Defineİşaretleri.Net – Define İşaretleri Anlamları

Ali Bey Değirmeni

Ali Bey köyü ve Değirmeni

Ali Bey değirmenine yakın şeytan dere vardır, şeytan dereyi besleyen 2 kol vardır, sol kol Keçi deresi, sağ kol Harami deresidir, Aşağı tarafta bir kol daha karışır oda Armutlu deresidir. Buraya en yakın köy 1,5 saat sürer, Buraya ancak çobanla avcı inebilir, Buraya inince sağ cenabı izlemeniz lazım, burası denize yaklaşık 4,5 saat sürer. 1,5 saatlik çevresinde tataç, at ahırları, meryem ana köyü türbesi vardır bunlar ali bey değirmeninin doğusunda kalır.

Ali Bey Köyü Başka bir Belge

Alibey değirmeni 3 tarafı ana kayadır olluğu bile kayadandır sağında 9 basamakla savakyerine çıkılır solundan 7 basamakla savak yerinden inilir .bu değirmenin önünde ufak bi düzlük vardır. Bu değirmen 2 yerden suyunu alır 1 dereden 2 ci kaynak sudan gelir su olluğa. Bu değirmen dereyi görmez içeride kalır. Bu değirmenin üstünde olluğunun solunda 1 metre kadar büyük bi kaya vardır değirmene dereden gelen suda tam 18 adım bi ark vardır bu arkın ucunda bi taşı delemediler suyu altından geçirilmiştir bu 18 olan arka yakın bi yerde suyun çoğalması için set vardır. Buda değirmenden 35 adım ilerdedir bu ark.değirmenden çıkan suyun üzerinde 3 tane dut ağacı vardır. Dere kenarında kayadan koltuk vardır koltuğun yanında balık tutup koydukları sahanlık vardır.

Değirmenden 500 metre sağda dağın yarısında çatal kaya vardır.çatalın birisi uzun birisi kısadır ve çatala boynunu koyabilirsin ve etrafa bakabilirsin .değirmenden tepeye çıkarsan bi uçurumdan çıkarsın 2 kişi yan yana yürüyemez 1 kişi çıkar tepeye ali bey değirmeninin deresi aşağıda gök-suya birleşir bu gök-suda kara-denize akar. Ali bey değirmeninden tam 35 dakika çapraz aşağıda emin ağanın değirmeni vardır. Örmedir ve 3 sıra kalas konmuştur emin ağa değirmeninin sağından yukarıdaki mağaraya çıkılır ve 3 basamakla mağaraya girersin mağaradan dahada yukarıya çıkarsan 2 ci mağaraya gelirsin.emin ağa değirmeninden çıkan suda gök-suya akıp birleşir, ve burada kayanın kendisi ayıdır. Kayayı ayı yapmışlar. ve köpeğin oturduğu gibi oturur.

Alibey değirmeni 3 tarafı ana taşa oymadır. 3 sağ, dördü sol tarafta giriş delikleri vardır. Değirmenin içine 3 basamakla girilir. İçinde sol tarafta bir ocak şömine vardır. Şöminenin içinde bir put vardır. Değirmenin duvarında bir kandil konacak yer vardır. Değirmenin kapısının sağında bir metre boyunda ,bir put değirmenin sol tarafında 7 basamakla savak başına çıkılır. Değirmenin kapısına karşı muska bir çayır, bir dönüm kadar bahçesi vardır. Bu çayırın her üç köşesinde demir kazıklar çakılıdır. Bu değirmenin doğusuna rastlayan dağın birinci tepesini aşarak kazan dereye varırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Alibey deyir

  2. Anonim dedi ki:

    Selamu aleykum arkadaşlar ben manisadan yazıyorum bu değirmeni bir yaşli amcadan dinledim 80 li yıllarda kazi yapmışlar bizim burada ali bey ve eminağa deyirmeni var onun dediği tabiki kesin onlar demiyorum onundediklerin yzacam şimdi ali bey deyirmenide batı dan giriş üç tarafi kaya merdiveni yedi basamak yedi tane bir ton cıvarında kare taş cıkmış icinden taşları ilkinde ze harifi gibi ok ikinci taş uzun ok ücte 52 tane hayvan fügüru aklımda kalanlar daha sonraki taşta bir avci kısa giyinimli başında dolak var elinde ok önünde tavşan ayakları havada ayaklarınin dibinde tazı son taşta hilal sıtavraz burada köpru varmış köpru maketmiş kaya horasanla kapalımis acmakicin uğraş mışlar üstünde büyük kayalar varmış onlar üzerlerine doğru gelme ihtimali varmıs bırakmışlar benim gördüğm uzaktan eminağa değirmeniyle ali bey değirmeni arası 500 metre anca la kin kırk elli dakikada anca varılır değirmenin birine iki kişi yanyana gidemez büyük kayada ucurumda hic kimse orda değirmen olur demez aklıma gelenler bu kadar şimdilik

  3. Ananim dedi ki:

    Öyle aynısı başka bir yerde de var aynı yazılan yerle uyan

BİR YORUM YAZ