3- Tüm metallere aynı ses tonuyla cevap veriyors.

Metal dedektörünüzü yanlışlıkla pinpoint modunda alabilirsiniz. Pinpoint modunu kapatın ve tekrar deneyin. Bu çok yaygın bir hatadır. Ayrıca dedektörünüz doğru şekilde ayarlanmamış olabilir. Lütfen kullanım kılavuzunuza başvurun ve bir başlangıç modunu bulmaya çalışın. o kadar çok marka model varki burada net konuşmak çok zor. Şunu diyebilirim yeni başlayanlar için en iyisi para moodudur.

4- Sahte Sinyaller üretip garip ve tutarsız davranıyor

Metal dedektörünüz çok sayıda sahte sinyal üretiyorsa Frekansları, yer dengelerini veya hassasiyeti azaltmanız gerekebilir. Ayrıca elektriksel parazitlere de yakın olabilirsiniz. Ek olarak toprak ayarını yeniden yapmanız gerekebilir. Metal dedektörünüzü yanlışlıkla pinpoint modunda alabilirsiniz. Pinpoint modunu kapatın ve tekrar deneyin. Bu çok yaygın bir hatadır.

Dedektör ile define aramak defineciliğin en heyecanlı anlarından biridir. Halbuki bu heyecanın arkasında bir çok tehlike vardır.

Dedektör ile define arama riskleri

 • Köpekler, yılanlar ve akrepler gibi tehlikeli olarak tanımlanabilecek hayvanların varlığı.
 • Çiftçilerin domuzdan korunmak için elektrik çitleri kurması, bu çitlere dokunan kişinin hayatını kaybetme tehlikesi.
 • Bazı maddeler, bakteriyolojik veya fekal kirlenme gibi zehirli şeylere temas edildiğinde ölüme veya hastalığa neden olan bitkiler.
 • Yeraltı kablolarının olabileceği yerlerde kazı yapmaktan kaçının.
 • Çok az ekipmanla veya hiç ekipman olmadan kuyulara veya mağaralara giriş denemesi yapmak.
 • Gazlı mağara yada mahzenlere girmek.
 • Sümük gibi nemli, yumuşak ve kaygan maddeler yada bitkilerle temas kurmak.
 • Çamur çukurları, nehirler ve göletlerden mikrop kapmak.
 • Çok fazla balçık içeren bölgeleri geçmeyin, vakit geç olsada geçmeyin.
 • Arama başlığının su veya ıslak kumlarda arama yapmadan önce su geçirmez olduğundan emin olun.
 • Su altı aramalarında yeterli ekipmanınız olduğundan emin olun.

Metal tespit etmek için en iyi yerler, şehirden uzak bakire yerlerdir. Ayrıca çıkacağınız bölge hakkında biraz araştırma yapmak iyidir, bunun en iyi yolu, arazinin tarihini bilen toprak sahibine sormaktır. İnsanların toprakları hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını görüp eski hikayeleri anlattıklarında şaşıracaksınız. bölgedeki eski patika yolların yerini arazi sahipleri bilebilir, patika yollar define aramak için en ideal yerlerdir.

Araziye çıkmadan yada arazinin uygun bir yerinde dedektörünüzü mutlaka testlere sokun. Madeni paralar, kalıntılar veya küpe, yüzükler ile evinizin arka bahçesinde bolca test yapın, dedektörünüzün nasıl tepki verdiğini uygulamalı olarak görün.

Yukarıda belirttiğimiz gibi define aramak çok heyecanlı bir iştir, bulacağınız tek para yada küçük bir altın parçası dedektörünüze ödediğiniz parayı karşılayabilir. Bu işte doğru dedektörü seçmek çok önemlidir. Satın almadan önce kafanızdaki dedektörü mutlaka araştırmalısınız. ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçip gerekli denemeleri yaptıktan sonra araştırmaya başlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ